Poplatky za znečišťování životního prostředí

Z Enviwiki
Verze z 19. 4. 2010, 16:58, kterou vytvořil Xraka02 (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Poplatky za znečišťování ŽP:<br>ŽP - vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů včetně člověka a je předpokladem <br>jeho dalšího vývoje.…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poplatky za znečišťování ŽP:
ŽP - vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů včetně člověka a je předpokladem
jeho dalšího vývoje.
Složkami je především ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie.
Existuje tady nástroje ochrany životního prostředí, které pomáhají uplatňovat šetrnější přístup k životnímu prostředí. Můžeme je rozdělit na:
• 1. Normativní (právní, administrativní)
• 2. Ekonomické nástroje
• 3. Dobrovolné (měkké)
• 4. Informační
• 5. Institucionální
• 6. Výzkum a vývoj
• 7. Územní plánování
• 8. Mezinárodní spolupráce
Nás se bude týkat Ekonomické nástroje, protože moje dnešní prezentace je o poplatky za znečišťování žp a je to jeden z hlavních ekonomických nástrojů ochrany ŽP.
V ČR má používání poplatků již dlouhou tradici. Například poplatky za znečistování ovzduší byly v čr zavedeny již zákonem č.35/1967 sb., o opatřeních proti znečištování ovzduší.
Ekonomické nástroje patří k nejefektivnějším nástrojům. Základem ekonomických nástrojů ochrany životního prostředí České republiky by měla být ekologická daňová reforma. Ekologická daňová reforma v České republice stále ještě nebyla zavedena do praxe, přestože se o ní hovoří už více než deset let.

Od zavedení ekologické daňové reformy v České republice se očekává zejména snižování znečišťování životního prostředí a snížení čerpání přírodních zdrojů. Česká republika patří mezi ty evropské země, které produkují nejvíce oxidu uhličitého, který způsobuje globální změny podnebí. Vysoká produkce oxidu uhličitého je důsledkem spalování uhlí, ropy a zemního plynu v elektrárnách, autech, továrnách i jinde. Zdanění znečišťování životního prostředí průmysl motivuje k zavádění čistších technologií (technologií šetrnějších k životnímu prostředí) a k úsporám energie a surovin při výrobě.
§ 19
Poplatky za znečišťování ovzduší
(1) Provozovatelé zvláště velkých, velkých, středních a malých stacionárních zdrojů platí poplatky za znečišťování ovzduší, o jejichž výši rozhoduje krajský úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo obecní úřad (dále jen "správce poplatku"). Poplatky, jejichž výše nedosahuje 500 Kč, se nevyměří.
(2) Poplatkovým obdobím podle tohoto zákona je kalendářní rok.
(3) Na běžný rok se platí poplatek zpravidla zálohově; výše záloh se stanoví podle skutečného množství znečišťujících látek za předcházející kalendářní rok.
Poplatky jsou příjmem Státního fondu životního prostředí České republiky.

Sazby poplatků za znečišťující látky produkované zvláště velkými, velkými a středními stacionárními zdroji si mužete vidět na tomto slidu: