Charta Země

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Charta Země (anglicky: Earth Charter) je na oficiálních stránkách prezentována jako deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století.[1] Snaží se inspirovat populaci celkově, a to novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti s cílem vytváření blahobytu napříč celou lidskou rodinou a povzbuzení komunitního života. Je to vize naděje a volání po činech.[2] Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v přelomovém okamžiku. Etická vize, na které je Charta založena, navrhuje schválení konsenzu, že různá témata jako: environmentální ochrana, lidská práva, spravedlivý lidský rozvoj a život v míru jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země (Earth Charter Initiative) je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.

Podobně jako vznik dalších environmentálních aktivit a organizací klademe i počátky ideje Charty Země do doby ekologického probouzení, tedy do šedesátých let, přesněji do roku 1968; strjcem myšlenky je Maurice Strong a Michail Gorbačov, členové Římského klubu (Club of Rome) kdy Komise OSN pro životní prostředí a rozvoj (United Nations World Commission on Environment and Development) žádala o nový dokument, který by posloužil jako průvodce na cestě ke koncepci udržitelného rozvoje. V roce 1994 Maurice Strong, předseda Summitu Země (Earth Summint) a Michail Gorbačov obnovili prostřednictvím jimi založených organizací (Earth Council a Green Cross International respectively) ideu Charty Země jakožto iniciativy občanské společnosti; podporu jí poskytuje vláda Nizozemska.

Finální podoba Charty Země byla schválena na zasedání Komise Charty Země (Earth Charter Commission) v ústředí UNESCO v Paříži v březnu 2000. Oficiálně byla představena v Paláci míru (The Peace Palace) v Haagu (Nizozemsko). Charta se skládá ze čtyř pilířů a šestnácti principů, které jsou uvedeny zde. Charta byla oficiálně schválena množstvím organizací zastupujících miliony lidí po celém světě včetně UNESCO, představitelů více než 250 univerzit, Světovým svazem ochránců přírody (World Conservation Union of IUCN), Indickým národním hlavním územím Dillí (Indian National Capital Territory of Delhi), Konferencí starostů amerických měst (2001 U.S. Conference of Mayors) a desítkami mládežnických organizací. Na Chartu Země pak navazuje Charta globálních zelených (Global Greens Charter).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Earth Charter na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura k dalšímu studiu[editovat | editovat zdroj]

  • Proposing an "Earth Charter" (in ten articles) to Guide All Efforts to Protect The Natural Environment of Our Globe, Particularly in Ensuring the Success of The Coming "Earth Summit" That Could Possibly Determine The Destiny of This Earth. Tokyo: Komeito, 1992. 12 s. Komeito Press Release; ser. no. 106.
  • A voice for Earth: American writers respond to the Earth Charter [online]. Athens, Ga.: University of Georgia Press, ©2008 [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10496037.

Další zdroje[editovat | editovat zdroj]
Tato stránka vznikla za podpory projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

MOSUR.jpeg

<!dočasně deaktivováno> </noinclude> -->