Rada vlády pro udržitelný rozvoj: Porovnání verzí
m (removed Category:Životní prostředí using HotCat) |
m (removed Category:Konference using HotCat) |
||
Řádek 49: | Řádek 49: | ||
[[Kategorie:Ekonomika]] | [[Kategorie:Ekonomika]] | ||
{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}} | {{licence cc|Eduard Petiška, Jr}} |
Verze z 3. 5. 2016, 10:17
Rada vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) je poradním orgánem vlády České republiky ve věcech strategického plánování a udržitelného rozvoje. Ve své činnosti pak: ,,iniciuje, koncipuje, koordinuje, sleduje, vyhodnocuje a podporuje strategické dimenze v řízení státu."[1]
Rada byla založena necelý rok po Světovém summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu. Jednalo se o reakci na mezinárodní aktivity v oblasti udržitelného rozvoje. Vznikla usnesením vlády ČR č. 778 ze dne 30. července 2003. Usnesením č. 836 ze dne 6. srpna 2003 byl pak schválen statut Rady, který ji v úvodu definuje jako stálý poradní, iniciační a koordinační orgán vlády pro oblast udržitelného rozvoje a strategického řízení. Zároveň jí bylo uloženo připravit první Strategii udržitelného rozvoje (SUR ČR), kterou ale posléze nahradil Strategický rámec udržitelného rozvoje České republiky. V roce 2006 byly, z důvodů změny politické situace, činnosti spojené s fungováním Rady převedeny z Úřadu vlády na Ministerstvo životního prostředí. To znamenalo postupný útlum činnosti a téměř i její zánik. Rekonstrukci Rady schválila vláda rozhodnutím 9. června 2014. Zároveň došlo ke schválení nového statusu a jejímu přesunu z MŽP opět na Úřad vlády.
Činnost Rady se v současnosti zaměřuje především na:[2]
- zpracování Strategie udržitelného rozvoje ČR a její aktualizaci,
- zpracování situačních zpráv s vyhodnoceným souborem indikátorů udržitelného rozvoje,
- metodickou koordinaci koncepčních dokumentů.
Oddělení udržitelného rozvoje (OUR)
Oddělení udržitelného rozvoje na Úřadě vlády spadá pod agendu ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Bylo ustanoveno jako technické a administrativní zázemí pro Radu vlády pro udržitelný výbor. Jeho vedoucí je PhDr. Anna Kárníková, která je zároveň tajemnicí Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Jedním z podstatných úkolů Oddělení je koordinace činností a jednání Rady a jejích 7 výborů (tj. výbor pro: socio-ekonomický rozvoj; strategické řízení, analýzy a implementace principů udržitelného rozvoje; krajinu, vodu a biodiverzitu; udržitelnou energetiku; udržitelné municipality; udržitelnou dopravu; vzdělávání k udržitelnému rozvoji; koordinaci pozic ČR k udržitelnému rozvoji).
Činnost Oddělení je postavena na několika principech. Základním principem je rovnováha všech pilířů udržitelného rozvoje, tedy podpora nejen environmentálního, ale i sociálního a ekonomického pilíře. Dalším důležitým principem je zaměření se na procesy řízení, tedy schopnost komunikace nejen s politiky, ale i se strategickými útvary ministerstev, a využití evropských fondů. Důležitým bodem je také veřejné působení, tedy komunikace s veřejností. Za tímto účelem došlo také k obnově Fóra pro udržitelný rozvoj, které se bude konat každoročně jako centrální událost komunity, která existuje kolem udržitelného rozvoje. Jedním z podstatných cílů Oddělení je pak posílení mezinárodní spolupráce a mezinárodních vazeb na OECD, OSN, popř. další organizace, a výměna znalostí a komunikace s dalšími resorty. Oddělení a RVUR mají ambici stát se něčím na způsob určitého gravitačního centra udržitelného rozvoje, které bude propojovat všechny druhy aktérů. (Dle slov Anny Kárníkové).[3]
Fórum udržitelného rozvoje (FUR)
Podrobnější informace naleznete v článku Fórum udržitelného rozvoje.
Fórum udržitelného rozvoje Rady vlády pro udržitelný rozvoj (FUR RVUR) je příležitostné setkání, které Rada pořádá za účelem vytvoření veřejného prostoru pro diskuzi o jednotlivých aspektech, cílech a principech udržitelného rozvoje a jeho implementaci v České republice. Činnost FUR RVUR byla od začátku silně provázána s činností Rady vlády pro udržitelný rozvoj. U jeho zrodu pak stál český ekolog a politik Ivan Rynda a další zástupci RVUR, environmentálních organizací (např. Společnosti pro trvale udržitelný život) i akademické sféry (např. Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy).
Evropský týden udržitelného rozvoje - ETUR
Podrobnější informace naleznete v článku Evropský týden udržitelného rozvoje.
Evropský týden udržitelného rozvoje - ETUR (anglicky European Sustainable Development Week - ESDW) je pravidelnou akcí, jež se koná v rámci jednotlivých regionů (států) Evropské unie, která zviditelňuje projekty a aktivity různých organizací, které propagují udržitelný rozvoj, jeho premisy, zásady a principy. V České republice nad projektem převzal záštitu Úřad vlády České republiky a koordinuje jej prostřednictvím Oddělení pro udržitelný rozvoj.
Reference
Externí zdroje
- Udržitelný rozvoj je trvalý proces, ne cílový stav - Článek na stránkách Asociace společenské odpovědnosti
- Sobotka: Rada vlády pro udržitelný rozvoj má nadresortní dimenzi na denik.cz
- Nebudeme zemí skládek (článek s tematikou FUR 2014) na blog.idnes.cz od Michaela Rady
- Udržitelný rozvoj je podle Sobotky trvalý proces, ne cílový stav na blesk.cz
- Sobotka: Udržitelný rozvoj je trvalý proces na radio.cz
- Sobotka dnes řekne, jaký má ČR názor na udržitelný rozvoj
- Pozvání na Fórum udržitelného rozvoje 2014
- Fórum pro udržitelný rozvoj se zaměřilo na aktualizaci Strategie udržitelného rozvoje ČR (2009)
- Fórum pro udržitelný rozvoj na zdravamesta.cz (2009)
- Ve čtvrtek se na Kampě koná Fórum pro udržitelný rozvoj (2008)
- FÓRUM PRO UDRŽITELNÝ ROZVOJ 2008 PRACOVNÍ PROGRAM (2008)
- Fórum pro udržitelný rozvoj se zaměřilo na aktualizaci Strategie udržitelného rozvoje ČR (2009)
- Zapojte se do aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR (2007)
- Zpráva o Fóru pro udržitelný rozvoj na hybrid.cz (2006)
- Fóra pro udržitelný rozvoj se zúčastnily politické a odborné špičky ČR i EU
- Fórum pro udržitelný rozvoj 2005 přilákalo desítky odborníků (2005)
- Pozvánka na Fórum pro udržitelný rozvoj 2005 (2005)
- Dopis předsedy Výboru pro strategii RVUR