Šablona:Zastaralý parametr infoboxu/doc

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona je k použití při inovaci šablon, zejména při sjednocování podobných infoboxů, kdy je potřeba přechodná doba pro odstranění zastaralých částí, které nelze odebrat okamžitě, protože se ještě stále někde používají.

Motivace[editovat zdroj]

Existují například dva podobné infoboxy, které je potřeba spojit do jednoho. Každý infobox však používá pro stejný údaj (např. "počet obyvatel") jiný název parametru (např: "obyv" a "obyvatelstvo"). Ve spojeném infoboxu se zahrnou obě možnosti parametru, aby se ve článcích zobrazily všechny údaje. Aby však šablona nebyla takto „nafouknutá“ velkým množstvím synonymních parametrů, přebytečné z parametrů se touto šablonou označí jako zastaralé. Až jsou pak na všech stránkách, kde je infobox vložen, zadána správná jména parametrů (mravenčí práce nadšených wikipedistů), může se konečně zastaralý parametr z kódu šablony odstranit.

Syntax[editovat zdroj]

Zadáním parametru šablony určíme odkaz na infobox, jehož parametr je zastaralý.

První nepojmenovaný parametr "1" (anebo pojmenovaný "šablona") předává informaci o prvotní šabloně a je klíčový k informační funkci této pomocné debugovací šablony. Je pouze uvažován jako povinný, není tak však validován.

{{Zastaralý parametr infoboxu|Infobox - sídlo světa}}

Druhý nepojmenovaný parametr "2" je nepovinný, jen zpřesňuje podávanou informaci o název konkrétního parametru: Jak v hlášení na stránce infoboxu, tak i u označení v článku, kde se použil.

{{Zastaralý parametr infoboxu|šablona=Infobox - sídlo světa|gps}}

Parametr "" (nyní s hodnotou "gps") šablony "Infobox - sídlo světa" je zastaralý. Více informací po kliknutí.Věci přenesené přes šablony z cs:wiki Šablona „Infobox - sídlo světa“ požaduje hodnotu v parametru „parametr“, ta ale chybí!

Účinky[editovat zdroj]

Šablona se projeví dvojím způsobem, na dvou různých místech:

1) Na stránce šablony, například infoboxu, se zobrazí hlášení: To je zde v dokumentaci předvedeno. Ne však ve stránkách-článcích, kde je šablona použita: Nezúčastněný čtenář není takto velkým hlášením obtěžován.
{{Zastaralý parametr infoboxu|šablona=Infobox - sídlo světa|gps|doc=doc}}

Věci přenesené přes šablony z cs:wiki Šablona „Infobox - sídlo světa“ požaduje hodnotu v parametru „parametr“, ta ale chybí!

2) Na stránce, kde je zastaralý parametr použit:
a) Výsledek z šablony, a snad přímo z toho parametru, je graficky označen: Crystal Clear action loopnone.png
b) Stránka, kde se zastaralý parametr použil, je automaticky zakategorizována do kategorie:Stránky s infoboxy se zastaralými parametry.

Související šablony[editovat zdroj]