Editace stránky Kategorie kompetencí EV a VUR

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
V dokumentech '''[[Environmentální vzdělání|environmentálního vzdělávání (EV)]]''' jsou vymezeny kompetence následujícím způsobem:
V dokumentech [[Environmentální vzdělání (EV)|environmentálního vzdělávání (EV)]] jsou vymezeny kompetence následujícím způsobem:
*Pět kategorií cílů pro jednotlivce a skupiny, kterých by mělo být dosaženo pomocí environmentálního vzdělávání<ref>UNESCO - UNEP, 1977: [[Tbilisi Declaration|Deklarace Mezivládní konference o ekologické výchově, Tbilisi]]</ref><ref>Charta z bělehradského semináře o ekologické výchově – „Bělehradská charta“, Bělehrad, Jugoslávie.</ref>:
*Pět kategorií cílů pro jednotlivce a skupiny, kterých by mělo být dosaženo pomocí environmentálního vzdělávání (UNESCO UNEP, 1977; UNESCO, 1975):
**uvědomění a citlivost vůči životnímu prostředí a environmentálním problémům
**uvědomění a citlivost vůči životnímu prostředí a environmentálním problémům
**znalosti a porozumění životnímu prostředí a environmentálním problémům
**znalosti a porozumění životnímu prostředí a environmentálním problémům
Řádek 7: Řádek 7:
**znalosti a dovednosti nezbytné k aktivnímu podílení se a účasti při řešení environmentálních problémů.
**znalosti a dovednosti nezbytné k aktivnímu podílení se a účasti při řešení environmentálních problémů.


'''[[Vzdělání pro udržitelný rozvoj (VUR)]]''' lze charakterizovat jako průběžný proces učení, zkoumající otázky a dilemata, kde se vhodné odpovědi a řešení mohou měnit s tím, jak rostou naše zkušenosti. Cíle učení pro UR by měly zahrnovat znalosti, dovednosti, pochopení, postoje a hodnoty<ref name = "strategie">Strategie vzdělávání pro UR, 2005. Evropská hospodářská komise OSN. Přijato na Zasedání na vysoké úrovni Ministerstev školství a životního prostředí, Vilnius, březen 2005. In: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMNF8Z6SCK</ref>.
[[Vzdělání pro udržitelný rozvoj (VUR)]] lze charakterizovat jako průběžný proces učení, zkoumající otázky a dilemata, kde se vhodné odpovědi a řešení mohou měnit s tím, jak rostou naše zkušenosti. Cíle učení pro UR by měly zahrnovat znalosti, dovednosti, pochopení, postoje a hodnoty (Strategie vzdělávání pro UR, 2005).
*Vzdělávání pro UR je součástí procesu budování informované, zainteresované a aktivní populace. VUR zahrnuje iniciativy pro rozvíjení kultury vzájemného respektu v komunikaci a rozhodování, čímž dochází k přesouvání ohniska pozornosti od pouhého přenosu informací<ref>UNESCO, 1997: Mezinárodní konference o životním prostředí a společnosti: Vzdělávání a veřejné uvědomění pro udržitelnost Thessaloniké, Řecko</ref>.
*Vzdělávání pro UR je součástí procesu budování informované, zainteresované a aktivní populace. VUR zahrnuje iniciativy pro rozvíjení kultury vzájemného respektu v komunikaci a rozhodování, čímž dochází k přesouvání ohniska pozornosti od pouhého přenosu informací (UNESCO, 1997).
*Specifické kompetence byly určeny jako důležitý vzdělávací cíl VUR v dokumentech Strategie vzdělávání pro UR EHK OSN<ref name = "strategie"></ref> - přehled '''kompetencí pro UR''' viz<ref>Dlouhá, J. Kompetence v environmentálním vzdělání. Envigogika, 4 (2009) 1 [online] [cit. 2009-06-16] Dostupné z www: < http://envigogika.cuni.cz/index.php/cs/texty/20091/300-kompetence-v-environmentalnim-vzdlani->  ISSN: 1802-3061</ref>


== Zdroje ==
== Zdroje ==
<references/>
 
Strategie vzdělávání pro UR, 2005. Evropská hospodářská komise OSN. Přijato na Zasedání na vysoké úrovni Ministerstev školství a životního prostředí, Vilnius, březen 2005. In: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMNF8Z6SCK.
 
UNESCO, 1975: Charta z bělehradského semináře o ekologické výchově – „Bělehradská charta“, Bělehrad, Jugoslávie.
 
UNESCO - UNEP, 1977: Deklarace Mezivládní konference o ekologické výchově, Tbilisi.
 
UNESCO, 1997: Mezinárodní konference o životním prostředí a společnosti: Vzdělávání a veřejné uvědomění pro udržitelnost Thessaloniké, Řecko.


[[Kategorie:Vzdělávání]]
[[Kategorie:Vzdělávání]]
 
{{upravit}}
{{licence cc|Dlouhá, Jana}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablony použité na této stránce: