Zelená budova - vnitřní prostředí: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: * Zajistíme nekuřácké budovy nebo oddělené větrání pro části, v nichž je kouření povoleno (například ve výškových budovách). * Použitím senzorů hladiny oxidu u...)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
* Zajistíme nekuřácké budovy nebo oddělené větrání pro části, v nichž je kouření povoleno (například ve výškových budovách).
Vnitřní prostředí budovy je nesmírně důležité pro celkovou pohodu a zdraví obyvatel/uživatelů budovy
* Použitím senzorů hladiny oxidu uhličitého monitorujeme výkon větrání venkovním vzduchem tak, aby reagovalo na poptávku a regulovalo objem proudění.
* Zajistíme větrání o 30% bohatší, než udávají normy, nebo přirozené větrání vnitřních pracovních prostor a tím zvyšujeme objem čistého vzduchu v budově.
* Stavební práce provádíme tak, aby při uvedení do provozu byl v objektu čistý vzduch a v potrubních, minerálně izolačních a dalších soustavách se nedržel  prach či vlhkost. Smyslem je co nejdříve se zbavit “pachu novoty” a s ním spojené toxicity.
* V objektu používáme nízkoemisní materiály a snižujeme tím možnosti budoucí kontaminace, například únikem plynů z laků a nátěrů, lepidel a tmelů, koberců a výztuží a kompozitních dřevěných či vláknitých výrobků.
* Zajistíme oddělené větrání prostor, v nichž se míchají či používají chemické látky (například lakovny či velkokapacitní rozmnožovny) a u vchodů do budov instalujeme otírací rohože či mříže, jež zachycují znečišťující látky před vstupem do budov.
* Jednotlivým uživatelům budov zajistíme tepelnou pohodu regulací teploty a vlhkosti.
* Uživatelům budov umožníme regulovat osvětlení a větrání v prostorách budov.
* Zajistíme přiměřené denní osvětlení pracovišť v budovách použitím pohledového prosklení a světlíků i pilových střech se svislým zasklením.
* Nejméně u 90% pracovišť zajistíme výhled do venkovního prostředí, což uživatelům umožní kontakt s prostředím.


== Zásady pro jednotlivé složky vnitřního prostředí budovy ==
*[[Nakládání s odpady v budově]]
*[[Údržba budovy]]
*[[Teplota a vlhkost v budově]]
*[[Akustické pohodlí v budově]]
*[[Zrakové pohodlí budovy]]
*[[Pachové pohodlí budovy]]
*[[Zdravotní kvalita prostor]]
*[[Kvalita vnitřního ovzduší budovy]]
== Pitná voda v budově ==
* Ochrana veřejné vodovodní sítě pitné vody (zabránění možnosti zpětného nasátí nekvalitní vody do rozvodu pitné vody, zabránění možnosti průniku užitkové vody do rozvodu pitné vody);
* Udržené kvality pitné vody v budovách (kvalitní rozvody, zařízení na distribuci pitné vody);
* Případné zlepšení kvality pitné vody;
* Případné nakládání s využívanou nepitnou vodou;
* Řízení rizik spojených se sítěmi nepitné vody.
== Další požadavky - především na nebytové/komerční prostory ==
* zajistíme nekuřácké budovy nebo oddělené větrání pro části, v nichž je kouření povoleno (například ve výškových budovách).
* použitím senzorů hladiny oxidu uhličitého monitorujeme výkon větrání venkovním vzduchem tak, aby reagovalo na poptávku a regulovalo objem proudění.
* stavební práce provádíme tak, aby při uvedení do provozu byl v objektu čistý vzduch a v potrubních, minerálně izolačních a dalších soustavách se nedržel  prach či vlhkost. Smyslem je co nejdříve se zbavit “pachu novoty” a s ním spojené toxicity.
* v objektu používáme nízkoemisní materiály a snižujeme tím možnosti budoucí kontaminace, například únikem plynů z laků a nátěrů, lepidel a tmelů, koberců a výztuží a kompozitních dřevěných či vláknitých výrobků.
* Zajistíme oddělené větrání prostor, v nichž se míchají či používají chemické látky (například lakovny či velkokapacitní rozmnožovny) a u vchodů do budov instalujeme otírací rohože či mříže, jež zachycují prach a bahno před vstupem do budov.
* jednotlivým uživatelům budov zajistíme tepelnou pohodu regulací teploty a vlhkosti.
* uživatelům budov umožníme individuální regulaci osvětlení a větrání.
* zajistíme přiměřené denní osvětlení pracovišť v budovách
* většina pracovišť by měla mít výhled do venkovního prostředí


== Zdroje a poznámky ==
== Zdroje a poznámky ==
<references/>
<references/>
* YUDELSON, Jerry. Green Building A to Z : Understanding the Language of Green Building. Canada : New Society Publishers, 2007. 219 s. ISBN 978-0-86571-572-1.
* YUDELSON, Jerry. Green Building A to Z : Understanding the Language of Green Building. Canada : New Society Publishers, 2007. 219 s. ISBN 978-0-86571-572-1.


[[Kategorie:Zásady zelené budovy]]
[[Kategorie:Zásady zelené budovy]]
{{PASDEL}}
{{PASDEL}}

Verze z 2. 4. 2008, 21:08

Vnitřní prostředí budovy je nesmírně důležité pro celkovou pohodu a zdraví obyvatel/uživatelů budovy

Zásady pro jednotlivé složky vnitřního prostředí budovy

Pitná voda v budově

  • Ochrana veřejné vodovodní sítě pitné vody (zabránění možnosti zpětného nasátí nekvalitní vody do rozvodu pitné vody, zabránění možnosti průniku užitkové vody do rozvodu pitné vody);
  • Udržené kvality pitné vody v budovách (kvalitní rozvody, zařízení na distribuci pitné vody);
  • Případné zlepšení kvality pitné vody;
  • Případné nakládání s využívanou nepitnou vodou;
  • Řízení rizik spojených se sítěmi nepitné vody.

Další požadavky - především na nebytové/komerční prostory

  • zajistíme nekuřácké budovy nebo oddělené větrání pro části, v nichž je kouření povoleno (například ve výškových budovách).
  • použitím senzorů hladiny oxidu uhličitého monitorujeme výkon větrání venkovním vzduchem tak, aby reagovalo na poptávku a regulovalo objem proudění.
  • stavební práce provádíme tak, aby při uvedení do provozu byl v objektu čistý vzduch a v potrubních, minerálně izolačních a dalších soustavách se nedržel prach či vlhkost. Smyslem je co nejdříve se zbavit “pachu novoty” a s ním spojené toxicity.
  • v objektu používáme nízkoemisní materiály a snižujeme tím možnosti budoucí kontaminace, například únikem plynů z laků a nátěrů, lepidel a tmelů, koberců a výztuží a kompozitních dřevěných či vláknitých výrobků.
  • Zajistíme oddělené větrání prostor, v nichž se míchají či používají chemické látky (například lakovny či velkokapacitní rozmnožovny) a u vchodů do budov instalujeme otírací rohože či mříže, jež zachycují prach a bahno před vstupem do budov.
  • jednotlivým uživatelům budov zajistíme tepelnou pohodu regulací teploty a vlhkosti.
  • uživatelům budov umožníme individuální regulaci osvětlení a větrání.
  • zajistíme přiměřené denní osvětlení pracovišť v budovách
  • většina pracovišť by měla mít výhled do venkovního prostředí

Zdroje a poznámky

  • YUDELSON, Jerry. Green Building A to Z : Understanding the Language of Green Building. Canada : New Society Publishers, 2007. 219 s. ISBN 978-0-86571-572-1.

Šablona:PASDEL