CHKO Český ráj a možnosti pro sport

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Logo CHKO Český ráj
Mapa CHKO Český ráj

Český ráj je chráněná krajinná oblast složená ze tří nepropojených území o celkové rozloze 181 km2. Vyhlášena zákonem č. 40/1956 Sb. byla již 1. března roku 1955, což ji činí nejstarším chráněným územím u nás (tehdy však CHKO zaujímala pouze polovinu dnešní rozlohy). Dnes se na tomto území nachází dalších 25 zvláště chráněných celků, dvě národní přírodní památky (Kozákov a Suché skály), 11 přírodních rezervací (Prachovské skály, Příhrazské skály, Hruboskalsko, Klokočské skály, Údolí Plakánek, rybník Žabakor atd.) a 11 přírodních památek.

Území CHKO je přibližně ohraničeno městy Jičín na jihu (,,brána do Českého ráje“), Sobotka, Mnichovo Hradiště, Frýdštejn, Turnov (,,srdce Českého ráje“) a Železný brod u severní části. Označení Region Český ráj je širší a zahrnuje i zmíněná města a další obce, která nejsou součástí CHKO. Pojem Region Český ráj nemá přesně určené ohraničení.

Český ráj a jeho okolí bylo v roce 2005 zařazeno do evropské sítě geoparků UNESCO. Geopark Český ráj zaujímá rozlohu 760 km2 a zahrnuje širokou škálu geologicky zajímavých fenoménů. Český ráj, respektive jeho nejvzácnější části, jsou také od roku 2004 součástí Evropského projektu na ochranu přírody NATURA 2000.

Státní správa CHKO Český ráj se sídlem v Turnově navíc spravuje další národní přírodní památku Bozkovských dolomitových jeskyní a Strážník.

Pěší turistika[editovat | editovat zdroj]

V Českém ráji mají turisté možnost projít stovky kilometrů po značených turistických trasách. Nejznámější trasou je Zlatá stezka Českého ráje, táhnoucí se od Mladé Boleslavi až do Jičína. Měří 119 km, alternativní trasa 141 km + 16 km okruh Prachovskými skalami. Mezi nejvyhledávanější turistické cíle mimo již zmíněné přírodní památky a rezervace patří architektonické památky, středověké hrady a jejich zříceniny (Trosky, Kost, Valdštejn, Valečov, Vranov, Frýdštejn, Zbirohy, Rotštejn, Kumburk,..), zámky (Hrubý Rohozec, Hrubá skála, Sychrov, Humprecht, Staré Hrady, Svijany, Zvířetice, Mladějov,…), rozhledny (Tábor, Kozákov, Dubecko, Čížovka, Valdická brána, Milohlídka, Kozinec, Skokanský můstek K70) a desítky dalších vyhlídek v Hruboskalsku, Prachovských, Klokočských či Příhrazských skalách. Mezi významné turistické cíle patří samozřejmě také historická centra měst, která vedle muzeí a dalších turistických cílů nabízí velké množství ubytovacích a stravovacích služeb.

Cykloturistika[editovat | editovat zdroj]

Cyklistické trasy v Českém ráji vedou členitým terénem po lesních cestách a vedlejších silnicích. Cyklisté mají povolený vjezd i na většinu turisticky značených tras, což ve vrcholné sezóně může být i nepříjemné pro obě strany. Pro ty, kteří chtějí na kole měřit síly s ostatními se v Českém ráji pořádá několik tradičních závodů (Author 50 Český ráj, Jičínská 50, Tour de Biére…)

Skalní lezení[editovat | editovat zdroj]

Český ráj přitahuje horolezce již více než sto let. Pískovcová skalní města Prachovských, Suchých, Příhrazských, Klokočských skal a Hruboskalska patří mezi nejnavštěvovanější místa vyznavačů tohoto sportu. V těchto oblastech se nacházejí stovky lezeckých linií všech obtížností. Na své si tudíž přijdou jak začátečníci, tak ostřílení borci. Vzhledem k povaze pískovcového lezení se ale vyplatí nejdříve navštívit některé lanové centrum, nebo v případě nepřízně počasí umělé lezecké stěny v Jičíně, Sobotce nebo v Lomnici nad Popelkou.

Další sporty a pohybové aktivity[editovat | editovat zdroj]

Další typickou aktivitou pro Český ráj je vodní turistika zejména na řece Jizeře. A samozřejmě plavání a koupání v rybnících, řekách a koupalištích. Mezi nejznámější patří Jinolické rybníky (Oborský, Němeček a Vražda) a rybníky v Podtroseckém údolí (Nebák, Krčák, Věžák, Vidlák). Přírodní koupaliště se také nachází přímo v srdci Prachovských skal. Cyklistické trasy s dobrým asfaltovým povrchem mohou využít i inline bruslaři a vyznavači koloběžek. Turistické trasy využívají pro svůj trénink také běžci. A pro ty, kteří si chtějí najít vlastní běžeckou cestu je v Českém ráji několik klubů orientačního běhu. Vrch národní přírodní památky Kozákov je vyhledávaným místem pro paraglidisty a longboardisty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]