Nápověda:Jak psát odborný text

Úvodní kroky

  • Můžete využít techniky předběžného psaní, abyste si našli vlastní téma, kterým se budete zabývat. Ve fázi, kdy teprve začínáte, je brainstorming velmi užitečný!
  • Pro odborné či akademické žánry si v úvodu práce musíte položit specifickou „výzkumnou“ otázku.
  • Důležitá je volba názvu pro váš text: jasně vymezený název vám pomůže zorganizovat vlastní proces psaní, usnadní jej. Nevhodný název, který je příliš široký nebo nejasný, se pak odrazí i ve způsobu práce na tématu.
  • V úvodu práci proveďte literární rešerši. Shrňte a zhodnoťte, co jiní (odborníci) na vaše téma již řekli a napsali.
    • V tomto bodě můžete využít pravidel pro psaní anotace.

Etická pravidla při psaní

Respektování etických pravidel má být samozřejmou součástí odborné práce. Dbejte následujících zásad:

Proces odborného psaní

I tento žánr má své zvyklosti a „fígly“, které vám psaní usnadní. Podívejte se na následující zdroje:

Zdroje

Revize textu

  • V závěru práce proveďte revizi textu: zlepšete svůj text podle kritérií kvality.
  • Vystavte svůj text odbornému posouzení v rámci procesu peer review - jde o (vzájemné) hodnocení v rámci společenství podobně oborově zaměřených posuzovatelů.
  • Jestliže píšete pro odborné médium vyžadující recenzní řízení, musíte se podrobit této proceduře, která má svá formální pravidla (jsou specifická pro dané médium). Často se vyplatí je znát ještě dříve, než začnete psát.

Propojení se souvisejícími tématy

V elektronickém publikování lze snadno zdůraznit širší souvislosti oblasti vašeho zájmu (jež by měla být poměrně úzce vymezena). Jestliže jste již skončili samotné psaní, hledejte externí elektronické zdroje či literaturu a navrhněte další navazující témata. V Enviwiki můžete také svůj text propojit s již existujícími stránkami systémem vnitřních odkazů.

Další zkušenosti s odborným psaním

Veřejně publikovat má smysl, až „máme co říci“. Předpokládejme, že máme zdařilou diplomovou práci či později výzkumnou práci, případně případovou studii o praktickém problému, a chceme tyto výsledky (veřejně) publikovat v písemné podobě.

Publikace ve sborníku – asi nejčastější šance pro publikování. Sborník může být sestavení všech nebo vybraných příspěvků prezentovaných na konferenci či obdobné akci, mohou být vydávány sborníky vítězných prací ze studentské vědecké a odborné činnosti apod.

Pokud jsou na dané akci vydávány vybrané příspěvky v podobě sborníku, vyplatí se je připravit kvalitně, včetně jazyka. Nekvalitní příspěvky přidělávají práci editorům i posuzovatelům (pokud je sborník recenzován) a ti mají tendenci je zamítnout.

Je třeba zvážit, zda budete chtít příspěvek publikovat ještě někde jinde, zpravidla. Publikace téhož dvakrát zpravidla není možná – nakladatelství vyžadují písemné prohlášení, že věc nebyla publikována ani nabídnuta k publikaci někde jinde.

Publikace v časopise – časopisy mohou mít různou odbornou úroveň, různou čtenářskou obec atd. Publikování v časopise je ceněno více než sborník nebo jiný způsob publikování a časopisy jsou většinou nabídkám článků otevřené. Podmínky nabídky jsou většinou na webových stránkách těchto časopisů. Je třeba je pečlivě dodržet. Rovněž je třeba se pečlivě věnovat poznámkám recenzentů. Mohou být vydávána zvláštní čísla u příležitostí konferencí apod.

Publikace v knize – vyžaduje autora/y, subjekt, který platí náklady s vydáním spojené a vydání organizuje (knižní nakladatelství či subjekt který má grant v rámci kterého je publikace zpracována a vydána), tiskárnu a způsob šíření (zdarma či za úplatu).

Největší šance může být podílet se na vydání editované monografie. Autor tam spolupracuje s editorem knihy. Buď je přímo osloven (například je mu nabídnuto vydání příspěvku prezentovaného na konferenci) nebo byl vybrán na základě předložení kvalitního abstraktu do projektu vydání monografie (na základě obecné výzvy). Zásady pro kvalitní zpracování abstraktu pro knižní publikaci jsou obdobné jako při zpracování abstraktu pro příspěvek na akci s ústní prezentací. Je-li monografie recenzována, je třeba se věnovat připomínkám recenzentů. Renomovaní nakladatelé vyžadují písemné vyjádření, jak bylo s připomínkami naloženo.