Technologická revoluce

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Technologická revoluce (anglicky: technological revolution) se používá jako označení relativně ne příliš dlouhého období v historii, kdy jedna technologie (respektive více technologií) je nahrazeno jinými technologiemi. Současná technologická revoluce, která se vyznačuje zaváděním environmentálně šetrnějších technologií, představuje důležitou oporu pro snahy o udržitelný rozvoj.[1][2]  Podle studie Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) je využívání environmentálně šetrných technologií klíčové pro směřování k udržitelnému rozvoji.[3]

Nástup internetu je větší inovací než knihtisk a předčí ho snad jen vynález písma.[4]

Rozdíl mezi technologickou změnou a technologickou revolucí není jasně vymezen. Je však možné konstatovat, že změny jsou pouze malého rozsahu, kdežto technologická revoluce se vyznačuje komplexní proměnou životního stylu a kulturních systémů. Technologická revoluce nemusí být proto ve svých prvních stádiích vůbec pozorována (jedná se o rychlý sled dílčích změn) a za revoluci je považována až v pozdějších etapách či ex post. V současné době se mnozí domnívají, že žijeme v období takové revoluce, vzhledem k řadě vznikajících technologií, vznikem digitálního světa a pronikáním internetu do všech oblastí života.

Nejznámějším příkladem technologické revoluce byla revoluce neolitická, jež proběhla v pravěku; industriální, která probíhala v 19. století; vědecko-technologická revoluce v letech 1950-1960 a současné technologické změny, vyznačující se rozsáhlou digitalizací, které se často označují jako digitální revoluce. Daniel Šmihula vymezuje technologické revoluce, které proběhly v moderní době následovně:[5]

 • 1. (1600–1740) Finančně-zemědělská revoluce
 • 2. (1780–1840) Industriální revoluce
 • 3. (1870–1920) Technická revoluce (označovaná také jako druhá industriální revoluce)
 • 4. (1940–1970) Vědecko-technická revoluce
 • 5. (1985–současnost) Informační a telekomunikační revoluce

Využívání informačních a telekomunikačních technologií (ICT) je zásadní pro rozvoj vzdělávání, který je klíčový pro všechny Cíle udržitelného rozvoje (access to information/knowledge).[3] ICT (a další technologie) mohou výrazně pomoci k modifikaci výrobního cyklu, což představuje jednu ze základních podmínek dlouhodobé udržitelnosti.[6] Přes určité problémy s využíváním (připojení k internetu, ekologická stopa, finanční náročnost) se zdá, že se překážky podaří překonat a pomocí ICT technologií dospět k větší demokratizaci ve vzdělávání. Jedny z nejperspektivnějších možností uplatnění těchto technologií (při odstraňování nerovností) je možno spatřovat v oblasti politiky, sociální a ekonomické.[7]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Cuc, S., Porav, V., & Tripa, S. (2009). Sustainable development and the need for technological revolution. Annals of DAAAM & Proceedings, 1061-1063.
 • SACHS, Jeffrey D.; BAN, Ki-moon. The Age of Sustainable Development. [s.l.] : Columbia University Press. 544 s. Dostupné online. ISBN 9780231173155. (English)
 • SMIHULA, Daniel. Long Waves of Technological Innovations. Rochester, NY : Social Science Research Network. Dostupné online.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Žijeme ve věku udržitelného rozvoje? | Udržitelný rozvoj. udrzitelny-rozvoj.cz [online]. [cit. 2016-07-16]. Dostupné online. 
 2. SACHS, Jeffrey D.; BAN, Ki-moon. The Age of Sustainable Development. [s.l.]: Columbia University Press 544 s. Dostupné online. ISBN 9780231173155. (English) 
 3. 3,0 3,1 WSIS - SDG Matrix. www.itu.int [online]. [cit. 2016-07-16]. Dostupné online. 
 4. Evropa na rozcestí - Stanislav Komárek | Kosmas.cz - internetové knihkupectví. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 9788020025104. 
 5. SMIHULA, Daniel. Long Waves of Technological Innovations. Rochester, NY: Social Science Research Network Dostupné online. 
 6. Cuc, S., Porav, V., & Tripa, S. (2009). Sustainable development and the need for technological revolution. Annals of DAAAM & Proceedings, 1061-1063.
 7. Kleine, D., & Unwin, T. (2009). Technological Revolution, Evolution and New Dependencies: what's new about ict4d?. Third World Quarterly, 30(5), 1045-1067. ISO 690

V tomto článku byla použita část překladu textu z článku Technological revolution na anglické Wikipedii.