Elektromobilita a sdílení dopravních prostředků


Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (European Environment Agency – EEA) zůstávají emise z osobních a nákladních automobilů hlavním zdrojem zdraví škodlivého znečištění ovzduší. Ze zprávy vyplývá, že silniční doprava zůstává nejvýznamnějším zdrojem oxidů dusíku a oxidu uhličitého ve všech členských státech EU.[1] Příčina je jasná, většina aut stále využívá ropu jako palivo pro dopravu. Právě toto způsobuje znečistění ovzduší, zájmena ve velkých městech, kde těchto aut najednou může být desítky tisíc.  Během jízdy každý automobil vypouští jemné částečky rakovinotvorných látek, které přispívají k předčasnému úmrtí tisíců lidi ročně, proto každé neobsazené místo ve vašem autě pro nás všechny představuje zdravotní riziko.[2] V současně době, i když nechcete jezdit MHD, existuje už několik řešení, na kterých se může podílet skoro každý. Patři sem elektromobilita a sdílení dopravních prostředků.

Soubor:Hyundai Kona ComfortDelgro.jpg
Hyundai Kona Electric je první elektromobil vyráběný v ČR (od března 2020)
Škoda Enyaq s 83 kWh kapacitou baterie, výkonem 225 kW ze dvou elektromotorů do všech čtyř kol a dojezdem 500 km má být na prodej od roku 2020

ElektromobilitaEditovat

Elektromobilita – tedy pohon dopravních prostředků elektřinou – v sobě spojuje ekonomickou výhodnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.[3] Pod tento pojem můžeme zahrnout: tramvaje, letadla, autobusy, kola, koloběžky, ale v silniční dopravě nás zajímají především auta, neboť auto je nejpohodlnější a nejpopulárnější dopravní prostředek a hlavně auto může člověk využívat celý rok, když kola a koloběžky jen v příznivém počasí.   

Výhody elektrických autEditovat

  • Elektrická auta mají dražší pořizovací náklady, ale celkové náklady na provoz jsou levnější.
  • Samotný provoz elektromobilů má nulovou produkci emisí, naproti tomu automobily se spalovacími motory vypouštějí do ovzduší v průměru 161 g/km CO2.[4] Je však třeba vzít v úvahu emise vznikající při výrobě elektřiny.
  • Majitelé elektrických aut v některých státech získávají parkování v centru města a dálniční známky prozatím zdarma a naopak autům s vysokým procentem emisí jsou v některých státech zakázány vjezdy do centrů měst.  

Nevýhody elektrických autEditovat

  • Jak už jsem zmínil, nevýhodou je vypouštění do ovzduší velkého množství škodlivých částic
  • Elektrické auto si nemůže dovolit průměrný občan, ceny začínají od 600–700 tis. Kč.
  • Elektromobily mají malý dojezd (průměrný dojezd elektrického vozu je cca 150 km) a to navazuje na další problém,
  • Ve většině států EU existuje malé množství nabíjecích stanic mimo město, proto když kupujete elektrické auto, musíte počítat s tím, že ho budete využívat především ve městě.
  • Životnost baterií je omezená
 
Škoda Citigo patřící pod českou společnost na sdílení aut CAR4WAY v Praze v roce 2019

Sdílení dopravních prostředkůEditovat

Prvopočátky sdílení jednoho dopravního prostředku více lidmi můžeme vidět už dávno ve středověku. Existovaly stanice, kde si bylo možné vyměnit svého unaveného koně za odpočatého. S rozvojem společnosti vznikají i nové koncepty sdílené dopravy.[5] V Praze například mezi sdílené dopravní prostředky patří koloběžky, kola a hybridní auta «toyota yaris»; dále služba Uber, která pochází z Ameriky, ale za poslední pět let stal velmi využívanou i v Evropě.

Výhody využití možností sdíleníEditovat

  • Rychlý přesun po městě za relativně malou částku
  • Levný provoz a nemusíte se starat o servis.  

Nevýhody využíváníEditovat

  • Vzhledem k tomu, že optimální řešení sdílení dopravních prostředku se stále hledá, je největším problémem nespolehlivá dostupnost současných řešení. Nikdy se nemůžete stoprocentně spolehnout, že ve chvíli, kdy budete auto nutně potřebovat, nějaké v okolí objevíte.

OdkazyEditovat

Související stránkyEditovat

ReferenceEditovat

  1. Silniční doprava je největším znečišťovatelem ovzduší | Technický týdeník. www.technickytydenik.cz [online]. [cit. 2020-05-21]. Dostupné online. 
  2. Doprava a veřejné zdraví. Parametr "periodikum" je povinný! . Dostupné online [cit. 2020-05-21]. (česky) 
  3. Co je elektromobilita? | E.ON. www.eon.cz [online]. [cit. 2020-05-21]. Dostupné online. (česky) 
  4. Elektromobilita. Elektromobilita.cz [online]. [cit. 2020-05-21]. Dostupné online. (česky) 
  5. Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech [online]. 2019-06-12 [cit. 2020-05-21]. Dostupné online. (anglicky)