Charta Země: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Charta Země''' ''(anglicky: Earth Charter)'' je deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století. Snaží se o inspirování všech lidí novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti pro vytváření blahobytu napříč ''celou lidskou rodinou'' a povzbuzení komunitního života. Je to vize naděje a volání po činech.<ref>http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/What-is-the-Earth-Charter%3F.html</ref> Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v přelomovém okamžiku. Etická vize na které je Charta založena navrhuje schválení konzensu, že různá témata jako: ''environmentální ochrana'', ''lidská práva'', ''spravedlivý lidský rozvoj'' a ''život v míru'' jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země ''(The Earth Charter Initiative)'' je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.
'''Charta Země''' ''(anglicky: Earth Charter)'' je deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století. Snaží se o inspirování všech lidí novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti pro vytváření blahobytu napříč ''celou lidskou rodinou'' a povzbuzení komunitního života. Je to vize naděje a volání po činech.<ref>http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/What-is-the-Earth-Charter%3F.html</ref> Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v přelomovém okamžiku. Etická vize na které je Charta založena navrhuje schválení konzensu, že různá témata jako: ''environmentální ochrana'', ''lidská práva'', ''spravedlivý lidský rozvoj'' a ''život v míru'' jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země ''(Earth Charter Initiative)'' je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.
 
Podobně jako vznik dalších environmentálních aktivit a organizací klademe i počátky myšlenky na vznik Charty Země do doby ''ekologického probouzení'', tedy do šedesátých let, přesněji do roku 1968, ideu navrhl Maurice Strong a Michal Gorbačev členové [[W:CZ Římský klub|Římského klubu]] (''The Club of Rome'') kdy Komise OSN pro životní prostředí a rozvoj (''the United Nations World Commission on Environment and Development'') žádala o nový dokument, který by posloužil jako průvodce na cestě ke koncepci [[Udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]]. V roce 1994 Maurice Strong, předseda Summitu Země (''Earth Summint'') a Mikhail Gorbachev obnobili skrze organizace, které sami založili (''the Earth Council'' a ''Green Cross International respectively'') Chartu Země jako iniciativu občanské společnosti za podpory vlády Nizozemska.
 


Podobně jako vznik dalších environmentálních aktivit a organizací klademe i počátky myšlenky na vznik Charty Země do doby ''ekologického probouzení'', tedy do šedesátých let, přesněji do roku 1968, ideu navrhl Maurice Strong a Michal Gorbačev členové [[W:CZ Římský klub|Římského klubu]] (''Club of Rome'') kdy Komise OSN pro životní prostředí a rozvoj (''United Nations World Commission on Environment and Development'') žádala o nový dokument, který by posloužil jako průvodce na cestě ke koncepci [[Udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]]. V roce 1994 Maurice Strong, předseda Summitu Země (''Earth Summint'') a Mikhail Gorbachev obnobili skrze organizace, které sami založili (''Earth Council'' a ''Green Cross International respectively'') Chartu Země jako iniciativu občanské společnosti za podpory vlády Nizozemska.


Finální podoba Charty Země byla schválena na zasedání Komise Charty Země (Earth Charter Commission) v ústředí UNESCO v Paříži v březnu 2000. Oficiální představení se odehrálo v Paláci míru (The Peace Palace) v Hágu (Nizozemsko). Charta se skládá z následujících čtyř pilířů a šestnácti principů, které jsou uvedeny [http://www.knihovna-se.cz/lukasek/0910/chzbroz.pdf zde]. Charta byla oficiálně schválena množstvím organizací, které dohromady zastupují miliony lidí; včetně UNESCO, představiteli více než 250 univerzit na celém světě, Světovým svazem ochránců přírody (''World Conservation Union of IUCN''), Indickám národním hlavním územím Dillí (''Indian National Capital Territory of Delhi''), Konferencí starostů amerických měst (''2001 U.S. Conference of Mayors'') a desítkami mládežnických organizací. Na Chartu Země pak navazuje [[W:CZ Charta globálních zelených|Charta globálních zelených (''Global Greens Charter'')]].


== Odkazy ==
== Odkazy ==
{{wikipedia en|Earth Charter}}
{{wikipedia en|Earth Charter}}
=== Reference ===
=== Reference ===
<references />
<references />
Řádek 17: Řádek 15:


=== Další zdroje ===
=== Další zdroje ===
[http://www.earthcharterinaction.org/invent/images/uploads/echarter_czech.pdf Český překlad charty země]


[http://www.earthcharterinaction.org/content/ Oficiální stránky iniciativy Charta Země]
[http://www.earthcharterinaction.org/content/ Oficiální stránky iniciativy Charta Země]

Verze z 11. 4. 2014, 16:49

Charta Země (anglicky: Earth Charter) je deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století. Snaží se o inspirování všech lidí novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti pro vytváření blahobytu napříč celou lidskou rodinou a povzbuzení komunitního života. Je to vize naděje a volání po činech.[1] Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v přelomovém okamžiku. Etická vize na které je Charta založena navrhuje schválení konzensu, že různá témata jako: environmentální ochrana, lidská práva, spravedlivý lidský rozvoj a život v míru jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země (Earth Charter Initiative) je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.

Podobně jako vznik dalších environmentálních aktivit a organizací klademe i počátky myšlenky na vznik Charty Země do doby ekologického probouzení, tedy do šedesátých let, přesněji do roku 1968, ideu navrhl Maurice Strong a Michal Gorbačev členové Římského klubu (Club of Rome) kdy Komise OSN pro životní prostředí a rozvoj (United Nations World Commission on Environment and Development) žádala o nový dokument, který by posloužil jako průvodce na cestě ke koncepci udržitelného rozvoje. V roce 1994 Maurice Strong, předseda Summitu Země (Earth Summint) a Mikhail Gorbachev obnobili skrze organizace, které sami založili (Earth Council a Green Cross International respectively) Chartu Země jako iniciativu občanské společnosti za podpory vlády Nizozemska.

Finální podoba Charty Země byla schválena na zasedání Komise Charty Země (Earth Charter Commission) v ústředí UNESCO v Paříži v březnu 2000. Oficiální představení se odehrálo v Paláci míru (The Peace Palace) v Hágu (Nizozemsko). Charta se skládá z následujících čtyř pilířů a šestnácti principů, které jsou uvedeny zde. Charta byla oficiálně schválena množstvím organizací, které dohromady zastupují miliony lidí; včetně UNESCO, představiteli více než 250 univerzit na celém světě, Světovým svazem ochránců přírody (World Conservation Union of IUCN), Indickám národním hlavním územím Dillí (Indian National Capital Territory of Delhi), Konferencí starostů amerických měst (2001 U.S. Conference of Mayors) a desítkami mládežnických organizací. Na Chartu Země pak navazuje Charta globálních zelených (Global Greens Charter).

Odkazy

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Earth Charter na anglické Wikipedii.

Reference

Literatura

  • Proposing an "Earth Charter" (in ten articles) to Guide All Efforts to Protect The Natural Environment of Our Globe, Particularly in Ensuring the Success of The Coming "Earth Summit" That Could Possibly Determine The Destiny of This Earth. Tokyo: Komeito, 1992. 12 s. Komeito Press Release; ser. no. 106.
  • A voice for Earth: American writers respond to the Earth Charter [online]. Athens, Ga.: University of Georgia Press, ©2008 [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10496037.

Další zdroje

Český překlad charty země

Oficiální stránky iniciativy Charta Země

Komunita Charty Země

Text Charty Země

Český překlad Charty Země

Výzva pro lidské svědomí - rozhovor s Ivou Fišerovou o chartě země

Charta Země a další dokumenty