Charta Země: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
m (Nahrazení textu „{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}}“ textem „{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}“)
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Charta Země''' ''(anglicky: Earth Charter)'' je deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století. Snaží se o inspirování všech lidí novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti pro vytváření blahobytu napříč ''celou lidskou rodinou'', povzbuzení komunitního života a budoucí generace. Je to vize naděje a volání po činech.<ref>http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/What-is-the-Earth-Charter%3F.html</ref> Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v kritickém momentě našich dějin. Etická vize na které je Charta založena navrhuje schválení konzensu, že různá témata environmentální ochrana, lidská práva, spravedlivý lidský rozvoj a život v míru jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země ''(The Earth Charter Initiative)'' je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.
'''Charta Země''' ''(anglicky: Earth Charter)'' je na oficiálních stránkách prezentována jako deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století.<ref>http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/What-is-the-Earth-Charter%3F.html</ref> Snaží se inspirovat populaci celkově, a to novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti s cílem vytváření blahobytu napříč ''celou lidskou rodinou'' a povzbuzení komunitního života. Je to vize naděje a volání po činech.<ref>http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/What-is-the-Earth-Charter%3F.html</ref> Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v přelomovém okamžiku. Etická vize, na které je Charta založena, navrhuje schválení konsenzu, že různá témata jako: ''environmentální ochrana'', ''lidská práva'', ''spravedlivý lidský rozvoj'' a ''život v míru'' jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země ''(Earth Charter Initiative)'' je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.


Podobně jako vznik dalších environmentálních aktivit a organizací klademe i počátky ideje Charty Země do doby ''ekologického probouzení'', tedy do šedesátých let, přesněji do roku 1968; strjcem myšlenky je Maurice Strong a Michail Gorbačov, členové [[w:cs:Římský klub|Římského klubu]] (''Club of Rome'') kdy Komise OSN pro životní prostředí a rozvoj (''United Nations World Commission on Environment and Development'') žádala o nový dokument, který by posloužil jako průvodce na cestě ke koncepci [[Udržitelný rozvoj|udržitelného rozvoje]]. V roce 1994 Maurice Strong, předseda Summitu Země (''Earth Summint'') a Michail Gorbačov obnovili prostřednictvím jimi založených organizací (''Earth Council'' a ''Green Cross International respectively'') ideu Charty Země jakožto iniciativy občanské společnosti; podporu jí poskytuje vláda Nizozemska.


 
Finální podoba Charty Země byla schválena na zasedání Komise Charty Země (Earth Charter Commission) v ústředí UNESCO v Paříži v březnu 2000. Oficiálně byla představena v Paláci míru (The Peace Palace) v Haagu (Nizozemsko). Charta se skládá ze čtyř pilířů a šestnácti principů, které jsou uvedeny [http://www.knihovna-se.cz/lukasek/0910/chzbroz.pdf zde]. Charta byla oficiálně schválena množstvím organizací zastupujících miliony lidí po celém světě včetně UNESCO, představitelů více než 250 univerzit, Světovým svazem ochránců přírody (''World Conservation Union of IUCN''), Indickým národním hlavním územím Dillí (''Indian National Capital Territory of Delhi''), Konferencí starostů amerických měst (''2001 U.S. Conference of Mayors'') a desítkami mládežnických organizací. Na Chartu Země pak navazuje [[w:cs:Charta globálních zelených|Charta globálních zelených (''Global Greens Charter'')]].
 
The Earth Charter is centrally concerned with the transition to sustainable ways of living and sustainable human development. Ecological integrity is one major theme. However, the Earth Charter recognizes that the goals of ecological protection, the eradication of poverty, equitable economic development, respect for human rights, democracy, and peace are interdependent and indivisible. It provides, therefore, a new, inclusive, integrated ethical framework to guide the transition to a sustainable future.
 
The Earth Charter is a product of a decade-long, worldwide, cross cultural dialogue on common goals and shared values. The Earth Charter project began as a United Nations initiative, but it was carried forward and completed by a global civil society initiative. The Earth Charter was finalized and then launched as a people’s charter in 2000 by the Earth Charter Commission, an independent international entity.
 
The drafting of the Earth Charter involved the most inclusive and participatory process ever associated with the creation of an international declaration. This process is the primary source of its legitimacy as a guiding ethical framework. The legitimacy of the document has been further enhanced by its endorsement by over 4,500 organizations, including many governments and international organizations.
 
In the light of this legitimacy, an increasing number of international lawyers recognize that the Earth Charter is acquiring the status of a soft law document. Soft law documents like the Universal Declaration of Human Rights are considered to be morally, but not legally, binding on state governments that agree to endorse and adopt them, and they often form the basis for the development of hard law.
 
At a time when major changes in how we think and live are urgently needed, the Earth Charter challenges us to examine our values and to choose a better way. At a time when international partnership is increasingly necessary, the Earth Charter encourages us to search for common ground in the midst of our diversity and to embrace a new global ethic that is shared by an ever-growing number of people throughout the world. At a time when education for sustainable development has become essential, the Earth Charter provides a very valuable educational instrument.


== Odkazy ==
== Odkazy ==
{{wikipedia en|Earth Charter}}
{{wikipedia en|Earth Charter}}
=== Reference ===
=== Reference ===
<references />
<references />
 
=== Literatura k dalšímu studiu ===
=== Literatura ===
* Proposing an "Earth Charter" (in ten articles) to Guide All Efforts to Protect The Natural Environment of Our Globe, Particularly in Ensuring the Success of The Coming "Earth Summit" That Could Possibly Determine The Destiny of This Earth. Tokyo: Komeito, 1992. 12 s. Komeito Press Release; ser. no. 106.
* Proposing an "Earth Charter" (in ten articles) to Guide All Efforts to Protect The Natural Environment of Our Globe, Particularly in Ensuring the Success of The Coming "Earth Summit" That Could Possibly Determine The Destiny of This Earth. Tokyo: Komeito, 1992. 12 s. Komeito Press Release; ser. no. 106.
* A voice for Earth: American writers respond to the Earth Charter [online]. Athens, Ga.: University of Georgia Press, ©2008 [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10496037.
* A voice for Earth: American writers respond to the Earth Charter [online]. Athens, Ga.: University of Georgia Press, ©2008 [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10496037.


=== Další zdroje ===
=== Další zdroje ===
*[http://www.earthcharterinaction.org/invent/images/uploads/echarter_czech.pdf Český překlad charty země]
*[http://www.earthcharterinaction.org/content/ Oficiální stránky iniciativy Charta Země]
*[http://www.earthchartercommunity.org/ Komunita Charty Země]
*[http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/Read-the-Charter.html Text Charty Země]
*[http://www.knihovna-se.cz/lukasek/0910/chzbroz.pdf Český překlad Charty Země]
*[http://www.sirsispolecenstvi.cz/krajina/rozhovory/fiserova.pdf Výzva pro lidské svědomí - rozhovor s Ivou Fišerovou o chartě země]
*[https://sites.google.com/site/gcivtneweconomy/earthcat Charta Země a další dokumenty]


[http://www.earthcharterinaction.org/content/ Oficiální stránky iniciativy Charta Země]
[http://www.earthchartercommunity.org/ Komunita Charty Země]
[http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/Read-the-Charter.html Text Charty Země]
[http://www.knihovna-se.cz/lukasek/0910/chzbroz.pdf Český překlad Charty Země]
[http://www.sirsispolecenstvi.cz/krajina/rozhovory/fiserova.pdf Výzva pro lidské svědomí - rozhovor s Ivou Fišerovou o chartě země]


[https://sites.google.com/site/gcivtneweconomy/earthcat Charta Země a další dokumenty]
{{licence cc|Petiška, Eduard, Jr}}
{{MOSUR}}

Aktuální verze z 14. 5. 2016, 06:01

Charta Země (anglicky: Earth Charter) je na oficiálních stránkách prezentována jako deklarace základních etických principů pro vytváření udržitelné a mírumilovné globální společnosti v 21. století.[1] Snaží se inspirovat populaci celkově, a to novým pocitem globální provázanosti a sdílené zodpovědnosti s cílem vytváření blahobytu napříč celou lidskou rodinou a povzbuzení komunitního života. Je to vize naděje a volání po činech.[2] Vyzývá lidstvo k vytvoření celosvětového partnerství v přelomovém okamžiku. Etická vize, na které je Charta založena, navrhuje schválení konsenzu, že různá témata jako: environmentální ochrana, lidská práva, spravedlivý lidský rozvoj a život v míru jsou vzájemně neoddělitelně propojeny. Charta se snaží o zprostředkování nového úhlu promýšlení a řešení těchto témat. Iniciativa Charta Země (Earth Charter Initiative) je organizací ustanovenou na podporu Charty Země.

Podobně jako vznik dalších environmentálních aktivit a organizací klademe i počátky ideje Charty Země do doby ekologického probouzení, tedy do šedesátých let, přesněji do roku 1968; strjcem myšlenky je Maurice Strong a Michail Gorbačov, členové Římského klubu (Club of Rome) kdy Komise OSN pro životní prostředí a rozvoj (United Nations World Commission on Environment and Development) žádala o nový dokument, který by posloužil jako průvodce na cestě ke koncepci udržitelného rozvoje. V roce 1994 Maurice Strong, předseda Summitu Země (Earth Summint) a Michail Gorbačov obnovili prostřednictvím jimi založených organizací (Earth Council a Green Cross International respectively) ideu Charty Země jakožto iniciativy občanské společnosti; podporu jí poskytuje vláda Nizozemska.

Finální podoba Charty Země byla schválena na zasedání Komise Charty Země (Earth Charter Commission) v ústředí UNESCO v Paříži v březnu 2000. Oficiálně byla představena v Paláci míru (The Peace Palace) v Haagu (Nizozemsko). Charta se skládá ze čtyř pilířů a šestnácti principů, které jsou uvedeny zde. Charta byla oficiálně schválena množstvím organizací zastupujících miliony lidí po celém světě včetně UNESCO, představitelů více než 250 univerzit, Světovým svazem ochránců přírody (World Conservation Union of IUCN), Indickým národním hlavním územím Dillí (Indian National Capital Territory of Delhi), Konferencí starostů amerických měst (2001 U.S. Conference of Mayors) a desítkami mládežnických organizací. Na Chartu Země pak navazuje Charta globálních zelených (Global Greens Charter).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Earth Charter na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura k dalšímu studiu[editovat | editovat zdroj]

  • Proposing an "Earth Charter" (in ten articles) to Guide All Efforts to Protect The Natural Environment of Our Globe, Particularly in Ensuring the Success of The Coming "Earth Summit" That Could Possibly Determine The Destiny of This Earth. Tokyo: Komeito, 1992. 12 s. Komeito Press Release; ser. no. 106.
  • A voice for Earth: American writers respond to the Earth Charter [online]. Athens, Ga.: University of Georgia Press, ©2008 [cit. 2014-03-20]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10496037.

Další zdroje[editovat | editovat zdroj]




Tato stránka vznikla za podpory projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

<!dočasně deaktivováno> </noinclude> -->