Půjčování městských kol - Trento

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nabídku vypůjčení kol zdarma zajišťuje také italské Trento. Kola je možno si vypůjčit na devíti místech ve městě. Celý systém funguje tak, že zájemci získají oproti záloze 5 euro klíč k odemčení kol (a tímto se vlastně i zaregistrují). Kolo je pak třeba vrátit na vybraných místech ve městě, přičemž každé kolo má své číslo a klíč funguje jen u stojanu shodujícím se s číslem kola. Při vyzvedávání kola však klíč funguje na všechna městská kola. V případě zpožděného nebo špatného zaparkování kola se platí pokuta 6 euro.

Následující obrázek zachycuje informace o tomto systému vypůjčení kol. Aby byly výpůjčky snáze přístupné i cizincům, informační tabule jsou také v angličtině.

Obrázek 1: Informační tabule v Trentu o možnosti výpůjčky kol zdarma[1]

Trento1.JPG

Následující obrázek zachycuje, jak takováto kola se stojany v Trentu vypadají.

Obrázek 2: Městská kola k vypůjčení zdarma v Trentu[1]

Trento2.JPG

Trento, stejně jako řada dalších italských měst, má podle nařízení ministerstva životního prostředí svého manažera mobility, který má na starosti podporovat takové způsoby mobility, které přináší výhody sociální, energetické a environmentální.

Manažer mobility má na starosti optimalizaci veřejné dopravy, podporu pěší a cyklistické dopravy, propagaci car poolingu, odrazování od přílišného používání osobních automobilů, omezování míst k parkování atd.

Zdroje a poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. 1,0 1,1 foto Hana Brůhová-Foltýnová