Pojištění v dopravě - dopady

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ekonomická efektivnost: Dopady na veřejné finance[editovat | editovat zdroj]

Povinné ručení představuje tržně kompatibilní nástroj, který může při svém vhodném nastavení (diferenciace plateb pojistného dle nehodovosti pojištěnce atd.) působit výrazně motivačně při předcházení dopravních nehod. Vzhledem k tomu, že nehody znamenají ročně významné hmotné ztráty a ztráty na životech a zdraví obyvatel, jeho efektivní fungování může ušetřit řadu nákladů soukromých i veřejných spojených s odstraňováním těchto škod. Pojištění zároveň přispívá k fungování a rozvoji pojistného sektoru, což může mít pozitivní důsledky pro ekonomiku.

Dopady na životní prostředí a zdraví[editovat | editovat zdroj]

Povinné ručení může mít pozitivní dopady na zdraví a životy obyvatel, pokud bude zavedeno tak, aby efektivně přispívalo ke snižování nehodovosti na silnicích. Méně nehod totiž znamená i menší environmentální zátěž jak z přímých důsledků nehod (rozlité pohonné hmoty, vraky, atd.), tak z nepřímých důsledků (vyšší množství vraků, nutnost oprav a většího množství náhradních dílů atd.). Zajímavým řešením přinášejícím i efekt pro životní prostředí je pojištění vztažené k ujetým kilometrům (PAYD).

Možné negativní vedlejší efekty[editovat | editovat zdroj]

Negativní efekty ekonomické, environmentální a sociální mohou nastat při špatném nastavení systému povinného ručení – především pokud by zvýhodňoval řidiče, kteří způsobují často nehody, oproti těm, kteří jezdí bezpečně.