Nápověda:Klíč řazení

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Klíč řazení určuje v kategoriích, kam se má článek nebo jiná stránka zařadit do abecedního seznamu na stránce kategorie. Články se na stránce kategorie automaticky řadí abecedně podle svého názvu. Ostatní stránky (tedy i podkategorie) se řadí podle názvu až za označením jmenného prostoru a dvojtečkou, tedy např. Kategorie:Fyzika bude řazena podle názvu „Fyzika“. Je však možné zvolit jiný klíč řazení, tedy název, podle kterého se článek zařadí.

Použití klíče[editovat | editovat zdroj]

Klíč řazení, tedy text, podle kterého se článek (stránka) zařadí, se vkládá dvěma způsoby:

  1. Za svislou čáru ([[Kategorie:Seznamy|Čeští spisovatelé]]) pro použití jen v jedné vybrané kategorii.
  2. Pomocí {{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}} pro změnu výchozího řazení u všech kategorií. Tato funkce se využívá zejména u jmen lidí k řazení podle příjmení.

Svislá čára[editovat | editovat zdroj]

Pokud je třeba změnit řazení pouze v jedné z kategorií nebo je třeba v různých kategoriích použít různý řadicí klíč, používá se kód se svislou čárou podle vzoru:

[[Kategorie:Název kategorie|Klíč řazení]] 

Například stránka Seznam českých spisovatelů by měla být v kategorii seznamů pod písmenem Č, nikoli pod písmenem S – použijeme klíč „Čeští spisovatelé“: [[Kategorie:Seznamy|Čeští spisovatelé]]. Takto zadaný klíč má vždy prioritu nad řazením zadaným pomocí Šablona:DEFAULTSORT. Je možné použít i speciální klíče, např. mezeru u hlavního článku (viz níže).

Defaultsort[editovat | editovat zdroj]

Pokud je potřeba článek ve všech kategorií řadit jinak než podle jeho názvu, nejčastěji u životopisných hesel podle příjmení, přidejte do něj nad seznam kategorií kód ve formátu:

{{DEFAULTSORT:Klíč řazení}} 

Například článek Albert Einstein se bude vždy řadit pod písmeno E, nikoliv pod písmeno A, protože je do něj vložen kód {{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}}. Uvedení klíče v podobě celého jména („Einstein, Albert“) je zajištěno správné pořadí před jmenovcem Carlem Einsteinem. U konkrétní kategorie je pak stále možnost změnit řazení prvním způsobem.

Různé klíče řazení[editovat | editovat zdroj]

Klíč řazení je název, který se použije místo názvu článku (stránky) pro jeho abecední zařazení. U klíče pro řazení se rozlišují malá a velká písmena, takže zápis [[Kategorie:Seznamy|slovenští spisovatelé]] nezařadí článek mezi ostatní články začínající písmenem S, ale malé písmeno s uvede v pořadí až za všemi velkými písmeny. Pokud se použije svislá čára a klíč ponechá prázdný (např. [[Kategorie:Lokomotivy|]]), je při uložení změn editace automaticky doplněn na název stránky.

Kromě názvů se jako klíč řazení za svislou čárou používají také speciální znaky pro následující účely:

  • Mezera ( ). Zařazení úplně na začátek abecedního seznamu – to se zpravidla používá u hlavního článku kategorie, který pojednává o tématu kategorie a vkládá se na stránku kategorie šablonou {{Hlavní článek}}.
  • Pomlčka (–) Šablona:Malé. K zařazení kategorií na konec abecedního seznamu. Používá se v případech majících význam jen pro editory, nikoliv pro čtenáře: údržbové kategorie jako jsou kategorie pro nedokončené články, takzvané pahýly, nebo kategorie pro články k úpravě.
  • (π). Kategorie související s portály se řadí pod řeckým písmenem π, které je umísťuje až za českou abecedu, ale před pomlčku. Výsledek je možno vidět např. v Kategorie:Náboženství.

Kategorie, ve kterých nejsou správně seřazeny články, tedy buď nejsou řazeny podle žádného klíče nebo jsou řazeny podle nesprávného klíče, se řadí do kategorie Kategorie k seřazení. Články v této kategorii je pak nutné po jednom projít a přidat k dané kategorii klíč řazení nebo opravit chybný.

Související nápověda[editovat | editovat zdroj]