Dopravní cyklistika

Z Enviwiki
Verze z 1. 12. 2007, 15:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: == Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR == Česká republika Vládním usnesením ČR č. 706 ze dne 12. 7. 2000 vzala na vědomí naplňování Charty o dopravě, z...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR

Česká republika Vládním usnesením ČR č. 706 ze dne 12. 7. 2000 vzala na vědomí naplňování Charty o dopravě, zdraví a životním prostředí. Bod 4. B této Charty hovoří o tvorbě strategie - vypracovat a realizovat strategie k podpoře druhů dopravy, vedoucí k příznivému ovlivňování zdraví a životního prostředí. V této souvislosti Ministerstvo dopravy a spojů pověřilo Centrum dopravního výzkumu (CDV), připravit Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy v ČR (Cyklostrategie) pro naplnění bodu 4.B Charty.

V rámci Zkoumání prostředí byly připraveny vstupní informace o ČR ve vztahu k cyklistické dopravě a cykloturistice, které obsahují informace o stavu cyklistické dopravy a cykloturistiky. Dále byly analyzovány silné a slabé stránky (SWOT analýza). Tato základní báze znalostí sloužila pak týmu CDV při definování Vizí, Cílů a Akčních plánů, které jsou rozděleny do tří prioritních os, jejichž řešení bude představovat největší vklad pro naplnění strategické vize: (A) Organizace, legislativa a výzkum; (B) Lidský činitel - Výchova, vzdělávání a produkty; (C) Rozvoj cyklistické infrastruktury. Výběr těchto prioritních os nebyl náhodný. Vychází z programů a opatření ke snížení nehod v silničním provozu a jejich následků na léta 2002 až 2005 s výhledem do roku 2010 schválené Vládou ČR Usnesením č. 731 ze dne 18.7. 2001, které jsou součástí Akčního programu zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Pro připomínkové řízení a následnou implementaci byly zpracovány čtyři metodické materiály, které jsou neodmyslitelnou součástí strategického materiálu.

  • příručka KOMENTÁŘE, která odpovídá na otázku „JAK SE BUDE CYKLOSTRATEGIE REALIZOVAT“.
  • METODICKÝ POSTUP REALIZACE, který odpovídá na otázku „KDO BUDE ZAJIŠŤOVAT REALIZACI CYKLOSTRATEGIE“.
    • V I.dílu nazvaném VEŘEJNÁ SPRÁVA se popisují aktivity jednotlivých resortů, krajů, měst a obcí a vychází z Národního rozvojového plánu.
    • V II.dílu nazvaném ORGANIZACE je uváděn přehled aktivit všech dalších organizací, kteří se aktivně zapojily do přípravy Cyklostrategie nebo budou neodmyslitelnou součástí její realizace
  • příručka FINANCE, která odpovídá na otázku „Z JAKÝCH PROSTŘEDKŮ SE BUDE CYKLOSTRATEGIE FINANCOVAT“
  • INFORMACE O ZPRACOVÁNÍ CYKLOSTRATEGIE

Plán je založen na vytvoření trvalého partnerství mezi státem, krajem, městy, mikroregiony, neziskovým sektorem a podnikatelskou veřejností. Je to velmi ambiciózní plán, který v sobě skrývá možnost relativně rychlé přeměny od „populární, neregulované“ cyklistiky směrem ke „kultivované a systematicky podporované cyklistice“. Plán předpokládá, že do r. 2008 bude mít Česká republika připraveno zázemí pro tuzemské i zahraniční cyklisty a právě v tomto roce své výsledky představí v rámci celosvětové cyklistické konference Velo-City 2007, jejímž dějištěm se v případě existujícího zázemí může stát Česká republika.


Zdroje

Martinek, J. Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR. In: Zpravodaj místních Agend 21 v České republice 1/2003. Dostupné na <http://www.ceu.cz/EDU/odd/zpravodaj/Zpravodaj-01-2003.htm >