Informační a komunikační technologie (ICT) jako použitý prostředek výuky
Program „Výuka a učení pro udržitelnou budoucnost“ obsahuje praktické rady pro využití takových strategií výuky a učení, které by studentům pomohly osvojit si široký okruh znalostí, dovedností a hodnotových cílů vzdělávání pro udržitelný rozvoj.
Cíle vzdělání pro udržitelný rozvoj, které souvisí s ICT
- rozvíjení dovednosti práce s informačními a komunikačními technologiemi (ICT), využití potenciálu multimediálního vzdělání a možností Internetu jako bohatého zdroje informací a materiálů
- rozvíjení počítačové gramotnosti jakožto vedlejšího produktu profesionálního rozvoje v jiných oblastech.
Nové komunikační technologie povedou ke změně způsobů učení a proměně vztahu mezi učitelem a žákem. Představení multimediální techniky ve třídě povede k řešení problémů na vyšší úrovni, jelikož počítač převezme rutinní úkoly, a navíc podpoří zkoumání širokého okruhu zdrojů, bude využívat rozmanité styly učení a změní úlohu učitele – ten již nebude zdrojem informací, ale facilitátorem učení.
(Sui, D.Z. and Bednarz, R. S., 1999)
Zásady multimediální výuky a učení
Význam multimediálního učení stále roste. Má jistě svá omezení a rozhodně ho nelze považovat za náhradu přímého vztahu učitele a žáka, ale také má ve vzdělávání učitelů četné přednosti. Například množství informací, které je k dispozici na Internetu, je obrovské a fakta, která jsou k dispozici, se stále vyvíjejí. Jsou aktuální, levná a lze je snadno vyhledat. Jsou také „demokratická“, jelikož jsou vytvořena četnými autory vázanými na různé autority. Multimediální profesionální vzdělání učitelů může také být velmi interaktivní a zajímavé, jelikož používá animace, audio a video nahrávky, hry a on-line diskuze. Takové pomůcky lze využít kdekoliv a v jakémkoliv čase, aniž by byl zapotřebí expert pro vedení práce.
Zkušenostní učení využívající ICT
Pojetí procesu zkušenostního učení může zahrnovat využití ICT. Tyto technologie nabízejí nesčetné možnosti, aby učitelé:
- analyzovali a interpretovali informace různými formami (např. texty, diagramy, počítačovými hrami a prostřednictvím různých www stránek)
- zhodnotili nové poznatky ve světle dosavadního porozumění
- reflektovali a zobecňovali svou zkušenost
- vytvořili si schopnost užívat rozmanité vzdělávací strategie
- uměli přizpůsobit nové myšlenky a dovednosti praktickým vzdělávacím úkolům.
Zdroje
UNESCO (2002): Teaching and Learning for a Sustainable Future. A Multimedia Teacher Education Programme. Překlad a úpravy: Dlouhá, J.
Sui, D.Z. and Bednarz, R. S. (1999) The message is the medium: Geographic education in the age of the Internet, Journal of Geography, 98 (3), p. 96.