Nakládání s potravinářskými oleji

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Odpad je dnes již neodmyslitelně spjat s životem každého jedince, jeho narůstající produkce má však značný vliv na životní prostředí – vznikají nejen při likvidaci, ale i v rámci celého procesu výroby. Společně se vzrůstající tendencí počtu obyvatel na Zemi jsou vyvíjeny stále větší materiálové nároky na zdroje, jež jsou doprovázeny enormní produkcí odpadu, což může mít zásadní dopad na ekosystém a lidské zdraví. Proto je žádoucí vytvářet opatření, která povedou k poklesu využívání zdrojů a k posílení významu recyklace. V případě, že občané odpad netřídí, produkují velké množství komunálního odpadu, zakládají černé skládky nebo nesprávně likvidují jedlý olej a tuk, zvyšují tím náklady obce. Poslední zmíněný problém, jenž souvisí s použitými jedlými oleji a tuky, vede k zanášení kanalizačních potrubí. Olej je mimo to cenná surovina, která se dá v dalším procesu efektivně využít pro biopalivo nebo jako náhražka ropných maziv.

Potravinářské oleje[editovat | editovat zdroj]

Rostlinný olej se skládá ze směsi triacylglycerolů a stopových prvků volných mastných kyselin. Používáním se za vysokých teplot, přítomnosti kyslíku a látek, které jsou vylučovány při smažení (bílkoviny, cukry) uvolňují peroxidy, volné mastné kyseliny, akryláty a polymery. Tyto látky jsou nevhodné a svým složením škodlivé pro další využití v potravinářském průmyslu, jelikož mohou způsobovat zažívací potíže či jiné těžké choroby.[1])

Lidé se často zbavují použitých jedlých olejů a tuků vyléváním do kanalizace, kde při ochlazení vznikají hrudky, které na sebe nabalují další usazeniny a nečistoty vytvářející odolný povlak. V nejhorším případě může vzniknou tuková kra, která kanalizaci ucpe a k jejímu uvolnění musí být povolána specializovaná firma. Odpad této povahy může narušovat také mechanický proces čištění odpadních vod nebo urychlovat korozi kanalizačního potrubí. (2)

Z tohoto důvodu je dle vyhlášky č.321/2014 Sb. o rozsahu a způsobu zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů, obec povinna obstarat svým občanům celoročně místa pro sběr jedlých tuků a olejů. Obec nemůže provádění této vyhlášky plnit prostřednictvím komunitního kompostování, ale musí místo, kde mohou být tuky odkládány, zpřístupnit občanům alespoň jedenkrát v týdnu. Účinnost vyhlášky je od 1. ledna 2020 a může být zajištěna několika způsoby: Prvním z nich jsou sběrné dvory, kde mohou občané použitý olej odevzdávat v plastových nádobách, druhým typem jsou speciální kontejnery a posledním jsou láhve, které po naplnění občan odevzdá na předem vymezené místo a následně obdrží další nádobu.[2]

Využití opotřebovaných olejů[editovat | editovat zdroj]

Z vytříděného potravinářského oleje se k dalšímu použití oddělí tři složky. První část je vhodná na výrobu metylesteru, jenž se využívá jako přídavek do nafty pro biopalivo. Dále je možné olej využít v souvislosti se vstupním palivem do kogenerační jednotky sloužící ke spalování jedlých olejů a tuků, ty jsou následně napojeny na generátory a produkují elektřinu.[3]

Dalším vhodným využitím je chemický průmysl, kde je olej využíván jako druhotná surovina a nahrazuje u některých hmot ropné produkty či může posloužit jako náhražka ropných maziv ve stavebnictví či dřevařském průmyslu, kde je vyžadován vysoce ekologický výrobek. Využitím opotřebovaných olejů se mimo to snižuje emise oxidu uhličitého, jelikož pro takto získaný olej se už znovu nemusí pěstovat technické plodiny a poté jej vyrábět v rafinérii, a díky tomu není opětovně zatěžováno životní prostředí. (5)

Jednou z možností dalšího využití použitých fritovacích olejů je nově vyvinutá česká biotechnologie Hydal, která využívá odpadní fritovací olej a vyrábí z něj biopolymer využitelný pro výrobu kompostovatelných bioplastů a dalších produktů (např. výroba dětských plastových výrobků, jako jsou kojenecké lahve nebo hračky a dále různých obalových materiálů). (10)

Bionafta[editovat | editovat zdroj]

Další a nejvyužívanější možností dalšího využití odpadních potravinářských olejů je výroba bionafty. Bionafta může být vyráběna z nejedlých olejů, použitých rostlinných olejů či živočišných tuků.

Procentuální zastoupení různých tuků a olejů pro výrobu bionafty v Evropě je znázorněno v obrázku 1. (11)

Obrázek 1: Struktura zastoupení olejů a tuků pro výrobu bionafty v Evropě

Rostlinné oleje mají výrazně odlišné vlastnosti oproti motorové naftě. Je tedy nutné rostlinný olej upravit transesterifikací nebo hydrogenací na bionaftu přímo použitelnou pro naftové motory nebo přizpůsobit naftové motory a jejich palivové příslušenství vlastnostem rostlinného oleje. (12)

Nakládání s odpadními fritovacími oleji[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně spousta lidí – producentů odpadních olejů – netuší, co snimi. Ti uvědomělejší jej po ochlazení slijí do uzavíratelné plastové lahve a odnesou na sběrný dvůr (nebo jiné místo shromažďování použitých jedlých tuků a olejů). Opotřebovaný jedlý olej a tuk je nejlepší odevzdávat v uzavřených plastových nádobách. Není vhodné odpad této povahy odkládat do sběrných popelnic ve skleněných nádobách či v lahvích od použitého jedlého oleje, jelikož daná nádoba nemá šroubovací uzávěr a mohla by při nakládání znečistit zbylý obsah.

Ti o něco méně uvědomělí tuto láhev odhodí do kontejneru na komunální odpad. V nejhorším případě, a nejedná se o vzácnost, je vléván do kanalizace ať už prostřednictvím výlevek, dřezů nebo toalet. Tuky se však v odpadních vodách ochlazují, tvoří hrudky, které obalují stěny potrubí, šachty a všechny ostatní objekty v kanalizaci, nabalují na sebe veškeré nečistoty (hygienické potřeby, písek apod.) až vytvoří hroudu, která ztvrdne a v krajním případě kanalizaci úplně ucpe. (6) [JD1]

Čističky odpadních vod jsou sice vybaveny odlučovači a lapáky tuků a olejů, ale kapacitně nejsou dimenzovány na velká množství těchto odpadů. Oleje pak mohou narušit biologické stupně čištění.

Pokud se jedná o zbytkový olej z pánve, lze jej nechat vsáknout do papírového ubrousku nebo papírové utěrky a vyhodit do kontejneru na směsný odpad, jelikož se nejedná o velké množství. Problémem však je, co s fritovacím olejem. Fritovací olej by se teoreticky měl měnit po každém desátém použití, což znamená, že spotřeba je cca 24 litrů použitého oleje ročně na jednu fritézu. Podle průzkumů používá fritézu každá čtvrtá domácnost v ČR, což je 24 000 000 litrů odpadního oleje ročně, tedy zhruba 800 plných cisteren. (7)

Odpad je zpracován a transformován na celou škálu ekologicky šetrných výrobků. Tímto je tato činnost oboustranně ekologicky užitečná. V některých městech již fungují popelnice (černé s hnědým víkem) na sběr potravinářského oleje. Odkládání oleje do nich či do sběrného dvora je však využíváno jen velmi malým procentem obyvatel, protože není v docházkové vzdálenosti od bydliště. Sběr tohoto odpadu šetří životní prostředí a kanalizační síť před nežádoucím zanesením a účinně podporuje snahu o využití neropných zdrojů v ČR, čímž se snižuje závislost na dovozu ropných derivátů.

V některých potravinářských provozovnách jsou využívány lapače tuků, které pracují na principu sedimentačního procesu (voda je těžší než olej). Voda, která je částečně zbavená tuků, je pak vedena do kanalizace. Tuky z lapače v pravidelných intervalech nebo dle potřeby odstraňuje a likviduje specializovaná firma. Provozovatelé potravinářských provozoven, které toto zařízení nemají, jsou povinni zajistit smluvní odvoz a likvidaci použitého oleje prostřednictvím specializovaných firem. Firmy, které se zabývají nakládáním s použitým potravinářským olejem, separují složky, které se používají na výrobu methylesteru mastných kyselin, který je přidáván do nafty jako biopalivo a další složky se využívají např. v chemickém či gumárenském průmyslu. (8)

Platná legislativa[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2016 vstoupila v platnost vyhláška č. 397/2016 Sb., kterou se stanoví požadavky pro mléko a mléčné výrobky, mražené krémy a jedlé tuky a oleje v platném znění, která nahradila vyhlášku č. 77/2003 Sb. Vyhláška č. 397/2016 Sb. vymezuje základní pojmy, členění jedlých tuků a olejů na druhy, skupiny a podskupiny (příloha č. 11 této vyhlášky), definuje požadavky na kvalitu a značení jedlých tuků a olejů a podmínky jejich uvádění na trh. (13)

V rámci zajištění bezpečnosti podávaných pokrmů je nutné sledovat pokyny výrobce např. na etiketě, týkající se možného způsobu použití resp. maximální teploty záhřevu oleje při fritování. Jestliže provozovatel potravinářského podniku nerespektuje podmínky uvedené od výrobce, nejsou dodrženy podmínky § 24, odst. 1 Zákona č. 258/2000 Sb. ze dne 14. července 2000 o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. (14)

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Oblasti odpadového hospodářství je v současné době věnovaná značná pozornost, a to nejen z důvodu neustálého nárůstu produkce odpadu v důsledku populačního a hospodářského růstu, ale také v souvislosti s potřebou lépe využívat omezené zdroje. Evropská unie v současné době apeluje na členské státy, aby podporovaly přechod na cirkulární ekonomiku, kde je odpad považován za zdroj. Tento požadavek vyvíjí stále větší tlak na obce a města, které v rámci svého hospodaření vynakládají značné prostředky na nakládání s odpady a hledají způsoby zvyšování efektivnosti odpadového hospodářství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JEDLÉ TUKY A OLEJE | TŘÍDĚNÍODPADU.CZ. trideniodpadu [online]. [cit. 2022-11-14]. Dostupné online. (česky) 
  2. Průvodce předcházením vzniku odpadů na komunální úrovni [online]. Praha: Ministerstvo životního prostředí ČR, 2017 [cit. 2022-11-14]. Dostupné online. 
  3. 321/2014 Sb. Vyhláška o rozsahu a způsobu zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů. Zákony pro lidi [online]. [cit. 2022-11-14]. Dostupné online. (česky) 

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

-      (1) DĚDEK, Ivan. Odpadní potravinářský olej - hrozba nebo užitek? Tretiruka.cz [online]. 16.7.2009 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://www.tretiruka.cz/news/odpadni- potravinarsky- olej-hrozba-nebo-uzitek-/

-      (2)  Komunální odpad. TŘÍDĚNÍ ODPADU.CZ: NA ODPADY A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ S ROZUMEM A S HUMOREM [online]. c2007-2020 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z:https://www.trideniodpadu.cz/komunalni-odpad

-      (3) MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. Průvodce předcházením vzniku odpadů na komunální úrovni [online]. 2017 [cit. 2022-06-15]. ISBN 978-80-7212- 611-8. Dostupné z:https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/program_predchazeni_vzniku_odpadu/ $FILE/OO

-      (4)  Vyhláška č. 321/2014 Sb., o rozsahu a způsobu zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů. 2020. Dostupné také z: https://www.mzp.cz/cz/trideni_oleju_tuku_obce

-      (5)  Trojí ekologický efekt z naší služby. Viking group [online]. c2020 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://www.vikinggroup.cz/o-spolecnosti

-      (6)  ANONYMOUS. Lidé klidně ucpou kanalizaci tukem i betonem, stěžují si vodaři [online]. 2017 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/ekonomika/456046-lide-klidne-ucpou-kanalizaci-tukem-i- betonem-stezuji-si-vodari.html

-      (7)  ANONYMOUS. Jedlé tuky a oleje: Co už ani JAR a DOMESTOS nezvládnou [online]. [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://www.trideniodpadu.cz/jedle-tuky-a- oleje

-      (8)  ANONYMOUS. MŽP navrhuje celoroční sběr bioodpadu a nově i povinný sběr jedlých olejů a tuků [online]. 2018 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://www.tretiruka.cz/news/mzp-navrhuje-celorocni-sber-bioodpadu-a-nove- povinny-sber-jedlych-oleju-a-tuku/

-      (9)  ANONYMOUS.Proč,co,jakakamtříditodpad[online].ESKO-T,2017 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: http://docplayer.cz/17622561-S-nami-davate-odpadum-druhou- sanci- proc-co-jak-a-kam-tridit-odpad.html

-      (10) ANONYMOUS. Ekologický pokus s článkem - BIOPLASTY [online]. [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: http://docplayer.cz/1324360-Rozlozi-se-nerozlozi- ekologicky-pokus-sclankem-bioplasty.html

-      (11) ANONYMOUS. Jak se využívají použité oleje a tuky? [online]. [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://www.vikinggroup.cz/o_nas.htm

-      (12) VÍŠEK, Luboš a Michal POKORNÝ. Výroba esterů mastných kyselin (bionafty) z odpadních živočišných tuků. Chem. Listy. 2013(107), 476 - 478.

-      (13) LAURIN, Josef. Rostlinné oleje jako motorová paliva [online]. 2017 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: https://biom.cz/cz/odborne-clanky/rostlinne-oleje-jako- motorova- paliva

-      (14) SBÍRKA ZÁKONŮ ČR. Zákon č. 258/2000 Sb. ze dne 14. července 2000 o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů v platném a účinném znění [online]. 2000 [cit. 2022-06-15]. Dostupné z: http://aplikace.mvcr.cz/sbirka- zakonu/SearchResult.aspx?q=258/2000%20&typeLaw=zakon&what=Cislo_zakona_ smlouvy



[JD1]Již bylo řečeno, zvažte, kde a jak použít