Sedlická krajka

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledáváníSedlická krajka
SedlickaKrajka8.jpg
Základní informace
Název organizace Sedlická krajka, o.p.s.
Typ podnikatelské činnosti Výroba a prodej ruční krajky; vzdělávací činnost v tvorbě ruční
Počet zaměstnanců 1
Rok založení 2000
Adresa Náměstí T. G. Masaryka 114, Sedlice
Web http://www.krajky-sedlice.cz
Kontakt Srbová Martina – ředitelka, 383493095
Další údaje
Název obce/města/regionu Sedlice
Obec s rozšířenou působností Blatná
Katastrální výměra obce (km2) 4
Počet obyvatel 1284 (2016)


Společnost Sedlická krajka, o.p.s. navazuje svou činností na 450-ti letou tradici výroby ručně paličkované krajky v Sedlici. Tyto výrobky se jak v minulosti, tak v současnosti těší velké oblibě a to nejen díky unikátním vzorům a kvalitě, ale i nevšednosti a tradici. Díky činnosti obce byla v Sedlici otevřena reprezentační prodejna, kde je možné zakoupit jak hotové výrobky, tak i veškeré pomůcky potřebné k paličkování krajky. Společnost se dále věnuje výuce paličkování a pořádá jak kurzy pro začátečníky a pokročilé – děti i dospělé. Jednou z dalších významných činností společnosti patří i sběr a archivace starých vzorů krajek a rekonstrukce zapomenutých, či poškozených vzorů.

Východisko pro začátek podnikání[editovat | editovat zdroj]

Znovuoživení sedlické krajky předcházelo mnoho práce lidí, kterým nebylo lhostejné, že toto krásné jihočeské řemeslo pomalu zaniká. Cílem bylo zachovat tuto tradici i pro další generace a navodit zájem společnosti. V té době v Sedlici stále ještě existovala krajkářská škola, ale byla ekonomicky nestabilní a hrozil její úplný zánik. I přesto, že se obci nepodařilo udržet původní avšak energeticky náročnou budovu, podařilo se udržet alespoň krajkářské kurzy a chuť řemeslo znovu rozkřesat. Veškeré výukové činnosti byly přesunuty do místní základní školy a v obecních prostorech jednoho z domů na Sedlickém náměstí byla v roce 2002 otevřena i kamenná prodejna Sedlické krajky v Sedlici. Provozovatelem se stalo město Sedlice a svazek obcí Blatenska.

Nápad a originalita[editovat | editovat zdroj]

SedlickaKrajka1.jpg
SedlickaKrajka2.jpg
SedlickaKrajka3.jpg
SedlickaKrajka4.jpg
SedlickaKrajka5.jpg
SedlickaKrajka6.jpg
SedlickaKrajka7.jpg

Sedlická krajka je luxusním výrobkem, který dovede vyhovět nárokům i toho nejnáročnějšího zákazníka. Kombinací technik a různých vzorů lze paličkování vytvořit prakticky cokoliv – od obrazu zvířat až po šaty. Většina vzorů je inspirována místní přírodou, zvyky a obyčeji“, uvádí paní Srbová – paní ředitelka Sedlické krajky a hlavní hybná síla celého podnikání. Výrobě krajek se věnují místní krajkářky, které prakticky místní kamenný obchod svými výrobky zásobují. Jejich motivace nemá finanční charakter. Jedná se totiž o náročnou práci, kterou nelze finančně docenit. Motivací je proto pro místní umělkyně ocenění a uznání zákazníků.

Paní Srbová vysvětluje: „Paličkovaná krajka je drahý produkt. Proto se snažíme, aby zákazník přímo viděl jak náročné je ho vyrobit. Jakmile si uvědomí časovou náročnost výroby jedné malé krajky, pak je ochoten i zaplatit požadovanou cenu. Cena se vypočítá dle času, kolik krajkářka do díla investuje.

Co se týče vzdělávacích aktivit, paní Srbová dodává: „Na popud zákazníků byly obnoveny i vzdělávací kurzy. Ty vhodně reagují na poptávku, která je tvořena zejména ženami v zaměstnání, a jsou proto pořádány v odpoledních hodinách, nebo jako dvoudenní víkendové akce.

S výrobky pak zástupkyně Sedlické krajky vyrážejí pravidelně na trhy, řemeslné jarmarky a další tradiční místa prodeje. V místě nejen prodávají, ale hlavně jsou předváděny techniky a způsob paličkování, které je zákazníky vždy kladně oceněno. Společnost sama, pak pořádá krajkářské slavnosti. Do obce tato událost každé dva roky dostane 500 až 800 lidí.

Rizika a pozitivní okamžiky v procesu realizace[editovat | editovat zdroj]

Ředitelka Sedlické krajky, paní Srbová, popisuje největší úskalí obnovy Sedlické krajky takto: „Nejtěžší bylo ze začátku získat zákazníky, rozšířit povědomí o tom, že existuje v Sedlici specializovaný obchod. Sedlice je totiž dost zastrčená. Teď už o nás ale lidé vědí a prodej se daří. I když má sezónní charakter a je překvapivě vázaný na prodej místní zmrzliny. Stánek je totiž umístěn hned vedle našeho obchodu a tak když začne turistická sezóna a lidé začnou více cestovat, na Sedlickém náměstí se zastavují na zmrzlinu a při té příležitosti zavítají i do našeho obchodu. Žádné jiné úskalí nevidím. Byrokracii neberu jako obtížnou, ale je to proto, že jí mám v popisu práce. Věřím ale, že pro někoho, kdo např. plete košíky, je to problém."

Pozitivních okamžiků je mnoho“, uvádí paní Srbová, „jsou to zejména ohlasy lidí a jejich ocenění naší práce a výrobků.

Ekonomická stabilita a předpoklady udržitelnosti[editovat | editovat zdroj]

„Při zahájení činnosti jsme dostali dotaci z fondu SAPARD, která podporovala začínající podnikatelské činnosti. V žádosti dotace jsme sestavili podrobný podnikatelský plán s pětiletou obchodní vizí. To nám jistě pomohlo rozmyslet se jakým směrem se při podnikání ubírat. Samozřejmě jsme se v určitý moment od původního plánu odchýlili a bylo nutné mnoho věcí předělat, ale v zásadě nám to pomohlo a peníze z dotace byly použity na zařízení prodejny, nákupu vybavení a proplacení mzdy zaměstnance.“

V současnosti je pro nás ekonomicky nejvýznamnější prodej krajek. Vzdělávacích akcí není mnoho, zejména kvůli upadajícímu zájmu, a paušál za pravidelné kurzy pro děti sotva pokryje naše vybavení a mzdu lektorům. S prodejem krajek bychom tedy chtěli expandovat. Naším cílem je se dostat i na zahraniční trhy a začít s vývozem. Zatím se nám to ale nedaří. Naši zákazníci jsou převážně z Jižních Čech. Asi je to proto, že si tu lidé zatím ještě váží tradic a uvědomují si, že krajkářství k Jihočeskému regionu neodmyslitelně patří. Proto se často sedlické krajka stává upomínkovým předmětem, který reprezentuje náš region. Cena je samozřejmě vysoká, ale v porovnání s ostatními výrobky krajek jsme jednoznačně nejlevnější. Naším největším konkurentem je Vamber a pak několik dílen v Praze. Naše cena se musí přizpůsobit poměrům v regionu, tak aby byly výrobky prodejné. V Praze by bylo možné za stejné výrobky cenu zdvojnásobit.“

Našim dlouhodobým cílem je být plně soběstační, abychom nemuseli být stále závislý na městu. Jak bylo řečeno, aktivně hledáme nové trhy a možnosti expanze našeho prodeje. Spolupracujeme s krajkářskou německou obcí Tuffenbach, kde prezentujeme své výrobky, jezdíme na jejich slavnosti. To samé funguje i obráceně. Snažili jsme se o spolupráci s již zmiňovaným Vamberkem, ale z jejich strany chyběla motivace a tak ke spolupráci nedošlo.“

Vztah podnikatele k okolnímu prostředí[editovat | editovat zdroj]

Sedlická krajka by bez podpory obce nebyla Sedlickou krajkou. Město je prakticky provozovatelem společnosti a jeho cílem je tradiční výrobu obnovit a propagací znovu dostat město Sedlici do povědomí všech jako město krajek. Příkladem je nedávné rozhodnutí obce koupit dům na náměstí a proměnit jej v dům krajek. V přízemí tohoto domu jsou naplánované dílny na výuku kurzů, v horním patře pak přednáškové a konferenční sály. Dále město uděluje záštitu nad každou akcí, která je společností organizována. Město si v Sedlici uvědomuje, že krajka je unikátním aktivem, na kterém by měl být založen rozvoj.

Doporučení a inspirace[editovat | editovat zdroj]

Dle paní Srbové by měl mít podnikatel zejména podporu v místních spolcích – ať už obecních či zájmových. „Vždy je to výhoda, že se jako začínající podnikatel máte o koho opřít, od koho načerpat informace, nebo i jen slovní podporu do začátku.

Doporučení paní Srbové zní takto: „Nevzdávat to, začátky jsou těžké. Pokud děláte, to co Vás baví, pak optimismus nesmí chybět.

Pozitiva a negativa podnikání na venkově[editovat | editovat zdroj]

I přesto, že Sedlická krajka k Sedlici neodmyslitelně patří, izolovanost Sedlice brání společnosti k růstu. „Malý trh i sezónnost jsou charakteristickým rysem podnikání na venkově a specializovaný produkt jakým je právě Sedlická krajka toto pociťuje mnohonásobně. Jistě i více než jiná výroba. Tak i když bych neměnila, věřím, že obchod ve městě by prodeji hodně pomohl“, uvádí paní Srbová.

Média a propagace[editovat | editovat zdroj]

Reklama není v Sedlické krajce podceňována. Společnost disponuje webovou stránkou, tvoří a rozdává letáky i další reklamní materiály. Snaha je o to, aby byla Sedlická krajka neustále vidět. Paní Srbová dále uvádí: „Mimo tiskovou a internetovou reklamu, také jezdíme na výstavy, propagujeme na trzích a jarmarcích. Dáváme o sobě vědět i pořádáním krajkářských slavností – ty pořádáme každým druhým rokem, včetně populární módní přehlídky. Na reklamě na krajkářské slavnosti nijak nešetříme – jsme v rádiích, v novinách, i v regionálních denících – přispíváme články jak před, tak i po slavnostech, snažíme se informovat o všem, co děláme. Dokonce oslovujeme i televizi.

Jistě právem dostala Sedlická krajka i ocenění regionální značky: „Jsme členem regionální značky. Byli jsme do ní zařazeni již v roce 2011. Regionální značka je bonusem pro náš produkt. Můžeme zákazníkům potvrdit, že jsme certifikovaní, že za kvalitu výrobků ručí i třetí, nezávislá strana. Pro zákazníky to má velkou váhu."Tato stránka vznikla za podpory fondů EHP a Norských fondů - Program Spolupráce škol a stipendia (CZ07)

EHP-Norske-fondy Logo-Norsko-barva.jpg