Portál:Odpovědná spotřeba

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vítejte na portálu Odpovědná spotřeba
Repair Café

Základním principem odpovědné spotřeby by měla být zásada, že spotřebováváme pouze to, co skutečně potřebujeme. Předpokládá to, že známe důsledky svých spotřebních rozhodnutí, přebíráme svůj díl zodpovědnosti za to, co se s věcmi děje v průběhu celého jejich „životního cyklu“, a nenecháváme se ovlivnit krátkodobými trendy a reklamou. Přednost by měla dostávat vždy kvalita před kvantitou, měli bychom se zajímat o původ věcí, které nakupujeme a o to, jak byly vyrobeny. Dbáme na to, aby při jejich výrobě nedocházelo k porušování lidských práv a ničení vzácných přírodních zdrojů či oblastí.

Tento portál shromažďuje především informace, které jsou k tématu přímo na Enviwiki, doplňuje je ale informacemi z dalších zdrojů, především z české Wikipedie (kde byly některé články vytvořeny či výrazně doplněny právě pro účel tohoto portálu), z anglické Wikipedia a také z dalších zdrojů. Texty zde shromážděné zasahují všechny kategorie životních stylů:

Životní styl
Strategie spotřeby
Odpovědné chování
Odjinud
Ekonomické principy
Technické principy
Přehledy
Pomozte
Tento portál a články, které na něj navazují nejsou určitě neměnné a budeme velmi rádi, když nám pomůžete ho dále rozšiřovat a zdokonalovat, případně nás upozorníte na nedostatky, či tyto nedostatky přímo upravíte. Všechny pojmy můžete přímo editovat – stačí, když kliknete na ouško "Editovat". Můžete nás ale také kontaktovat jednoduše emailem na adresu enviwiki@czp.cuni.cz.
Informace
Tento portál a také většina článku na Enviwiki, na které portál odkazuje vznikly v rámci projektu „Odpovědná spotřeba – podklady pro vzdělávání k udržitelnému životnímu stylu“, podpořeného v letech 2018–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.


Nové a výrazně aktualizované stránky na Enviwiki, které vznikly v rámci tohoto projektu