Portál:Otevřené vzdělávací zdroje

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Global Open Educational Resources Logo.svg

Vítejte na portále Otevřené vzdělávací zdroje

Otevřené vzdělávací zdroje (anglicky Open educational resources – OER) jsou takové zdroje, jež je možno volně nejen využívat ale také sdílet či upravovat. Většinou se tímto pojmem myslí digitální zdroje, jež jsou pod otevřenou licencí jako například známá Wikipedie. Mezi nejvyužívanější OER patří ty, které fungují na bázi wiki systémů neboli wiki. Jako třeba Enviwiki.

Záměrem tohoto portálu je uvedení do problematiky otevřených vzdělávacích zdrojů na bázi wiki systémů, do jejich využívání a vytváření. Portál je rozdělen do několika sekcí. V sekci Úvod naleznete základní informace o Otevřených vzdělávacích zdrojích, v další sekci s názvem OER jsou popsány specifika OER jež fungují v tomto prostředí. Sekce Využívání OER MWS obsahuje užitečné informace na co si dát pozor při využívání OER a na závěr, pokud byste měli zájem podobné zdroje vytvářet, tak se můžete podívat do sekce Vytváření OER MWS, kde naleznete metodické materiály vhodné pro tyto účely.


Tento portál shromažďuje informace, které jsou uvedeny především na stránkách Enviwiki, doplněné informacemi především z české Wikipedie (kde byly některé články vytvořeny či výrazně doplněny právě pro účely tohoto portálu), z anglické Wikipedia a dalších zdrojů.

Problematiku vysvětlenou v rámci tohoto portálu doplňují další výsledky projektu mapovací studie, volně dostupný kurz MOOC, metodika a odborný článek.

OER

OER na bázi MWS

Využívání OER MWS

Při využívání OER WMS bychom si měli položit následující dvě otázky: „Co od zdroje očekáváme, k jakým informačním potřebám ho zamýšlíme využít?“ a „k čemu slouží zdroj, který zamýšlíme využít?“ Právě díky uvědomění si našich potřeba a specifik zdroje, o jehož využití se rozhodujeme dochází k porovnání poptávky a nabídky.

Využívání OER MWS: VyužitelnostVyužívání OER MWS: OvěřitelnostVyužívání OER MWS: AktuálnostVyužívání OER MWS: Objektivita


Anglicky:

Neutral point of viewVerifiabilityNo original research

Vytváření OER WMS

Zásady pro vytváření kvalitních OER fungujících na bázi MediaWiki softwaru se dají shrnout do několika aspektů. V rámci tohoto portálu vymezujeme následující: Obsahová stránka vytváření OER MWSVytváření OER MWS: Práce redakčního týmuVytváření OER MWS: Technické parametry prostředíVytváření OER MWS: Uživatelské parametry
Logo TACR.png
Tento portál a také většina článku na Enviwiki, na které portál odkazuje vznikly v rámci projektu „Zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů: jak správě vytvářet a využívat volně dostupné studijní materiály“, podpořeného v letech 2019–2021 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.


Nové a výrazně aktualizované stránky na Enviwiki, které vznikly v rámci tohoto projektu