Stavební firma - Miloslav Poleno

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání



Stavební firma - Miloslav Poleno
Název organizace Miloslav Poleno
Typ podnikatelské činnosti Provádění staveb, jejich změn a odstraňování
Počet zaměstnanců 0
Rok založení 1991
Adresa Sokolská 226, Radomyšl, 356 01 Strakonice
Další údaje
Název obce/města/regionu Radomyšl
Obec s rozšířenou působností Strakonice
Katastrální výměra obce (km2) 7
Počet obyvatel 1 128 (2005)


Pan Miloslav Poleno se věnuje veškerým drobným stavebním a montážním pracím včetně podkladů, pokládání dlažeb a rekonstrukcí. Své podnikání má založeno na osobním a vřelém vztahu k zákazníkům. Dále si zakládá na kvalitě a vždy perfektně odvedené práci.

Východisko pro začátek podnikání[editovat | editovat zdroj]

Pan Poleno začal podnikat hned po revoluci a na toto téma uvádí: „Po revoluci chtěl každý podnikat, každý to chtěl zkusit. Byla to osvěžující doba. Nejdříve jsme tedy začali ve stavebním oboru podnikat 2 řemeslníci, po čase se k nám přidal ještě třetí. Dostali jsme několik větších zakázek, pak dokonce zakázky v Praze. Takto jsme podnikali asi 5 let. Po tom mě to ale v malém přestalo bavit, nakoupil jsem stroje a začal jsem klasickou stavařinu. To byl začátek mé akciové společnosti. Po roce 1990 bylo o mnoho snadnější podnikat. Bylo snadné dostat půjčku téměř cokoliv, nikdo se Vás na nic pomalu neptal. Teď s odstupem vidím ale věci jinak a jsem rád, že jsem skončil jako živnostník bez stresu."

Nápad a originalita[editovat | editovat zdroj]

Dělám poctivě, kvalitně a vycházím svým zákazníkům vždy vstříc.

Rizika a pozitivní okamžiky v procesu realizace[editovat | editovat zdroj]

Při zahájení mého živnostenského podnikání jsem žádné problémy neměl, ba naopak v té době to bylo snadné. Problémy s byrokracií přišly až v dnešní době. V minulosti jsem ale vlastnil poměrně velikou stavební společnost. Dělali jsme převážně státní zakázky, které byly financované z Evropských dotací. Jednou jsme dostali zakázku na opravu bytových domů v Soběšicích a na Lipně. To byl rok 2006. Dotace ale nedorazily a my měli ze dne na den po zakázkách a závazky nám nebyly uhrazeny. Museli jsme proto skončit. Od té doby pracuji sám na sebe, nemám žádné větší problémy a těším se ze spokojených zákazníků,“ vysvětluje svou pozici pan Poleno.

V době, kdy jsem měl větší společnost, bylo opravdu složité sehnat dobrého zaměstnance. Z 50 lidí jsem měl např. jen 15 opravdu dobrých. A člověk je musel přeplácet, aby si je udržel.

Ekonomická stabilita a předpoklady udržitelnosti[editovat | editovat zdroj]

Pan Poleno nemá ambice svůj podnik rozšiřovat. Jeho stabilní postavení mu přináší vše, co potřebuje a to bez většího stresu, čehož si velice cení: „Stresu jsem měl v životě mnoho a tak jsem teď rád, že mám práci, která mne uživí, jsem při tom pánem svého času, jsem spokojený a vše si zastanu sám – včetně účetnictví. Ono rozšiřovat se ani v živnostenském podnikání příliš nejde. Živnostník si totiž z finančního hlediska nemůže dovolit nikoho zaměstnávat. Je to příliš drahé a málokdo je to schopný utáhnout. Musely by narůst ceny, ale i tak si to nedovedu představit. Ne vždy totiž máte konstantní přísun zakázek a mnohdy se potkáte se špatnou platební morálkou svých zákazníků. Zaměstnanec, ale těžko počká na výplatu, než mi zákazník zaplatí.“ Zákaznici pana Polena jsou prakticky soukromé osoby – 2/3 z venkova a 1/3 z města. Pro větší společnosti pan Poleno nepracuje pro nepříjemné zkušenosti z minulosti, související opět s platební morálkou. Ceny pana Polena jsou srovnatelné s konkurencí podnikatelů jeho rozsahu.

Vztah podnikatele k okolnímu prostředí[editovat | editovat zdroj]

S obcí mám velice vřelý vztah. Vždy když pro Radomyšl dělám zakázku, dávám lepší ceny. Dříve jsem dokonce sponzoroval místní fotbalový klub.

Doporučení a inspirace[editovat | editovat zdroj]

Myslím si, že je v současné době začít s podnikáním ve stavařině složité. Asi bych doporučil začít postupně, jak se říká od píky a postupně činnosti nabalovat. Navíc je u toho třeba být opatrný a každou investici si řádně rozmyslet a propočítat. Když ale budete lidem vycházet vstříc a dělat věci kvalitně, zákazníků bude mnoho a Vám se začne dařit.

Mým velkým přáním je, aby existovala větší spolupráce mezi obcí a místními řemeslníky. Chtěl bych, aby to fungovalo jako dříve, kdy při jakýchkoliv obecních zakázkách byli nejprve oslovení místní podnikatelé. Byl to skoro nepsaný zákon. To se bohužel teď neděje, a je to jen o tom, kdo koho zná.

Pozitiva a negativa podnikání na venkově[editovat | editovat zdroj]

Venkov je pro pana Polena důležité místo. Jak sám říká, nemohl by jít bydlet do města už jen kvůli jeho nepřebernému množství koníčků, které jsou s venkovem spojené. K samotnému podnikání na venkově uvádí: „Podnikatelé tu nejsou na očích. Každá firma by však měla být, jak se říká u silnice, aby k ní zákazníci měli co nejblíže. Proto je důležitá propagace a správné nastavení společnosti. Moje společnost se ale s problém izolovanosti venkova nikdy příliš nepotýkala. Za to jsem rád.

Média a propagace[editovat | editovat zdroj]

Inzerce je pro malé řemeslníky důležitá. Je to způsob jakým si Vás lidé najdou a vyberou z konkurence. Pan Poleno proto pravidelně inzeruje zejména v místních Strakonických tiskovinách, které má osvědčené a ví, že fungují.

Dle pana Poleno je ovšem k nezaplacení osobní vztah se zákazníky. Každý rok proto svou klientelou na konci roku objíždí a věnuje jim nějaký malý upomínkový předmět a k tomu seznam činností, které dělá. Na dobrých vztazích a vstřícnosti se zakládá nejvíce.



Tato stránka vznikla za podpory fondů EHP a Norských fondů - Program Spolupráce škol a stipendia (CZ07)