Relevance programu pro různé cílové skupiny

Z Enviwiki
Verze z 1. 12. 2007, 10:13, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: == Environmentální gramotnost ve výuce učitelů == Program Environmentální gramotnost je zamýšlen jako pomůcka pro základní vzdělávaní budoucích učitelů, tedy pro s...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Environmentální gramotnost ve výuce učitelů

Program Environmentální gramotnost je zamýšlen jako pomůcka pro základní vzdělávaní budoucích učitelů, tedy pro studenty pedagogických fakult, a také pro celoživotní vzdělávání učitelů z praxe. Shromážděné materiály mají dokumentovat současný přístup odborných kruhů ke vzdělávacím otázkám, především k reformě vzdělávacích cílů, obsahů, metod i celkových strategií. Program by tedy současně měl vyhovovat profesionálním potřebám pedagogických pracovníků, kteří pracují na rozvíjení osnov, osob odpovědných za vzdělávací politiku a autorů učebnic.

Program Environmentální gramotnost zahrnuje aktuální znalosti o globálních problémech a tématech vycházející z mnoha oborů. Vstupuje tak do komplexní problematiky reálného světa; jde za hranice jednotlivých předmětů; často usiluje o holistický pohled. To vše je v systému vzdělání novým prvkem a vyžaduje celkovou jeho transformaci. Pokud jsou osnovy definovány jako „souhrn všech formálních a neformálních výukových a učebních zkušeností poskytovaných školou“, pak environmentální vzdělání nemůže být do osnov přidáno jako nějaký nový předmět. Je to spíše dimenze, která má být zvýrazněna v každém aspektu předmětů stávajících i v rámci školního života jako takového.

Domácí i zahraniční zkušenosti, kterých je v programu shromážděno velké množství (a které lze v ještě větším rozsahu samostatně vyhledat) poskytují velmi různorodou perspektivu. To vybízí uživatele, aby analyzoval a interpretoval získané vědomosti a následně je aplikoval na své osnovy a výukový kontext. Při využití různorodých pramenů bývá obtížné rozpoznat věrohodnost, relevanci, spolehlivost informací; i když se touto otázkou zabýváme, otevírá se zde prostor pro kritické myšlení. Učitelé by tak měli nové poznatky a zkušenosti hodnotit ve světle dosavadního porozumění; reflektovat a zobecňovat rozmanité přístupy; vytvořit si schopnost užívat různorodé vzdělávací strategie; a umět přizpůsobit nové myšlenky a dovednosti praktickým vzdělávacím úkolům.

Tento program je vhodný k použití pro všechny, kteří disponují základními počítačovými dovednostmi. Navíc může být využíván velmi pružně, protože jednotlivá témata jsou vzájemně propojeny odkazy, ale po obsahové stránce jsou relativně samostatná. Mohou tak být studována v jakémkoli pořadí.

Příležitosti ve vzdělávání učitelů

Ti, kdo vytvářejí osnovy pro budoucí učitele, mohou použít program Environmentální gramotnost různým způsobem:

  • jako zvláštní kurz, který pokryje všechny nebo vybrané tematické okruhy
  • využitím jen některých témat, která budou začleněna do jiného zvláštního kurzu s podobnou tématikou
  • použitím různých témat, která by byla začleněna v různých kurzech jako materiál, který je má obohatit

Ve všech případech lze program studovat jak v průběhu kurzu ve třídě, tak i jako domácí aktivitu obnášející zkušenost s elektronickým učením.

Výhody elektronického výukového materiálu při praktickém užití

  • Předkládaný soubor výukových materiálů je uspořádán do podoby interaktivního webu; daný sofware poskytuje uživatelsky příznivý přístup k editaci případných nepřesností, aktualizaci témat dle momentálního stavu poznání a také doplňování případových studií, příkladů pro výuku či jiných výsledků práce se studenty a žáky. Cílem bylo vytvořit především základní kostru pro další rozšiřování – environmentální oblast se totiž vyvíjí tak dynamicky, že jakýkoli „pevný soubor poznatků“ není možné zajistit (v době publikování jsou již většinou zastaralé).
  • Prostředí je uživatelsky příznivé, nově vytvořené stránky mohou být ihned publikovány a opět vystaveny procesu hodnocení či editace dalšími uživateli – takto, ve vzájemné spolupráci, je naděje na vytvoření zásobníku materiálů, které po stránce obsahové, metodické či jako přímo zprostředkovaná zkušenost obohatí environmentálně orientovanou výuku.
  • Elektronická učebnice, která bude využívána pro účely výuky, se stává příležitostí pro aktivní práci na tématech. Učitelé mohou zvolit určitý námět v učebnici stručně popsaný a učinit z něj projekt, který bude uzavřen publikováním výsledků v rámci relevantního odkazu v této učebnici. Další možností je doplňování existujících informací o nové poznatky či zkušenosti, začleňování případových studií a konkrétních příkladů z praxe – to vše obohatí stávající texty.

K plodnému využití výukových materiálů přejeme hodně štěstí.