Analýza trendů a předvídání

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Možné trendy[editovat | editovat zdroj]

Možné nové trendy vznikají z inovací, projektů, přesvědčení nebo aktivit, mají velký potenciál k růstu a posléze k adaptaci v mainstreamové kultuře. Například před několika lety alternativní medicína zůstávala stranou od moderní medicíny. V současné době, v propojení s podnikáním, dosáhla stupně uznání v některých kruzích i v tržním prostředí. Tento nárůst přijetí ilustruje možné trendy ve společnosti, které se rozcházejí s vědou i s rozsahem klasické medicíny.

Rozvětvení trendů[editovat | editovat zdroj]

Interakce mezi trendy pak často připomíná paralelu mezi kmenem stromu a jeho větvemi a snítkami. Například dobře zdokumentované hnutí směřující k zrovnoprávnění mužů a žen prezentuje větvení trendů, v rámci něj pak rozpoznáváme trend směřující k potlačení rozdílů mezi příjmy mužů a žen v západní kultuře.

Životní cyklus trendu[editovat | editovat zdroj]

Kdy se potenciální trend stává opravdovým trendem? Když se mu dostane potvrzení v různých médiích, zabývají se jím průzkumy a ukazují na jeho vzrůstající dopad na chování nebo technologie. Trendy mohou také dosáhnout potvrzení z existence dalších trendů, které vznikly ze stejného proudu. Někteří autoři tvrdí, že trend se stává hlavním proudem, pokud 15% - 25% z dané populace integruje inovace, projekt, přesvědčení nebo aktivitu do svého každodenního života.

Praktická aplikace[editovat | editovat zdroj]

Móda a design[editovat | editovat zdroj]

Móda je jednou z oblastí, která využívá metodologie studií budoucností. Vzhledem k přípravě na nadcházející sezóny musí odborníci daného odvětví průběžně analyzovat trendy. Chování spotřebitelů a využívání statistik jsou důležitým základem pro úspěšné dlouhodobé předvídání.

Předvídání a uvažování nad budoucími eventualitami je základem pro úspěšný rozvoj designového průmyslu. Design je stejně jako studia budoucností interdisciplinárním oborem, který musí brát v potaz globální trendy, výzvy a příležitosti při rozhodování o lepších inovacích. Designéři tak využívají metodologii studií budoucností zahrnující scénáře, předvídání trendů a výzkum budoucností. Asociace profesionálních futuristů (The Association for Professional Futurists) pořádá také setkání zaměřená na problematiku vztahu a styčných bodů mezi přemýšlením o designu a přemýšlením o budoucnosti.

Energie a alternativní zdroje[editovat | editovat zdroj]

Tržní síly sice hrají důležitou úlohu, ale v omezeném prostředí naší planety se jeví problematické nalézt dostatek ropných zdrojů, aby uspokojily vzrůstající poptávku v Číně, Indii a na Středním východě. Existuje sice dostatek alternativních zdrojů energie, kvantitativně ani kvalitativně by ovšem nenahradily množství energie, které by bylo potřeba po vyčerpání ropných ložisek. Je proto třeba zabývat se teoreticky i prakticky přechodem mezi koncem věku fosilních paliv a využíváním nových energetických zdrojů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hawaii Research Center for Futures Studies, University of Hawaiʻi at Mānoa. Honolulu Advertiser 2008. http://www.futures.hawaii.edu/publications/energy/DoingLessWithLess2008.pdf


V tomto článku je použit překlad článku Futures studies na anglické Wikipedii.