Udržitelná spotřeba
Udržitelná spotřeba může být definována jako „používání služeb a výrobků, které uspokojují základní potřeby společnosti a zlepšují kvalitu života, zároveň však snižují spotřebu přírodních zdrojů, používání toxických látek, produkci odpadů a škodlivin v průběhu celého životního cyklu služby nebo výrobků tak, aby nebylo ohroženo uspokojování potřeb budoucích generací“.[1]
Udržitelná spotřeba má řadu společných rysů a je úzce spojena s podmínkami trvale udržitelné výroby a udržitelného rozvoje. Udržitelná spotřeba v rámci udržitelného rozvoje je předpokladem celosvětového úsilí řešení problémů udržitelnosti, jako je změna klimatu, vyčerpání zdrojů, hladomory nebo znečištění životního prostředí. Jednou z hlavních vlastností konzumní společnosti jsou stále narůstající materiální požadavky lidí k dosažení spokojenost a s tím rostoucí spotřeba. Pokud by byl stejný přístup standardem i v dnešních rozvojových zemích, dá se předpokládat, že by došlo k velmi rychlému vyčerpání zdrojů v celosvětovém měřítku.
Udržitelný rozvoj a udržitelná spotřeba závisí na určitých aktivitách, jako jsou:
- Efektivní využití zdrojů a minimalizace odpadu a znečištění.
- Využití obnovitelných zdrojů v rámci jejich kapacity k obnově
- Úplnější životní cykly produktu
- Mezigenerační a intragenerační spravedlnost
Případové studie[editovat | editovat zdroj]
V jakém objemu je výroba ekologicky příznivých výrobků ekonomicky rentabilní? Vezměme si příklad recyklovaného papíru. Zatímco objem sběrného papíru nepřestává již deset let stoupat, trh s recyklovaným papírem téměř stagnoval. Přitom se zlepšila kvalita a uspokojující řešení existují pro všechna důležitá použití. Hlavní příčinou tohoto stavu jsou náklady na průmyslovou výrobu. Nepravidelný charakter objednávek recyklovaného papíru nutí výrobce, aby jednorázově přizpůsoboval výrobní linku, která obvykle vyrábí klasický bílý papír. Čas potřebný k nastavení strojů a tedy neuskutečněná výroba běžného papíru je započtena do nákladů na výrobu recyklovaného papíru. Stačilo by, aby se velcí spotřebitelé, velké společnosti, banky, pojišťovny, velké správní úřady, rozhodli odebírat recyklovaný papír stále, aby byl prahový efekt překonán.
Také mnohá odvětví obnovitelné energie dosáhla prahu rentability. Technologicky se pokrok neustále zrychluje, problém tržního prostředí v oblasti inovací je však jednoduchý: slabost vnitřní poptávky penalizuje výrobce z důvodu vysokých nákladů na výzkum a vývoj, které rozpočítány na malý prodaný objem mají významný dopad na jednotkovou cenu výrobních zařízení.
Příklady pro výuku[editovat | editovat zdroj]
Čtení z časopisu Bedrník, téma Co je udržitelná spotřeba
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Z české wikipedie:
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
- Síť ekologických poraden STEP
- Agentura pro ekologicky šetrné výrobky (základní informace, novinky, přihlášení, financování, usnesení vlády, přehled www, kontakty, seznam směrnic, seznam firem, seznam výrobků)
- Zelená domácnost - dotazy
- Kampaň Šetrné papírování, Arnika
- Projekt Ekospotřebitel - Rosa – ekologická poradna, České Budějovice
- Enviport - portál ekologicky příznivých výrobků
- Bez obalu - Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby
- Modrý anděl, německá ekoznačka, nejstarší ekolabelingová značka na světě
- Bílá labuť, skandinávská ekoznačka http://www.svanen.nu/eng/
- Green Seal, ekoznačka USA
- Ecolabel EU - Ekoznačka EU
- Seznam produktů testovaných a netestovaných na zvířatech a jejich výrobců
- Pracovní skupina pro udržitelnou spotřebu a výrobu při radě vlády ČR pro udržitelný rozvoj, připravuje desetiletý rámec pro udržitelnou spotřebu a výrobu
- Centrální server veřejné správy obsahující, kromě jiného také informace o životním prostředí (státní politika životního prostředí, informace o vodě, půdě a ovzduší, národní parky a chráněné krajinné oblasti, alternativní zdroje energie, odpady…) informace o životním prostředí a mnoho užitečným odkazů (instituce, politika ŽP, předpisy…)
- Ekolink, specializovaný vyhledávač, kde najdete odkazy na vše, co souvisí s životním prostředím
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Udržitelná spotřeba a výroba | Vítejte na Zemi. www.vitejtenazemi.cz [online]. [cit. 2018-04-09]. Dostupné online. (česky)