Diskuse:Ekosofie

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Připomínky skupiny A

Velmi důkladně a přehledně zpracované heslo. Samotnému obsahu nemám co vytknout. Oceňuji, že autor zasazuje ekosofii do souvislostí s ekofilosofií a hlubokou ekologií, což napomáhá vymezení pojmu. Obsahuje kvalitní zdroje, na něž jsou odkazy přímo v textu. Upozornila bych pouze nato, že v hypotéze H2 je omylem dvakrát za sebou slovo "bude".

skupina F Heslo je zpracované pečlivě s dostatečnými odkazy na navazující i vysvětlující témata. Doporučila bych jen hned pod nadpis - ještě než se začne s popisováním a vysvětlováním - napsat vlastní krátkou definici hesla. Trochu mě mate počet nadpisů, možná by všechny nemusely být na stejné úrovni. K překlepům přidám ještě: kapitola vztah ekosofie k ekofilosofii.. 2X slovo promyšlený, a v kapitole Ekosofie T v poslední větě ...proto je podst. je ...

skupina E (B) Kromě překlepů mám jen připomínku k "očíslovaným písmenům H a N", jak by je mohli mnozí bez hodin statistiky vidět... :) Jinak srozumitelně formulovaný a přehledný text. Možná více externích odkazů na další ekofilosofické / ekosofické studie, literaturu.

odpověď: Všem: Překlepy opravím.

Ad skupina F: Pár slov o termínu samotném jsem (myslím) uvedl. Vzhledem k tomu, že heslo výstižně definuje sám jeho autor necítím se být povolán jej redefinovat. Vzhledem k vzájemnému logickému vztahu jednotlivých pododdílů považuji za nutné, aby všechny nadpisy byly stejné úrovně.

Ad skupina E: Ona "očíslovaná písmena" jsem nepřejal ze statistiky, ale z Naessova textu a proto je ponechávám v této podobě. Vysvětlení toho co znamenají je uvedeno v závorce. S odkazy (a literaturou) je to špatné. Víte -li někdo o nějakých, prosím poraďte. To, co jsem nalezl po zadání hesla "ekosofie (popř. ecospohy)" do googlu, bylo většinou jen smetí. Z ekosofické literatury je pokud vím v ČR k disposici pouze Naessův text a Kohákův přehled. Ekofilosofické literatury je mnohem více, ekofilosofie samotná však leží mimo rozsah hesla.


Interní diskuse skupiny D

nemám co dodat, heslo je perfektní

připomínky učitelů[editovat zdroj]

O Naessovi píše Bohuslav Binka, například v Envigogice http://envigogika.cuni.cz/ - musíte si najít ve vyhledávači. Je tam i text NOVÁK, A. (2006). Zelení proti zeleným. Radikální ekologie – komparativní analýza sociální ekologie a ekologie hlubinné. Magisterská práce. Praha: KSKE, FHS UK. - plný text práce.

  • podívejte se i na http://www.czp.cuni.cz/values/citanka/dobris/
  • nechápu "ekosofie k hluboké ekologii vztažena jako: filosofický základ na němž jsme schopni přijmout zásady hluboké ekologie" - to by mělo být obráceně?
  • je-li normativní hledisko v ekosofii v této podobě, tak je to celé velmi nedůvěryhodný směr - možná jen málo primárních zdrojů

--JaDlo 13. 1. 2009, 21:43 (UTC)