Bioplynová stanice
Bioplynová stanice je technologické zařízení využívající procesu anaerobní digesce ke zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Hlavním produktem anaerobní digesce je bioplyn, který lze využít k energetickým účelům.
Anaerobní digesce
Anaerobní digesce je proces, při kterém mikroorganismy rozkládají organický materiál bez přístupu vzduchu. Může probíhat samovolně v přírodě, například v mořských usazeninách, rašeliništích, na rýžových polích, nebo na skládkách odpadů. Řízená anaerobní digesce je jednou z metod pro zpracování bioodpadu. Celý proces probíhá ve čtyřech fázích:
- hydrolýza
- acidogeneze
- acetogeneze
- methanogeneze
Provoz bioplynové stanice
Substráty
V bioplynové stanici lze zpracovávat kejdu, hnůj a další odpady z živočišné výroby, odpady ze zeleně a rostlinné výroby, odpady ze stravování, biologicky rozložitelný komunální odpad a čistírenské kaly. Vhodné jsou zvláště materiály s vyšší vlhkostí. Stále více se uplatňuje kofermentace, tzn. zpracování různých materiálů v jednom zařízení. Vhodnou kombinací substrátů lze docílit složení, které bude mít příznivý vliv na průběh procesu a tím i na výsledné množství a kvalitu bioplynu.
Technologie
Zařízení pro anaerobní fermentaci organických odpadů může mít mnoho variant. Na začátku bioplynové linky je zpravidla přípravná nádrž, kde se skladuje surový materiál. Ten je podle potřeby přečerpáván do fermentoru, kde se odehrává vlastní proces anaerobní digesce a tvorby bioplynu. Bioplyn vznikající ve fermentoru je jímán do zásobníku a dále využit.
Podmínky procesu
Aby proces anaerobní digesce probíhal správně, je třeba zajistit vhodné životní podmínky pro činnost mikroorganismů. Těmi jsou:
- striktně anaerobní prostředí
- vhodné pH
- stálá teplota
- vhodné složení substrátu
Produkty anaerobní digesce
- Bioplyn
- Bioplyn je tvořen převážně methanem a oxidem uhličitým. Obsah methanu se pohybuje mezi 50 a 75%. Bioplyn se využívá pro přímou výrobu tepla nebo ke kogeneraci.
- Digestát
- Tuhý zbytek po vyhnití se nazývá digestát. Tento stabilní materiál lze využít jako hnojivo, přídavek do kompostu nebo k úpravě povrchu terénu.
- Fugát
- Fugát, nebo-li procesní voda, je tekutý produkt vyhnívacího procesu a má charakter vody odpadní. Je silně zakalený a obsahuje produkty anaerobního rozkladu organických látek.
Bioplynové stanice v ČR a v zahraničí
Zdroje
Zde jsou uvedeny zdroje, využité k tvorbě této stránky/hesla. Tvorba seznamu použité literatury a dalších zdrojů je významnou součástí práce s textem. Musí být ve správném formátu - využijte nápovědy pro správné citování.
Odkazy
Měly by být stručně anotované. Tuto část dělíme na následující podskupiny:
Související stránky
Zde uvádíme stránky Enviwiki, které se stránkou volně souvisejí (jsou důležité pro pochopení širších souvislostí). Tvorba vnitřních Wiki odkazů viz Nápověda.
Externí odkazy
České sdružení pro biomasu CZ Biom
Literatura
Důležité off-line (tištěné) zdroje, které by měly sloužit k podrobnému studiu tématu. Citujte správně: bibliografické záznamy tradičních dokumentů nebo použijte citačních šablon