Metodika tvorby textů v otevřeném internetovém prostoru/Výuka psaní

Z Enviwiki
Verze z 29. 11. 2010, 21:50, kterou vytvořil JaDlo (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: == Práce s textem v e-learningu == E-learningovou metodou má být zprostředkován určitý výukový obsah, pracuje tak s elektronickými texty, které jsou hlavním zdr...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Práce s textem v e-learningu

E-learningovou metodou má být zprostředkován určitý výukový obsah, pracuje tak s elektronickými texty, které jsou hlavním zdrojem poznatků a informací pro studium. Pro tento účel lze využít různých elektronických zdrojů (např. též texty vyšší odborné úrovně z odborných elektronických médií). Pokud nejsou texty vytvořeny realizátory kurzu, je nutné dbát pravidel copyrigtu; lze také naučit studenty texty samostatně vyhledávat a ověřovat jejich kvalitu.

Texty ale mohou být i hlavním úkolem pro samostatnou práci studentů. Jejich úlohou je pak tvorba odborných textů různých kategorií a různého určení; cíle programu či kurzu pak jsou spojeny s požadovaným žánrem, charakteristickým pro cíle kurzu a pro danou cílovou skupinu. Požadované texty jsou povahy více či méně odborné, nebo i praktické – žánrově jde o krátký odborný text, delší odborný text, nebo případovou studii (ta může být popisem určité odborné zkušenosti, reflexí konkrétního postupu atd.).

Takto vytvořené texty současně jsou základem hodnocení studentů: demonstrují míru nabytí určitých kvalit (znalostí, kompetencí atd.), a slouží (v různých fázích svého vývoje či v etapách kurzu) také jako indikátory pokroku v dosažení stanovených edukačních cílů: pro formativní i sumativní evaluaci.

Návody na psaní