Technologie v kontextu udržitelného rozvoje
Termín Technologie (anglicky: technology) vznikl spojením řeckých slov τέχνη, techne (umění, dovednost) a -λογία, logia (nauka) a označuje sbírku technik, dovedností, metod a postupů používaných při výrobě zboží nebo služby nebo při plnění cílů, jako je vědecký výzkum. Technologie může označovat znalosti technik, výrobních postupů atd. nebo může být obsažena ve strojích, počítačích, zařízeních a továrnách, které mohou být ovládány jednotlivci bez přesných znalostí dané technologie. Technologie ovlivňují společnost od jejích počátků. Schopnost vytvářet nástroje je jednou z vlastností, jež člověka odlišuje od ostatních biologických druhů (jsou sice zdokumentovány i případy, kdy zvířata využívají nástroje, ale ve velmi omezené míře). Proto byly první kulturní revoluce zároveň revolucemi technologickými.[1] Podle studie ITU je využívání environmentálně šetrných technologií klíčové pro naplňování Cílů udržitelného rozvoje.[2]
První využívání technologie lidmi začalo již v pravěku, kdy lidé upravovali přírodní produkty a vyráběli z nich jednoduché nástroje (např. z kamene, dřeva atd.). Prehistorické objevení způsobu kontroly ohně a pozdější neolitická revoluce zvýšila dostupnost potravy a vynález kola pomáhal lidem cestovat a kontrolovat jejich prostředí. Prehistorické objevení způsobu kontroly ohně a pozdější neolitická revoluce zvýšila dostupnost potravy a vynález kola pomohl lidem cestovat a kontrolovat jejich prostředí. V průběhu dějin došlo k dalším inovacím a vynálezy jako knihtisk, telefon a internet odstraňují fyzické překážky komunikace a umožňují spolu lidem interagovat na globální úrovni. Vývoj zbraní probíhal souběžně, primitivní zbraně ve formě klacků se transformovaly na jaderné zbraně.
Technologie mají značný dopad na společnost a kulturní systémy. Pomáhají v rozvoji pokročilým ekonomikám (zahrnující dnešní globální ekonomiku) a poskytují více volného času. Mnoho technologických postupů má nevyžádané vedlejší produkty jako znečištění, a degradace přírodních zdrojů a životního prostředí. Implementace technologií a jejich vliv na společnost často přináší etické otázky. Příkladem může být hodnocení zaměstnanců podle efektivity, tedy měřítka, které původně sloužilo pro hodnocení strojů. Filozofické debaty se rozvíjejí s používáním technologie, přičemž jejich jádro spočívá v názoru, zda technologie zlepšují lidské podmínky či zda je zhoršují. Neo-Luddisté, anarcho primitivisté a podobná reakční hnutí kritizují pronikání technologií do všech oblastí života, přičemž argumentují, že škodí životnímu prostředí a přispívají k odcizování lidí. Zastánci ideologií jako je transhumanismus a techno progresivismus vidí kontinuální technologický pokrok jako prospěšný společnosti a životním podmínkám. Donedávna se věřilo, že používání technologií je pouze lidskou záležitostí, nicméně v 21 století studie poukazují na to, že i další primáti a některé komunity delfínů vyvinuli jednoduché nástroje a předávají znalosti dalším generacím.[3]
Související články[editovat | editovat zdroj]
- Vznikající technologie
- Umělá inteligence v kontextu udržitelného rozvoje
- Udržitelný rozvoj
- Cíle udržitelného rozvoje
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku technology na anglické Wikipedii.
- ↑ Science, Technology and the Cultural Revolution. Intercollegiate Studies Institute: Educating for Liberty [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online.
- ↑ WSIS - SDG Matrix. www.itu.int [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online.
- ↑ SANZ, Crickette M.; CALL, Josep; BOESCH, Christophe. Tool Use in Animals: Cognition and Ecology. [s.l.]: Cambridge University Press 326 s. Dostupné online. ISBN 9781107011199. (anglicky)