Nebezpečné látky ve sportovním oblečení

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.

Některé věci každodenní spotřeby, mohou obsahovat toxické a zdraví nebezpečné látky a my o tom velmi často ani nevíme. Většinou je to způsobeno naší neznalostí a nedostatečnou informovaností o takovýchto rizicích. Jednou ze skupin takových to nebezpečných látek jsou i látky PFC, které jsou obsaženy v našem oblečení nebo nádobí. Je potřeba o takových látkách vědět, získat informace o jejich případných rizikových faktorech, popřípadě nalézt alternativy, kterými bychom takové látky mohli nahradit a snížit tak dopad na životní prostředí.

Co jsou PFC?

Perfluorované a polyfluorované chemikálie jsou skupinou chemických látek obsahujících fluor s jedinečnými vlastnostmi, aby byly materiály odolné vůči skvrnám a voděodolné. PFC jsou neuvěřitelně odolné vůči rozpadu; někteří mají potenciál zůstat v prostředí po stovky let po propuštění. Objevují se na nečekaných místech po celém světě.

Některé z nich se dostaly na seznam zakázaných látek pro výrobu široké škály produktů (Stockholmská úmluva a Směrnice EU[1]), ovšem náhrady za ně jsou často opět PFC nedostatečně prozkoumané z hlediska jejich dopadů na lidské zdraví. Je tedy lepší se těmto látkám zcela vyhnout. Setkat se s nimi můžeme například v papírových obalech na pizzu či popcorn, ale také při povrchové úpravě textilu anebo v hasicích přístrojích. Některá z jejich použití dosud zakázána nejsou, i přesto, že tyto látky se ukázaly jako velice stabilní a akumulující se v živočiších, především v rybách. Jsou podezřelé z celé škály negativních dopadů na zdraví včetně poškození plodu či podílu na vyvolání rakoviny. K problematickým použitím těchto látek patří mimo jiné teflonové nádobí, kde se perfluoroktanová kyselina (PFOA) používá k přilnutí vrstvy teflonu (polytetrafluorethylenu) k podkladu. Za vysokých teplot anebo při poškození se z něj může nebezpečná látka uvolňovat a kontaminovat potraviny připravované v tomto nádobí.

Tyto znečišťující látky byly nalezeny v odlehlých horských jezerech a sněhu, byly objeveny v játrech ledních medvědů v Arktidě a dokonce i v lidské krvi.[2]

A proč jsou nebezpečné pro životní prostředí ?

Výzkum na zvířatech ukázal, že některé PFC způsobují poškození reprodukce, podporují růst nádorů a ovlivňují hormonální systém. Výzkumní pracovníci zjistili vážné zdravotní problémy týkající se PFC, včetně zvýšeného rizika některých rakovin.

Předpokládá se, že PFOA je lidský karcinogen; u laboratorních zvířat způsobuje nádory jater, slinivky, varlat a mléčné žlázy. Je známo, že PFOS způsobuje rakovinu jater a štítné žlázy u potkanů.

Některé PFC způsobují u zvířat řadu dalších problémů, včetně poškození jater a ledvin, jakož i reprodukčních problémů.

Čas rozpadu PFOA v našem těle, nebo doba, kterou potrvá, aby se vyloučila polovina dávky, se odhaduje na více než 4 roky. Čas rozpadu PFOS jako takového se odhaduje na více než 8 let.

PFC mohou do životního prostředí unikat např. při vypouštění průmyslových a městských odpadních vod, nebo být uvolňovány z ošetřených výrobků. Do městských čistíren odpadních vod se dostávají z našich domácností, když například pereme oděvy impregnované těmito látkami anebo myjeme jimi ošetřené nádobí. Použití PFOS ve spotřebitelských produktech nad určenou míru je v Evropě zakázáno a PFOS a jeho soli jsou na seznamu perzistentních organických polutantů Stockholmské úmluvy.[2]

I kdyby výroba dnes skončila, znečištění PFC by zůstalo v životním prostředí po mnoho dalších let.[3]

Existují nějaká zdravotní rizika u látek PFC?

Není známo, že by látky PFC procházely přímo do kůže a neexistují žádné důkazy o přímých zdravotních rizicích při nošení oděvů obsahujících PFC. Chemikálie jsou uvolňovány do životního prostředí během výroby textilu, stejně jako při jejich praní a likvidaci. PFC mohou vstupovat do našeho těla, když dýcháme znečištěný vzduch nebo když přijímáme potravu, pijeme vodu nebo vystavujeme domácímu prachu obsahujícímu PFC.[3]

Dobře ... co s tím mohu udělat?

Je nutné abychom, jakožto zákazníci firem, které tyto materiály používají, dali najevo, že nám záleží na dopadu těchto nebezpečných látek na životní prostředí a donutili je tak přestat používat PFC a začít používat jiné alternativy. Už vzhledem k tomu, že outdoorové značky spoléhají na přírodu, která je důležitá pro jejich marketing, by měli být prvními, kteří eliminují PFC a nastaví příklad pro další průmyslová odvětví.[4]

Vývoj trhu

Některé značky, jako například VAUDE, Páramo, Rotauf nebo český Progress se zavázaly k Detoxu, což ukazuje, že je možné vyrábět venkovní vybavení bez PFC.

Velké značky, jako: The North Face, Mammut, Haglofs, Norrona, Salewa, Black Yak a Jack Wolfskin začínají akceptovat, že PFC jsou velkým problémem. Slíbili, že do roku 2020 budou eliminovat PFC. Nicméně stále tyto látky některé značky skrývají v určitých produktech, jako jsou membrány, batohy a boty - zatímco jiné nejsou v procesu eliminace dostatečně transparentní.[5]

Možné alternativy

Bambusové vlákno je označení používané pro textilní surovinu získanou ze stonku bambusu. Vlákna pro průmyslové textilní zpracování jsou známá teprve od konce 20. století. Na evropský trh příze přišla až v roce 2007.

Jedná se o viskózová vlákna vyráběná z bambusové dřeviny. Vlákna mají příjemnější omak než bavlna. Oproti bavlně jsou vlákna odolnější proti množení bakterií, a to o 60%. To je způsobeno obsahem látky zvané „KUN“.

Výrobky z těchto vláken jsou velice příjemné na užívání, zaručují optimální tepelnou rovnováhu těla, přirozeně osychají a zajišťují dlouhotrvající svěží pocit při nošení.[5]

PROLEN Siltex je speciální polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra, které neškodí tělu ani životnímu prostředí. Ionty stříbra brání růstu bakterií a plísní, redukují nepříjemné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky během vrcholových nebo rekreačních sportovních aktivit. Jelikož je aditivum aplikováno do hmoty vlákna a ne pouze na jeho povrch, nemigruje z materiálu do pokožky a permanentně v materiálu zůstává i po několika vyprání.[6]

CORDURA poskytuje vysokou a trvalou ochranu pro různé využití, jako jsou batohy, zavazadla, obuv a technické funkční oblečení. Výrobky tohoto materiálu se vyznačují zvýšenou odolností proti roztržení a oděru a dlouhotrvající životností. Vlákna použita pro výrobu tkaniny jsou té nejvyšší kvality.[6]

TENCEL je viskózové vlákno rostlinného původu, získané ze surového dřeva. Produkce samotného vlákna je extrémně šetrná k přírodě, díky speciálnímu cyklickému systému výroby. Látky z tohoto materiálu absorbují více než bavlna, jsou jemnější než hedvábí a chladivější než len. Vlákna zcela přirozeně absorbují vlhkost a pak jí uvolňují směrem ven. Díky hladké konstrukci vlákna je úplet obzvláště jemný a příjemný při styku s pokožkou. Bakterie nemají šanci. Perfektní systém odvodu vlhkosti těchto buněčných vláken zabraňuje růstu bakterií.[6]

COCARBER je špičkové viskózové vlákno obohaceno o karbonizovaná kávová zrna.  Nekompromisně absorbuje a neutralizuje jakýkoli zápach a má mimořádné antibakteriální vlastnosti. Dokáže odrážet teplo zpět k povrchu těla a zajišťuje ochranu proti UV záření. Vlákno je vyrobeno z recyklovaných zbytků kávy - samotná výroba vlákna je šetrná k životnímu prostředí.[7]

A mnoho dalších.

Závěr

Je zřejmé, že toxické látky jsou obsaženy v mnoha věcech naší každodenní spotřeby, a je jen na nás, abychom se o takové věci začali zajímat a například změnili naše preference při nakupování všech produktů. Tím by se měl vytvořit tlak veřejnosti na tyto problémy, tak aby došlo k plošným a trvalým změnám, jako tomu začíná být v mnoha věcech například i u látek PFC.

Zdroje

  1. {{{typ}}} č. {{{číslo}}} ze dne 2006-12-27, Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/122/ES ze dne 12. prosince 2006 , kterou se po třicáté mění směrnice Rady 76/769/EHS o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se omezení uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a přípravků (perfluoroktansulfonáty) (Text s významem pro EHP) , [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky)
  2. 2,0 2,1 Co jsou perfluorované látky a jak jsou nebezpečné? – ekoporadna.cz - Wiki. wiki.ekoporadna.cz [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. 
  3. 3,0 3,1 Tell outdoor brands to detox!. Detox Outdoor [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Tell outdoor brands to detox!. Detox Outdoor [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. 5,0 5,1 Premiumsports - Web pro všechny milovníky sportu. Premiumsports [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  6. 6,0 6,1 6,2 PROGRESS sportswear, s.r.o. - | PROGRESS sportswear, Ltd.. www.progress-cz.cz [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. 
  7. SAMBARSPORT. Ekologicky šetrné outdoorové vybavení - SAMBARSPORT. sambarsport.cz [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky)