Nápověda:Jak psát odborný text: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__  
Následujícího postupu je vhodné se držet při psaní především [[Nápověda:Delší odborný text|delšího odborného textu]], mají ale platnosti i pro tvorbu [[Nápověda:krátký odborný text|krátkého odborného textu]], nebo [[Nápověda:Případová studie|případové studie]].
Postup při psaní odborného textu
== Úvodní kroky ==
== Krok 1 - Čtení pro psaní ==  
*Můžete využít '''[[Nápověda:Techniky předběžného psaní|techniky předběžného psaní]]''', abyste si našli vlastní téma, kterým se budete zabývat. Ve fázi, kdy teprve začínáte, je brainstorming velmi užitečný!
V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu problému, o který se zajímáte.  
*Pro odborné či akademické žánry si v úvodu práce musíte položit specifickou '''[[Nápověda:„Výzkumná“ otázka|„výzkumnou“ otázku]]'''.
V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.
*Důležitá je '''volba názvu''' pro váš text: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
*V úvodu práci proveďte '''[[Nápověda:Literární rešerše|literární rešerši]]'''. Shrňte a zhodnoťte, co jiní (odborníci) na vaše téma již řekli a napsali.
**V tomto bodě můžete využít pravidel pro psaní '''[[Nápověda:Anotace|anotace]]'''.


==Etická pravidla při psaní==
Pro lepší pochopení své četby si projděte náš '''[[Nápověda:Manuál pro čtení|manuál pro čtení]]'''  
Respektování etických pravidel má být samozřejmou součástí odborné práce. Dbejte následujících zásad:
* můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky
*Všimněte si, co je '''[[Nápověda:Plagiátorství|plagiátorství a jak mu předcházet]]''':
* pak můžete si napsat i '''krátký souhrn''' celého textu.
*Podívejte se na stručný návod, jak [[Nápověda:přebírání textů či obrázků|přebírat cizí texty nebo obrázky]].
*Citujte všechny své zdroje - [[Nápověda:Seznam použité literatury|bibliografii]] si začněte vytvářet již ve fázi shromažďování materiálů pro své psaní. Poznamenejte si nejen zdroj, ale i stránky, ze kterých citujete.
*Respektujte '''[[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|citační zvyklosti]]''', v našem případě využijte příslušné nápovědy.


== Proces odborného psaní ==
== Krok 2 - Předběžné psaní ==  
I tento žánr má své zvyklosti a „fígly“, které vám psaní usnadní. Podívejte se na následující návody či zdroje:
Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti.  
*Naše [[Nápověda:praktické rady a doporučení|praktické rady pro psaní]] jsou povahy spíše technické
*Obecně je odborné psaní založeno na důkladné znalosti tématu, vytipování dosud málo popsaných problémů v jeho rámci, položení správné otázky, a vhodné (podložené) argumentaci, která umožní obhájit zajímavé (nové, odvážné) závěry<ref>Gocsik, Karen.  Knihovna materiálů odborného psaní. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College, Hanover. 2008. Online: <http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/index.html></ref>.
*Struktura a organizace odborného textu napomáhá logickému sledu myšlenek a zdůrazňuje příčinné souvislosti v analyzovaných problemech<ref> Gocsik, Karen. Knihovna materiálů odborného psaní. Hanover. 2008. Online: <http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac-paper/write.html></ref>.


== Propojení se souvisejícími tématy==
Použijte '''[[Nápověda:Techniky předběžného psaní|techniky předběžného psaní]]''' pokud si nejste jisti, jak s tímto brainstormingem začít.  
V elektronickém publikování lze snadno zdůraznit širší souvislosti oblasti vašeho zájmu (jež by měla být poměrně úzce vymezena). Jestliže jste již skončili samotné psaní, hledejte externí elektronické zdroje či literaturu a navrhněte další navazující témata.
*V Enviwiki můžete také svůj text propojit s již existujícími stránkami '''[http://www.enviwiki.cz/wiki/N%C3%A1pov%C4%9Bda:Praktick%C3%A9_rady_a_doporu%C4%8Den%C3%AD#Propojen.C3.AD_s_dal.C5.A1.C3.ADmi_hesly systémem vnitřních odkazů]'''.


== Revize textu ==
== Krok 3 - Práce se zdroji ==  
*V závěru práce proveďte '''[[Nápověda:Revize textu|revizi textu]]''': zlepšete svůj text podle kritérií kvality.
V této fázi je třeba shrnout a vyhodnotit, co jiní odborníci o vašem tématu již napsali.  
**Můžete začít '''[[Nápověda:Analýza textu|analýzou textu]]'''.
*Vystavte svůj text odbornému posouzení v rámci procesu '''[[Nápověda:Peer review|peer review]]''' - jde o (vzájemné) hodnocení v rámci společenství podobně oborově zaměřených posuzovatelů.
*Jestliže píšete pro odborné médium vyžadující '''[[Nápověda:Recenzní řízení|recenzní řízení]]''', musíte se podrobit této proceduře, která má svá formální pravidla (jsou specifická pro dané médium). Často se vyplatí je znát ještě dříve, než začnete psát.


==Další zkušenosti s odborným psaním==
* Měli byste začít s '''[[Nápověda:Literární rešerše|rešerší literatury]]'''.
Veřejně publikovat má smysl, až „máme co říci“. Předpokládejme, že máme zdařilou diplomovou práci či později výzkumnou práci, případně případovou studii o praktickém problému, a chceme tyto výsledky (veřejně) publikovat v písemné podobě.
* Napište si '''[[Nápověda:Anotace|anotace]]''' svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet vlastní představy - tyto anotace vám pak pomohou s psaním!
* Tyto své poznámky můžete použít v úvodu, nebo s nimi pracovat v analytické části textu.  


'''Publikace ve sborníku''' – asi nejčastější šance pro publikování. Sborník může být sestavení všech nebo vybraných příspěvků prezentovaných na konferenci či obdobné akci, mohou být vydávány sborníky vítězných prací ze studentské vědecké a odborné činnosti apod.
== Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného problému" ==
Téma, o kterém budete psát, patří určitému konkrétnímu oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...). Pojmy, metodika atd., které používáte, musí být součástí těchto oborů.  


Pokud jsou na dané akci vydávány vybrané příspěvky v podobě sborníku, vyplatí se je připravit kvalitně, včetně jazyka. Nekvalitní příspěvky přidělávají práci editorům i posuzovatelům (pokud je sborník recenzován) a ti mají tendenci je zamítnout.
=== "Výzkumná otázka" ===
Formulujte svou '''[[Nápověda:„Výzkumná“ otázka|"výzkumnou" otázku]]''' v rámci tématu, o které se zajímáte.  


Je třeba zvážit, zda budete chtít příspěvek publikovat ještě někde jinde, zpravidla. Publikace téhož dvakrát zpravidla není možná – nakladatelství vyžadují písemné prohlášení, že věc nebyla publikována ani nabídnuta k publikaci někde jinde.
Pro svůj problém, který se chystáte zkoumat, navrhněte název a stručně jej popište.
* '''Volba názvu''' pro váš text je důležitá: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
* Založte si '''vlastní stránku''' s "vaším výzkumným tématem" a pokračujte v práci na vašem článku přímo tam.  


'''Publikace v časopise''' – časopisy mohou mít různou odbornou úroveň, různou čtenářskou obec atd. Publikování v časopise je ceněno více než sborník nebo jiný způsob publikování a časopisy jsou většinou nabídkám článků otevřené. Podmínky nabídky jsou většinou na webových stránkách těchto časopisů. Je třeba je pečlivě dodržet. Rovněž je třeba se pečlivě věnovat poznámkám recenzentů. Mohou být vydávána zvláštní čísla u příležitostí konferencí apod.
=== Hypotéza ===
  "Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou, - tato jedna věta ovládá a strukturuje celou argumentaci, a potvrzuje se jí." <ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. ''Dartmouth Writing Program'' [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml</ref>.
* Jaký je vztah mezi výzkumnou otázkou a hypotézou? Vaše výzkumná otázka musí být "zodpovězena" - a hypotéza je právě tato '''potenciální "odpověď".''' Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jednu, která zaměří váš výzkum.
* Vaše hypotéza je to, co se svým textem '''pokoušíte "prokázat"'''. Během minulých etap práce jste stavěli na svých vlastních názorech, a posléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás již začali vymezovat svůj výzkumný problém, a nyní tento proces musí být dokončen.
* Vaše výzkumná otázka a hypotéza by měly být vysloveny '''v úvodu textu'''. Nakonec budou sloužit k definování nadpisu, ale to může být provedeno až později. Vaše závěry pak hypotézu mají '''potvrdit nebo vyvrátit'''.


'''Publikace v knize''' – vyžaduje autora/y, subjekt, který platí náklady s vydáním spojené a vydání organizuje (knižní nakladatelství či subjekt který má grant v rámci kterého je publikace zpracována a vydána), tiskárnu a způsob šíření (zdarma či za úplatu).
== Krok 5 - První verze textu ==
Při psaní textu se podívejte se na požadovanou '''[[ Nápověda:Struktura stránky|strukturu stránky]]''' - pomůže vám strukturovat váš vlastní text.
* Můžete začít psát svůj '''úvod'''. Ten se pravděpodobně změní poté, co vytvoříte celý článek, ale bude pro vás užitečné v této fázi popsat problém a definovat základní pojmy. Použijte [http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/write.shtml#intros popis dobrého úvodu] v on-line materiálech Univerzity Dartmouth<ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/index.html</ref>. .
* Navrhněte '''"mapu" svého textu'''. Mohla by to být osnova vašeho budoucího článku, nebo jednoduchý popis vaší myšlenky - jasně vysvětlete východisko svých úvah, a jejich možné vyústění.
* Dodržujte '''[[Nápověda:Základní pravidla pro psaní|etické zásady]]''' při  psaní.  


Největší šance může být podílet se na vydání editované monografie. Autor tam spolupracuje s editorem knihy. Buď je přímo osloven (například je mu nabídnuto vydání příspěvku prezentovaného na konferenci) nebo byl vybrán na základě předložení kvalitního abstraktu do projektu vydání monografie (na základě obecné výzvy). Zásady pro kvalitní zpracování abstraktu pro knižní publikaci jsou obdobné jako při zpracování abstraktu pro příspěvek na akci s ústní prezentací. Je-li monografie recenzována, je třeba se věnovat připomínkám recenzentů. Renomovaní nakladatelé vyžadují písemné vyjádření, jak bylo s připomínkami naloženo.
Každý pracuje jinak: můžete začít krátkými anotacemi odstavců v plánovaném "těle" vašeho textu, a poté napsat úvod a pár slov na závěr. To je jen na vás - můžete dokonce měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.  


=== Zdroje ===
== Krok 6 - Rozvíjení textu==
Soustřeďte se na obsah, a vytvořte vhodnou '''[http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/write.shtml strukturu & organizaci]''' částí textu.
 
V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky:
* Je logický?
* Podporují argumenty moje závěry?
* Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.
 
Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se udržela vnitřní souvislost textu, hned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.
 
A nakonec se podívejte ještě jednou na váš '''úvod''', a formulujte '''závěr'''.
Napište '''anotaci''' nebo '''abstrakt''', podívejte se znovu na '''název''' (ještě vyjadřuje jádro vašeho článku?)
Zlepšete '''seznam literatury a odkazů'''.
 
Nezapomeňte podepsat svůj text!
== Krok 7 - Revize textu ==
Viz '''[[Nápověda:Revize textu|revize textu]]''': zlepšete svůj text podle kritérií kvality.
Můžete začít '''[[Nápověda:Analýza textu|analýzou textu]]'''!
 
=== Peer review ===
'''[[Nápověda:Peer review|Peer review ]]''' proces slouží pro vzájemné posuzování a hodnocení odborných textů.
 
== Odkazy ==
Odkazy čleňte dle [[Nápověda:Struktura stránky|požadované struktury]].
Při vytváření [[Nápověda:Seznam použité literatury|seznamu zdrojů a literatury]] respektujte '''[[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|citační pravidla]]'''.
 
Jestliže citujete stránky z Wikipedie, stačí kliknout na odkaz Citovat tuto stránku (nástroje na levé straně každé stránky).
 
=== Reference ===
<references>
<references>

Verze z 23. 2. 2010, 13:45

Postup při psaní odborného textu

Krok 1 - Čtení pro psaní

V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu problému, o který se zajímáte. 

V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.

Pro lepší pochopení své četby si projděte náš manuál pro čtení

  • můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky
  • pak můžete si napsat i krátký souhrn celého textu.

Krok 2 - Předběžné psaní

Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti. 

Použijte techniky předběžného psaní pokud si nejste jisti, jak s tímto brainstormingem začít.

Krok 3 - Práce se zdroji

V této fázi je třeba shrnout a vyhodnotit, co jiní odborníci o vašem tématu již napsali. 
  • Měli byste začít s rešerší literatury.
  • Napište si anotace svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet vlastní představy - tyto anotace vám pak pomohou s psaním!
  • Tyto své poznámky můžete použít v úvodu, nebo s nimi pracovat v analytické části textu.

Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného problému"

Téma, o kterém budete psát, patří určitému konkrétnímu oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...). Pojmy, metodika atd., které používáte, musí být součástí těchto oborů.

"Výzkumná otázka"

Formulujte svou "výzkumnou" otázku v rámci tématu, o které se zajímáte. 

Pro svůj problém, který se chystáte zkoumat, navrhněte název a stručně jej popište.

  • Volba názvu pro váš text je důležitá: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
  • Založte si vlastní stránku s "vaším výzkumným tématem" a pokračujte v práci na vašem článku přímo tam.

Hypotéza

 "Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou, - tato jedna věta ovládá a strukturuje celou argumentaci, a potvrzuje se jí." [1]. 
  • Jaký je vztah mezi výzkumnou otázkou a hypotézou? Vaše výzkumná otázka musí být "zodpovězena" - a hypotéza je právě tato potenciální "odpověď". Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jednu, která zaměří váš výzkum.
  • Vaše hypotéza je to, co se svým textem pokoušíte "prokázat". Během minulých etap práce jste stavěli na svých vlastních názorech, a posléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás již začali vymezovat svůj výzkumný problém, a nyní tento proces musí být dokončen.
  • Vaše výzkumná otázka a hypotéza by měly být vysloveny v úvodu textu. Nakonec budou sloužit k definování nadpisu, ale to může být provedeno až později. Vaše závěry pak hypotézu mají potvrdit nebo vyvrátit.

Krok 5 - První verze textu

Při psaní textu se podívejte se na požadovanou strukturu stránky - pomůže vám strukturovat váš vlastní text. 
  • Můžete začít psát svůj úvod. Ten se pravděpodobně změní poté, co vytvoříte celý článek, ale bude pro vás užitečné v této fázi popsat problém a definovat základní pojmy. Použijte popis dobrého úvodu v on-line materiálech Univerzity Dartmouth[2]. .
  • Navrhněte "mapu" svého textu. Mohla by to být osnova vašeho budoucího článku, nebo jednoduchý popis vaší myšlenky - jasně vysvětlete východisko svých úvah, a jejich možné vyústění.
  • Dodržujte etické zásady při psaní.

Každý pracuje jinak: můžete začít krátkými anotacemi odstavců v plánovaném "těle" vašeho textu, a poté napsat úvod a pár slov na závěr. To je jen na vás - můžete dokonce měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.

Krok 6 - Rozvíjení textu

Soustřeďte se na obsah, a vytvořte vhodnou strukturu & organizaci částí textu.

V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky:

  • Je logický?
  • Podporují argumenty moje závěry?
  • Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.

Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se udržela vnitřní souvislost textu, hned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.

A nakonec se podívejte ještě jednou na váš úvod, a formulujte závěr. 
Napište anotaci nebo abstrakt, podívejte se znovu na název (ještě vyjadřuje jádro vašeho článku?) 
Zlepšete seznam literatury a odkazů. 

Nezapomeňte podepsat svůj text!

Krok 7 - Revize textu

Viz revize textu: zlepšete svůj text podle kritérií kvality. 
Můžete začít analýzou textu! 

Peer review

Peer review  proces slouží pro vzájemné posuzování a hodnocení odborných textů. 

Odkazy

Odkazy čleňte dle požadované struktury.
Při vytváření seznamu zdrojů a literatury respektujte citační pravidla.

Jestliže citujete stránky z Wikipedie, stačí kliknout na odkaz Citovat tuto stránku (nástroje na levé straně každé stránky).

Reference

<references>

  1. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. Dartmouth Writing Program [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml
  2. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/index.html