Nápověda:Praktické rady a doporučení

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce). Pro vaši práci doporučujeme používat pouze Visuální editor, jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.

Obsah a formátování stránky[editovat | editovat zdroj]

Existuje pár drobností, které mohou dále zlepšit vzhled stránek v Enviwiki:

  • Všeobecně je vhodné stránku formátovat pomocí nadpisů (Nadpis, Podnadpis 1, Podnadpis 2). Nadpis určité úrovně vytvoříte tak, že napřed napíšete nadpis, poté do něj kliknete a v horním menu vyberete úroveň nadpisu v nabídce označené "Odstavec". Vlastní nadpisy dále neformátujte.
  • Prostý text lze formátovat několika způsoby – lze použít tučné písmo, kurzívu, horní či dolní index, případně přeškrtnuté písmo. Veškeré formátování provedete tak, že vezmete do bloku a poté kliknete na ikonu formátování textu v nabídce.
  • Můžete použít pro určité položky buď "číslovaný seznam", nebo "seznam s odrážkami". Nejprve napíšete jednotlivé položky seznamu a poté je vezmete do bloku a vlastnost vyberete v nabídce pod ikonou
  • Pokud chcete udělat propojení s jinými hesly na Enviwiki, použijete ikonu v nabídce – příslušný text vyberete do bloku a poté do pole hledání zadáte název hesla, na které má vést propojení (funguje našeptávač). Pokud chcete příslušný pojem propojit na heslo v české Wikipedii, uvedete do políčka pro vyhledávání "w:cs:název hesla ve wikipedii", pokud byste chtěli propojit na heslo v jinojazyčné Wikipedii, uvedete místo "cs" zkratku příslušného jazyka. V tomto případě našeptávač nefunguje.

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Pomocí nástroje Vložit > Média lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.

Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Vizuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.

Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.

Citace[editovat | editovat zdroj]

Citace vkládáte pomocí nástroje Citace z nabídky. S ohledem na to, že používáme nástroj na automatickou tvorbu citací na Wikipedii, který se nám zatím nepovedlo zavést na Enviwiki, stačí, když si pro vložení citaci vyberete z nabídky Citace > Základní a vložíte prostý text či odkaz na zdroj.

Pokud používáte vícekráte stejnou citaci, použijte z nabídky Citace > Použít existující

Na příslušném místě na konci článku je potřeba vložit Seznam referencí pomocí nabídky Vložit > Více > Seznam referencí