Nápověda:Jak psát odborný text: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
m (Editace uživatele „86.49.234.10“ (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je „Admin“)
značka: rychlé vrácení zpět
 
(Není zobrazeno 23 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Úvodní kroky ==
{{Zkontrolováno|20160516124436|Certifikát MŠMT}}.                           
*Můžete využít '''[[techniky předběžného psaní]]''', abyste si našli vlastní téma, kterým se budete zabývat. Ve fázi, kdy teprve začínáte, je brainstorming velmi užitečný!
Postup při psaní odborného textu<ref>DLOUHÁ, J. Postup při psaní odborného textu. Envigogika 2008, III, 1 [online] [cit. 2010-02-23] Dostupné z www < http://www.envigogika.cuni.cz/navody/postup-pri-psani-odborneho-textu_cs> ISSN: 1802-3061</ref> - obecné zásady využitelné při psaní:
*Pro odborné či akademické žánry si v úvodu práce musíte položit specifickou '''[[„Výzkumná“ otázka|„výzkumnou“ otázku]]'''.
*[[Nápověda:Krátký odborný text|krátkého odborného textu]], což je základní žánr textů pro Enviwiki (Wikipedii),
*Důležitá je '''volba názvu''' pro váš text: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
*[[Nápověda:Delší odborný text|delšího odborného textu]], nebo
*V úvodu práci proveďte '''[[Literární rešerše|literární rešerši]]'''. Shrňte a zhodnoťte, co jiní (odborníci) na vaše téma již řekli a napsali. in the introduction of your article.
*[[Nápověda:Případová studie|případové studie]].
**V tomto bodě můžete využít pravidel pro psaní '''[[anotace]]'''.
== Krok 1 - Čtení pro psaní ==                               
Metoda čtení při shromažďování informací v oblasti, o které chcete psát, se liší od metody čtení při studiu.
V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu problému, o který se zajímáte. V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.


==Etická pravidla při psaní==
Pro lepší pochopení své četby si projděte náš '''[[Nápověda:Manuál pro čtení|manuál pro čtení]]'''.
Respektujte etické zásady, vyhněte se '''[[plagiátorství]]''':
* můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky;                               
*Citujte všechny své zdroje - [[Nápověda:Seznam použité literatury|bibliografii]] si začněte vytvářet již ve fázi shromažďování materiálů pro své psaní. Poznamenejte si nejen zdroj, ale i stránky, ze kterých citujete. Respektujte '''citační zvyklosti''', v našem případě využijte [[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|nápovědy]]
* pak si můžete napsat i '''krátký souhrn''' celého textu.


==== Zdroje ====
== Krok 2 - Předběžné psaní ==                              
*<http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/589/01/>
Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti.                              
*Use :The Correct Use of Borrowed Information {online}. Rock Hill, South Carolina, USA : Winthrop University, 2005-2007 {2007-12-27}. Online <http://mobile.usablenet.com/mt/www.winthrop.edu/english/plagiarism.htm>.


== Proces odborného psaní ==
Použijte '''[[Nápověda:Techniky předběžného psaní|techniky předběžného psaní]]''' pokud si nejste jisti, jak s tímto brainstormingem začít.                              
====Zdroje====
*Online: <http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/what.shtml>
*Online: <http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml>
*Online: <http://jalt.org/pansig/2005/HTML/Hayashi.htm>
*<http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/what.shtml>


== Revize textu ==
== Krok 3 - Práce se zdroji ==                              
*V závěru práce proveďte '''[[Revize textu|revizi textu]]''': zlepšete svůj text podle kritérií kvality.
V této fázi je třeba se v oblasti vašeho zájmu zorientovat, a shrnout, vyhodnotit, co jiní odborníci o tématu již napsali.                              
**Můžete začít '''[[Analýza textu|analýzou textu]]'''.
*Vystavte svůj text odbornému posouzení v rámci procesu '''[[peer review]]''' - jde o (vzájemné) hodnocení v rámci společenství podobně oborově zaměřených posuzovatelů.
*Jestliže píšete pro odborné médium vyžadující '''[[recenzní řízení]]''', musíte se podrobit této proceduře, která má svá formální pravidla (jsou specifická pro dané médium). Často se vyplatí je znát ještě dříve, než začnete psát.


== Propojení se souvisejícími tématy==
* Měli byste začít s '''[[Nápověda:Literární rešerše|rešerší literatury]]'''.                               
V elektronickém publikování lze snadno zdůraznit širší souvislosti oblasti vašeho zájmu (jež by měla být poměrně úzce vymezena). Jestliže jste již skončili samotné psaní, hledejte externí elektronické zdroje či literaturu a navrhněte další navazující témata. V Enviwiki můžete také svůj text propojit s již existujícími stránkami systémem vnitřních odkazů.
* Napište si '''[[Nápověda:Anotace|anotace]]''' svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet vlastní představy - tyto anotace vám pak pomohou s psaním!                               
* Tyto své poznámky můžete použít v úvodu, nebo s nimi pracovat v analytické části textu.                               
 
== Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného problému" ==                              
Téma, o kterém budete psát, je třeba specifikovat - zaměřit se na konkrétní problém, který lze v textu (v rámci jeho žánru a rozsahu) popsat či vyřešit. Je třeba mít na paměti, že i když půjde o problém interdisciplinární, vaše argumentace bude vedena v určitém konkrétním oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...) - pojmy, metoda výkladu atd., které používáte, musí být součástí těchto oborů.                               
 
=== "Výzkumná otázka" ===                               
Specifikujte problém, o který se zajímáte, a formulujte svou '''[[Nápověda:„Výzkumná“ otázka|"výzkumnou" otázku]]'''.                               
 
* Problém, který se chystáte zkoumat, pojmenujte - navrhněte název svého příštího textu a rozveďte je ve stručn anotaci.
** '''Volba názvu''' pro váš text je důležitá: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat si vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
* Založte si '''vlastní stránku''' s "vaším výzkumným tématem" a pokračujte v práci na vašem článku přímo tam.                               
* Svou otázku můžete prozatím napsat přímo pod nadpis a jeho anotaci.
* V dalším postupu použijete '''[[Nápověda:Praktické rady a doporučení|praktické rady a doporučení]]'''.
 
=== Hypotéza ===                               
  "Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou, - tato jedna věta ovládá a strukturuje celou argumentaci, a potvrzuje se jí." <ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. ''Dartmouth Writing Program'' [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml</ref>.                               
* Jaký je vztah mezi výzkumnou otázkou a hypotézou? Vaše výzkumná otázka musí být "zodpovězena" - a hypotéza je právě tato '''potenciální "odpověď".''' Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jednu, která zaměří váš výzkum.
* Vaše hypotéza je to, co se svým textem '''pokoušíte "prokázat"'''. Během minulých etap práce jste stavěli na svých vlastních názorech, a posléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás již začali vymezovat svůj výzkumný problém, a nyní tento proces musí být dokončen.
* Hypotézu prozatím napište pod výzkumnou otázku a měli byste ji vyslovit '''v úvodní části textu'''. Vaše závěry pak hypotézu mají '''potvrdit nebo vyvrátit'''.
 
== Krok 5 - První verze textu ==                               
Při psaní textu se podívejte se na požadovanou '''[[ Nápověda:Struktura stránky|strukturu stránky]]''' - pomůže vám strukturovat váš vlastní text.                               
* Můžete začít psát svůj '''úvod'''. Ten se pravděpodobně změní poté, co vytvoříte celý článek, ale bude pro vás užitečné v této fázi popsat problém a definovat základní pojmy. Použijte [http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/write.shtml#intros popis dobrého úvodu] v on-line materiálech Univerzity Dartmouth<ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/index.html</ref>.
* Navrhněte "mapu" nebo '''osnovu svého textu'''. Mohl by to být jednoduchý popis vaší myšlenky ve formě kroků, kterými ji budete rozvíjet. Jasně vysvětlete východisko svých úvah, postup, jak chcete dospět k závěrům, a možné vyústění tohoto postupu.                               
* Dodržujte '''[[Nápověda:Základní pravidla pro psaní|etické zásady při psaní]]'''.                               
 
Každý pracuje jinak: můžete začít krátkými anotacemi odstavců v plánovaném "těle" vašeho textu, a poté napsat úvod a pár slov na závěr. To je jen na vás - můžete dokonce měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.                               
 
== Krok 6 - Rozvíjení textu==                               
Soustřeďte se na obsah, dbejte na logiku svých argumentů a vytvořte vhodnou '''[http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/write.shtml strukturu & organizaci]''' částí textu.
 
V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky:                               
* Je logický?                               
* Podporují argumenty moje závěry?                               
* Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.                               
 
Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se udržela vnitřní souvislost textu, hned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.                               
 
Nakonec se podívejte ještě jednou na váš '''úvod''', a formulujte '''závěr'''.                               
Napište '''anotaci''' nebo '''abstrakt''', podívejte se znovu na '''název''' (ještě vyjadřuje jádro vašeho článku?)                               
Zlepšete '''seznam literatury a odkazů'''.                               
 
Nezapomeňte podepsat svůj text!                               
== Krok 7 - Revize textu ==                               
Viz '''[[Nápověda:Revize textu|revize textu]]''': zlepšete svůj text podle kritérií kvality.                               
Můžete začít '''[[Nápověda:Analýza textu|analýzou textu]]'''.
Úplně nakonec zlepšete svůj [[Nápověda:Jazykový styl a mluvnice|text po stránce jazykové]]
 
=== Uspořádání seznamu literatury ===                               
Odkazy čleňte dle [[Nápověda:Struktura stránky|požadované struktury]].
Při vytváření [[Nápověda:Seznam použité literatury|seznamu zdrojů a literatury]] respektujte '''[[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|citační pravidla]]'''.
 
== Krok 8 - Recenze, peer review ==
Aby byla zaručena kvalita, procházejí texty systémem nezávislého posuzování:
* v Enviwiki je systém posuzování...
* [[wikipedia:cs:Wikipedie:Dobré články|dobré články]] jsou vybírány také ve Wikipedii podle [[wikipedia:cs:Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Kritéria|kritérií kvality]]
* podstoupit standardní proces posuzování relevantní pro dané publikační médium musí podstoupit kterýkoli jiný odborný text - v rámci '''[[Nápověda:Recenzní řízení|recenzního řízením]]''', nebo v procesu '''[[Nápověda:Peer review|peer review ]]'''. Zahrnují pravidla pro posuzování a hodnocení textů po odborné a formální stránce.                       
 
== Krok 9 - Publikace (v odborném médiu) ==
Work, finish, publish - nejpřesnější definice "výzkumné" práce na jakémkoli problému (a krédo badatele).
Informační cyklus, který začíná vyhledáním dosud známých informačních pramenů na zvolené téma a pokračuje provedením "výzkumu", má být zakončen zveřejněním jeho výsledků v relevantním publikačním médiu.<ref>KWAN, Choi. How tu Publish in Top Journals [online]. 1998-2002 , Updated, March 7, 2002 [cit. 2007-12-27]. Dostupný z WWW: <http://www.roie.org/howi.htm>.</ref>
 
=== Prezentace ===
Inspirace, jak vyrobit dobrý PowerPoint k určitému tématu, naleznete [http://www.slideshare.net/search zde].
=== Reference ===
<references/>
{{licence cc|Dlouhá, Jana}}
{{certifikovaná metodika 2012}}

Aktuální verze z 4. 3. 2020, 15:47

.

Postup při psaní odborného textu[1] - obecné zásady využitelné při psaní:

Krok 1 - Čtení pro psaní[editovat | editovat zdroj]

Metoda čtení při shromažďování informací v oblasti, o které chcete psát, se liší od metody čtení při studiu.

V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu problému, o který se zajímáte. V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.

Pro lepší pochopení své četby si projděte náš manuál pro čtení.

  • můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky;
  • pak si můžete napsat i krátký souhrn celého textu.

Krok 2 - Předběžné psaní[editovat | editovat zdroj]

Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti.                                

Použijte techniky předběžného psaní pokud si nejste jisti, jak s tímto brainstormingem začít.

Krok 3 - Práce se zdroji[editovat | editovat zdroj]

V této fázi je třeba se v oblasti vašeho zájmu zorientovat, a shrnout, vyhodnotit, co jiní odborníci o tématu již napsali.                                
  • Měli byste začít s rešerší literatury.
  • Napište si anotace svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet vlastní představy - tyto anotace vám pak pomohou s psaním!
  • Tyto své poznámky můžete použít v úvodu, nebo s nimi pracovat v analytické části textu.

Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného problému"[editovat | editovat zdroj]

Téma, o kterém budete psát, je třeba specifikovat - zaměřit se na konkrétní problém, který lze v textu (v rámci jeho žánru a rozsahu) popsat či vyřešit. Je třeba mít na paměti, že i když půjde o problém interdisciplinární, vaše argumentace bude vedena v určitém konkrétním oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...) - pojmy, metoda výkladu atd., které používáte, musí být součástí těchto oborů.

"Výzkumná otázka"[editovat | editovat zdroj]

Specifikujte problém, o který se zajímáte, a formulujte svou "výzkumnou" otázku.                                
  • Problém, který se chystáte zkoumat, pojmenujte - navrhněte název svého příštího textu a rozveďte je ve stručn anotaci.
    • Volba názvu pro váš text je důležitá: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat si vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
  • Založte si vlastní stránku s "vaším výzkumným tématem" a pokračujte v práci na vašem článku přímo tam.
  • Svou otázku můžete prozatím napsat přímo pod nadpis a jeho anotaci.
  • V dalším postupu použijete praktické rady a doporučení.

Hypotéza[editovat | editovat zdroj]

 "Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou, - tato jedna věta ovládá a strukturuje celou argumentaci, a potvrzuje se jí." [2].                                
  • Jaký je vztah mezi výzkumnou otázkou a hypotézou? Vaše výzkumná otázka musí být "zodpovězena" - a hypotéza je právě tato potenciální "odpověď". Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jednu, která zaměří váš výzkum.
  • Vaše hypotéza je to, co se svým textem pokoušíte "prokázat". Během minulých etap práce jste stavěli na svých vlastních názorech, a posléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás již začali vymezovat svůj výzkumný problém, a nyní tento proces musí být dokončen.
  • Hypotézu prozatím napište pod výzkumnou otázku a měli byste ji vyslovit v úvodní části textu. Vaše závěry pak hypotézu mají potvrdit nebo vyvrátit.

Krok 5 - První verze textu[editovat | editovat zdroj]

Při psaní textu se podívejte se na požadovanou strukturu stránky - pomůže vám strukturovat váš vlastní text.                                
  • Můžete začít psát svůj úvod. Ten se pravděpodobně změní poté, co vytvoříte celý článek, ale bude pro vás užitečné v této fázi popsat problém a definovat základní pojmy. Použijte popis dobrého úvodu v on-line materiálech Univerzity Dartmouth[3].
  • Navrhněte "mapu" nebo osnovu svého textu. Mohl by to být jednoduchý popis vaší myšlenky ve formě kroků, kterými ji budete rozvíjet. Jasně vysvětlete východisko svých úvah, postup, jak chcete dospět k závěrům, a možné vyústění tohoto postupu.
  • Dodržujte etické zásady při psaní.

Každý pracuje jinak: můžete začít krátkými anotacemi odstavců v plánovaném "těle" vašeho textu, a poté napsat úvod a pár slov na závěr. To je jen na vás - můžete dokonce měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.

Krok 6 - Rozvíjení textu[editovat | editovat zdroj]

Soustřeďte se na obsah, dbejte na logiku svých argumentů a vytvořte vhodnou strukturu & organizaci částí textu.

V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky:

  • Je logický?
  • Podporují argumenty moje závěry?
  • Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.

Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se udržela vnitřní souvislost textu, hned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.

Nakonec se podívejte ještě jednou na váš úvod, a formulujte závěr.                                
Napište anotaci nebo abstrakt, podívejte se znovu na název (ještě vyjadřuje jádro vašeho článku?)                                
Zlepšete seznam literatury a odkazů.                                

Nezapomeňte podepsat svůj text!

Krok 7 - Revize textu[editovat | editovat zdroj]

Viz revize textu: zlepšete svůj text podle kritérií kvality.                                
Můžete začít analýzou textu.
Úplně nakonec zlepšete svůj text po stránce jazykové

Uspořádání seznamu literatury[editovat | editovat zdroj]

Odkazy čleňte dle požadované struktury.
Při vytváření seznamu zdrojů a literatury respektujte citační pravidla.

Krok 8 - Recenze, peer review[editovat | editovat zdroj]

Aby byla zaručena kvalita, procházejí texty systémem nezávislého posuzování:

  • v Enviwiki je systém posuzování...
  • dobré články jsou vybírány také ve Wikipedii podle kritérií kvality
  • podstoupit standardní proces posuzování relevantní pro dané publikační médium musí podstoupit kterýkoli jiný odborný text - v rámci recenzního řízením, nebo v procesu peer review . Zahrnují pravidla pro posuzování a hodnocení textů po odborné a formální stránce.

Krok 9 - Publikace (v odborném médiu)[editovat | editovat zdroj]

Work, finish, publish - nejpřesnější definice "výzkumné" práce na jakémkoli problému (a krédo badatele).

Informační cyklus, který začíná vyhledáním dosud známých informačních pramenů na zvolené téma a pokračuje provedením "výzkumu", má být zakončen zveřejněním jeho výsledků v relevantním publikačním médiu.[4]

Prezentace[editovat | editovat zdroj]

Inspirace, jak vyrobit dobrý PowerPoint k určitému tématu, naleznete zde.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DLOUHÁ, J. Postup při psaní odborného textu. Envigogika 2008, III, 1 [online] [cit. 2010-02-23] Dostupné z www < http://www.envigogika.cuni.cz/navody/postup-pri-psani-odborneho-textu_cs> ISSN: 1802-3061
  2. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. Dartmouth Writing Program [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml
  3. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/index.html
  4. KWAN, Choi. How tu Publish in Top Journals [online]. 1998-2002 , Updated, March 7, 2002 [cit. 2007-12-27]. Dostupný z WWW: <http://www.roie.org/howi.htm>.

.