Podpora doplňkové cyklistické infrastruktury - Bern

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podobně jako v Bruselu, i ve švýcarském Bernu se můžeme inspirovat hlídanými velkoparkovišti pro stovky cyklistů, ale navíc také například bezplatnou půjčovnou kol. Městské kolo se půjčuje oproti záloze 20 CHF (což je přibližně 370 Kč) a předložení cestovního pasu. Sezóna je od 29. 4. do konce října. Na poskytování těchto služeb město Bern zaměstnává nezaměstnané.

Na cykloparkovištích, která jsou hlídaná, si lze uschovat kolo v přepočtu za 20 Kč na den nebo 2 000 Kč za rok. Je také možné si bezplatně vypůjčit městské kolo. Vždy na konci sezony jsou všechna kola vydražena ve dražbě a na novou sezónu pořízena kola nová jako sponzorské příspěvky.

Ve městě existuje hustá síť oddělených stezek. Budování cyklostezek podléhá výběrovým řízením a o jejich realizaci se uchází více firem, což tlačí ceny cyklostezek dolů.

Přímo švýcarské vládě podléhá nadace, která má za cíl vybudovat síť tématických cyklotras protínajících celé Švýcarsko. Po vytyčení těchto dálkových tras se nadace začala zabývat také řešením regionálních tras.

Zdroje a poznámky[editovat | editovat zdroj]