Udržitelnost atletiky z hlediska životního prostředí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Mapa členských států World Athletics

Světová atletika (World Athletics, WA) narostla z původních 17 zakládajících federací v roce 1912 na aktuálních 214 členských federací. V roce 2019 činil součet příjmů a výdajů WA 118,9 milionu amerických dolarů.[1] Je tedy zřejmé, že atletika zaujímá vysoké postavení ve světě sportu. Na světě ročně probíhá nespočet atletických mítinků, mistrovství apod., kterých se zúčastní statisíce atletů. Všechny tyto sportovní události působí negativně na životní prostředí, ale míra tohoto působení se dá do značné míry ovlivnit dodržováním určitých principů, která WA uvádí ve své strategii pro roky 2020–2030.[2] Dodržování těchto principů v neposlední řadě také nastoluje příklad pro fanoušky atletiky po celém světě. Jen na sociálních sítích má WA necelé 2 miliony sledujících, ročně probíhá nespočet živých vysílání apod., vliv mediálního působení atletiky je tedy rozhodně nezanedbatelný.

Strategie udržitelnosti světové atletiky

Strategie udržitelnosti WA je velmi podrobná a přehledně rozpracovaná, zaměřuje se na několik klíčových oblastí, ve kterých navrhuje konkrétní cíle jak pro samotnou WA, tak i pro její členské federace.[2] Tento dokument navazuje na dokumenty OSN, které se zabývají udržitelností, konkrétně tedy: The United Nations 2030 Agenda for Sustainable Development. Tento dokument obsahuje především 17 Cílů udržitelného rozvoje

17 cílů udržitelného rozvoje

Na tyto body dále navazuje struktura strategie udržitelného rozvoje WA, která je dělená do 6 hlavních oblastí:

  • Vedoucí role v oblasti udržitelnosti,
  • udržitelná produkce a spotřeba,
  • klimatické změny a uhlíková stopa,
  • lokální životní prostředí a znečištění vzduchu,
  • globální rovnost,
  • rozmanitost, přístupnost a wellbeing.

V těchto oblastech je dále prezentován konkrétní program s rozdělením do těchto okruhů:

  • Doporučení pro samotné orgány WA,
  • události pořádané WA,
  • standardy pro technické zázemí a atletická sportoviště,
  • trénink a rozvoj,
  • členské federace a řízení,
  • partnerství.

Vedoucí role v oblasti udržitelnosti

Vedoucí role znamená především nastolení příkladu a šíření doporučení mezi členské federace WA. Cílem tohoto bodu strategie je tedy do roku 2030 rozšířit strategii udržitelnosti WA mezi všechny členské federace a zajistit, aby dle ní jednaly. Dalším cílem je, aby všechny události, které WA zaštiťuje, splňovaly mezinárodní standardy k ochraně životního prostředí. V neposlední řadě začlenit stávající obchodní partnery do strategie udržitelnosti a nové závazky uzavírat pouze se společnostmi, které mají jasně stanovenou politiku udržitelnosti.

Konkrétní doporučení přímo pro sídlo a zaměstnance WA zahrnují vydání strategického plánu, zapojení do mezinárodních iniciativ (např. UN Clean air intiative apod.), monitorování a reporting a širší zapojení investorů do strategických plánů udržitelnosti.

Co se týče atletických událostí, tak WA plánuje do roku 2030 vyvinout systém pro pořádání atletických mítinků a událostí, který bude podléhat certifikaci ISO20121 a tím zajistit, aby všechny pořádané události probíhaly udržitelným způsobem. Dalším cílem je implementovat do praxe listinu „Athletics for a better world“, která bude určovat podmínky pro pořádání mítinků, jenž WA zaštiťuje. Posledním cílem je vyvinout jednoznačné hodnocení (benchmarking) udržitelnosti mítinků a událostí tak, aby WA obdrželo zpětnou vazbu a mohlo dle ní jednat v následujících letech.

WA dále hodlá zajistit kvalitu dodavatelů atletického vybavení a konstruktérů atletických sportovišť z hlediska etických zásad, podmínek práce, využívaných materiálů, uhlíkové stopy apod. Konkrétní kroky již můžeme zaznamenat například u hlavního výrobce atletických drah Mondo, který vyrábí atletické dráhy z 38 % recyklovaných materiálů a 10 % materiálů z rychle obnovitelných zdrojů a obdržel tak certifikaci Greenguard gold.

V tréninku a rozvoji z hlediska vedoucí role WA plánuje zajistit doprovodné akce a kroky jako součást významných závodů světové atletiky, jako například zvýhodněné lístky pro školní skupiny, „Chat with Champions“ tedy face to face setkání s atletickými hvězdami, šíření Kids Athletics programu do lokálních škol apod.

Na úrovni členských federací hodlá WA informovat o výhodách udržitelnosti, vést je a poskytovat oporu v oblasti udržitelnosti národních šampionátů a sportovního rozvoje. Dále podněcovat jednotlivé federace k tvorbě vlastních strategií udržitelnosti a podpořit je v šíření konkrétních doporučení mezi atlety, trenéry a další členy tak, aby se zamysleli nad vlastními aktivitami a učinili vhodná opatření na úrovni jednotlivce. Především členové reprezentací by tedy měli jít příkladem.

V poslední řadě by měl být do roku 2030 přidána položka do smluv pro stávající, a především budoucí partnery WA, která zajistí, aby splňovali standardy udržitelnosti, jako například využívání čisté a obnovitelné energie pro výrobu, monitorování kvality ovzduší apod.[2]

Udržitelná produkce a spotřeba

Tato část strategie se týká především veřejných zakázek, které WA vypisuje. Hlavními cíli jsou minimalizování negativního dopadu veřejných zakázek na životní prostředí, maximalizovat pozitivní ekonomický dopad pro oblast, ve které jsou pořádány mítinky a jiné události WA. Dále pak také zajistit dodržování světového standardu udržitelnosti veřejných zakázek.

V rámci vypisování veřejných zakázek a získávání dodavatelů pro sídlo WA v Monaku jsou určeny následující otázky ohledně udržitelnosti:

  • Odkud produkt pochází,
  • jak byl vyroben,
  • jak probíhal transport,
  • jaký je dopad výrobku na živ. prostředí během jeho užívání,
  • co se stane po ukončení používání.

Dále se v tomto bodě plán zabývá nakládáním s těmito produkty. Zdali je nutné produkt kupovat, využitelnost produktu jinými zaměstnanci, z čeho je produkt vyroben a zdali a kým může být recyklován a jestli se dá bezpečně vyhodit.

Obdobně se WA staví k pořádaným závodům, tedy udržitelností všech produktů spojených s průběhem mítinků. Plánem je vybudovat kodex udržitelnosti pro dodavatele vybavení, občerstvení, techniky apod., dále určit způsob nakládání s odpady a zajistit znovuvyužití již použitého vybavení a materiálů například pro lokální atletické oddíly, školy atd.

Dalším plánem do roku 2030 je pořádat fóra s dodavateli vybavení pro závody v rámci akcí, které WA zaštiťuje tak, aby účastníci těchto akcí mohli šířit myšlenku udržitelnosti a pořádat závody pro vlastní federace v jejím duchu.

Doporučením pro členské federace je maximalizování pozitivního dopadu na ekonomiku tím, že budou upřednostňovat lokální dodavatele. Dále by měly využívat recyklovatelné materiály a stejně jako WA zajistit možnost znovuvyužití vybavení potřebného pro závody.

Klimatické změny a uhlíková stopa

Cílem WA je do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy snížení uhlíkových emisí na nejmenší možnou míru pomocí některých kroků.

Prvním z nich je vytvořit uhlíkovou mapu pro roky 2020–2030, která bude sledovat oblasti, ve kterých lze snížit uhlíkové emise. Sídlo WA již nyní využívá tarif elektřiny, který čerpá pouze z obnovitelných zdrojů. Dále WA hodlá implementovat politiku zajištění udržitelné mobility svých zaměstnanců – využívání jízdních kol k transportu do práce, minimalizování individuální přepravy autem, využití vozů poháněných elektřinou apod.

Všechny události WA by se měly řídit UN Sports for Climate framework a tedy využívat alternativní a obnovitelné zdroje energie, například pomocí dočasných zařízení pro výrobu energie, dále hromadnou dopravu atletů na stadiony apod. V rámci svých vzdělávacích programů bude WA volit online kurzy z důvodu snížení uhlíkové stopy, která vzniká přepravou osob.

Dále WA hodlá využívat dodavatele zařízení a dalších produktů pro své události i dle toho, jak dohlíží na svou uhlíkovou stopu i v případě vyšší ceny a tím podporovat firmy, které dbají na udržitelnost.

Životní prostředí v místě a znečištění vzduchu

Tato opatření jsou zaměřena především na zajištění kvality vzduchu pro závodníky na akcích pořádaných WA a omezení negativního dopadu těchto akcí na lokální životní prostředí. WA chce svými postupy podpořit program UN Clean Air.

Mezi konkrétní kroky k zajištění těchto bodů patří například zapojení sídla WA do monitoringu kvality vzduchu pomocí zapojení souprav pro sledování kvality vzduchu na stadionech. Tyto zařízení jsou momentálně v provozu v Monaku, Addis Ababě, Sydney a Mexico City. Plánem je však zapojit do tohoto programu 1000 atletických stadionů. Dalším krokem je využití detektorů těkavých organických látek na plochách atletických stadionů, které hostí závody WA, aby bylo zajištěno bezpečí atletů, trenérů a dalších, kteří se pohybují po ploše stadionu.

WA má v úmyslu zanechat svou stopu v místě konání závodů tím, že bude informovat a vzdělávat o znečišťování vzduchu lokální obyvatele mj. tak, že zapojí atletické kluby, školy apod.

Dalším bodem je podobně jako v předchozích případech navazování spolupráce pouze s partnery, kteří smýšlejí o znečištění vzduchu podobně jako WA.

Globální rovnost příležitostí

WA má za cíl dosáhnout globální rovnosti příležitostí ve smyslu toho, aby všechny členské federace měly rovné příležitosti pro pořádání mezinárodních šampionátů. Konkrétním cílem je zajistit to, že každá členská federace bude mít příležitost pořádat šampionát alespoň v jednom z jejích měst, tedy podporovat členské federace ve výstavbě a renovaci stadionů. Toto má zaručit, aby tyto stadiony splňovaly podmínky udržitelnosti tak, aby mohly hostit velké mezinárodní závody za dodržení výše zmíněných standardů.

Další možností pro vytváření rovných příležitostí je vznik aliancí větších a menších federací, které si mohou navzájem předávat zkušenosti a důležité informace pomocí výměnných programů, pořádat semináře pro lokální dodavatele atletického vybavení, v rámci kterých bude poukazováno na ekologický přístup k výrobě apod.

V neposlední řadě je v otázkách rovnosti také důležité vyrovnané zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích v atletických federacích a především v předsednictvu světové atletiky. Mezi konkrétní cíle také patří pořádání women leadership konferencí ve všech geografických oblastech.

Rozmanitost, přístupnost a wellbeing

Součástí tohoto plánu udržitelnosti je také část zaměřující se na wellbeing všech osob spojených s aktivitami WA. Konkrétně sem patří různé zaměstnanecké výhody pro zaměstnance WA. Přístupnost sídla WA, všech závodů a dalších událostí všem osobám, tedy bezbariérově. Mezi další části tohoto bodu patří také mapování rozdílů z hlediska pohlaví, stáří a věku u rozhodčích a dalších zaměstnanců, kteří jsou součástí světových atletických akcí a přizpůsobení se případným překážkám v tom, aby se do těchto událostí mohli zapojit všichni lidé. To samé platí i pro vzdělávání a kurzy pro rozhodčí, technické delegáty apod., tedy kurzy by měly být pořádány především online. Všechna tato doporučení samozřejmě WA předává i členským federacím.

Závěr a srovnání s Českou republikou

Celý dokument strategie udržitelného rozvoje WA je velmi dobře, detailně a přehledně zpracován. V některých částech však chybí naprosto konkrétní body, které by se měly dodržovat například při pořádání závodů, či specifická doporučení pro chod kanceláří a chování zaměstnanců členských federací. Doufám, že tyto přesné instrukce Český atletický svaz v budoucnu obdrží, protože zatím osobně nepociťuji to, že by udržitelnosti byl věnován dostatečný důraz a prostor. Osobně jsem se před započetím psaní této seminární práce nikdy nezamýšlel nad udržitelností atletiky a sportu celkově, protože jsem na sport nahlížel čistě jako na užitečnou a všeobecně přínosnou věc. Je však pravda, že mezinárodní sport je byznys, který přináší i některé negativní důsledky pro životní prostředí jako kterákoliv jiná odvětví. Proto jsem rád, že se tímto světové organizace zabývají, snaží se snížit negativní dopad sportu na životní prostředí a zároveň tuto myšlenku šíří nebo minimálně plánují šířit mezi menší národní celky. Jak jsem již zmínil, dle mých informací a zkušeností praxe v České republice zatím není příliš nakloněna udržitelnosti rozvoje atletiky. Některá základní opatření však již spatřuji v jiných sportech, a to například eliminaci používání jednorázových příborů a nádob při občerstvení na závodech, třídění odpadu na stadionech apod., v atletice jsem se s tím zatím příliš nesetkal. Dále bych osobně ocenil lepší přístup zaměstnanců v sídle svazu, a to konkrétně například minimalizování tisku různých materiálů a celkové snížení plýtvání kancelářského vybavení, větší důraz na třídění odpadu a využívání recyklovatelných materiálů. Doufám tedy, že WA dodrží vytyčené cíle v rámci strategie pro roky 2020-2030 a bude motivovat členské federace do vytváření podobných dokumentů. Rád se osobně zapojím do zvyšování udržitelnosti sportu.

Odkazy

Reference

  1. World Athletics publishes Annual Report | PRESS-RELEASES | World Athletics. www.worldathletics.org [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 
  2. 2,0 2,1 2,2 World Athletics makes commitment to a cleaner, greener, more equitable world | World Athletics. worldathletics.org [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 

Zdroje

  • European Athletics and Green Inspiration Partner Mondo focus on sustainability [online]. [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://european-athletics.com/news/european-athletics-and-green-inspiration-partner-mondo-highlight-sustainability-initiatives?cid=rss
  • Sports for Climate Action [online]. [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://unfccc.int/climate-action/sectoral-engagement/sports-for-climate-action
  • Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development [online]. [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://sdgs.un.org/2030agenda
  • World Athletics Sustainability Strategy [online]. In: . [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://worldathletics.org/athletics-better-world/news/sustainability-strategy-2020
  • World Athletics 2019 Annual Report [online]. In: . [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://www.worldathletics.org/news/press-releases/annual-report-accounts-2019