Půjčování městských kol - Paříž

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanoviště Vélib

Systém půjčování městských kol v Paříži - Vélib (vélo – jízdní kolo, liberté – svoboda) je síť samoobslužných půjčoven jízdních kol v Paříži, která od 15. července 2007 funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Byla zřízena pařížskou radnicí (zasloužil se o ni socialistický starosta Bertrand Delanoë) a je financována reklamní společností JCDecaux. Původní počet 10 000 kol (i jejich stání, kterých bylo původně 750), se do konce roku 2007 téměř zdvojnásobil. V centru Paříže bývají rozestupy mezi jednotlivými cyklo-parkovišti kolem tří set metrů (počet jednotlivých míst pro kola se pohybuje kolem dvaceti, podle vytíženosti i prostorových možností), díky čemuž je Vélib' největším projektem svého druhu na světě.

Jízdné[editovat | editovat zdroj]

Jiné stanoviště Vélib

Vélib' nabízí dva druhy „jízdného“:

krátkodobé - jednodenní – 1€ nebo týdenní – 5 € a

roční (29 €)

Předplatné získáte přes internet, krátkodobé navíc i na jakémkoli terminálu sítě Vélib' ve městě, po zaplacení zálohy 150 € (kterou půjčující po vrácení kola a po uplynutí a neprodloužení předplacené doby dostane zpět), platit je možné většinou evropských platebních karet. Každá jednotlivá cesta nepřesahující 30 minut je poté zdarma, delší cesty jsou zpoplatněny podle ceníku, celková částka je nakonec odečtena z bankovního účtu. V obou případech je počet jednotlivých jízd neomezen. Držitelé roční předplacené karty si půjčují kola bez zdržení u terminálu, stačí se ohlásit čipovou Vélib' kartou přímo u stojanu. U každého terminálu je také možno si z platební karty nabít Vélib' kartu penězi pro případy cest delších než 30 minut. Místo Vélib' karty lze po přihlášení se do systému také používat specielní kartu pro pařížskou hromadnou dopravu Navigo.

Ceník[editovat | editovat zdroj]

Detail stojanu Vélib

Prvních 30 minut je vždy zadarmo, první půlhodina navíc je zpoplatněna 1 €, druhá 2 € a každá další půlhodina 4 €. Systém neúměrného zvyšování ceny s dobou půjčení podporuje udržování všech kol stále v oběhu.

čas 30 minut 1 hodina 1,5 hodiny 2 hodiny 5 hodin 10 hodin 20 hodin
poplatek zdarma 1 € 3 € 7 € 31 € 71 € 151 €

Půjčovní místa a kola[editovat | editovat zdroj]

Ovládací panel stanoviště Vélib

Každé půjčovní místo je vybaveno automatickým terminálem, který zobrazuje počet kol a volných míst na sousedních cyklo-parkovištích. Pokud přijede cyklista s půjčeným kolem ke stání, které je plné, může využít 15 minut zdarma, aby mohl kolo odevzdat jinde. Většinou během noci 20 automobilů převáží kola na místa, kde budou příští den potřeba (například pod Montmartrem je vždy plno, neboť dolů se každý rád sveze, ale do kopce se nikomu šlapat nechce). Jelikož ráno více lidí jezdí směrem do centra a naopak odpoledne a večer opačně, bylo také navrženo, že ti, kteří jedou „proti proudu“ by mohli být cenově zvýhodněni.

Masivní šedá kola vážící kolem 22,5 kg jsou vybavena světly poháněnými dynamem, odrazkami na kolech, třemi převody, zámkem (pro případ odložení kola na chvilku tam, kde nejsou oficiální stání) a předním košíkem. Výška sedla je nastavitelná, rám označován za „unisex“ je prakticky dámský. Typický design znepříjemňuje práci zlodějům (i tak bylo již více než 3 000 kol odcizeno) i vandalům (všechna lanka, brzdy i jiné menší pohyblivé části jsou zakryty, sedlo je odmontovatelné pouze s pomocí nářadí). Kola jsou vyráběna podle návrhu francouzského designéra Gillese Lapierra v Maďarsku poblíž vesnice Tószeg.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Systém je financován reklamní společností JCDecaux. Ta zaplatila počáteční náklady ve výši 115 milionů dolarů a zaměstnává na plný úvazek téměř 300 lidí, kteří udržují systém v chodu nebo opravují kola. Na oplátku má JCDecaux výhradní přístup k reklamním plochám patřícím městu. Smlouva s JCDecaux je podepsána na 10 let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již před spuštěním projektu Vélib' fungovala v Paříži síť půjčování kol propojená se společností RATP, která provozuje pařížskou hromadnou dopravu.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]