Uživatel:Hasonova

Z Enviwiki
Verze z 1. 1. 2024, 21:23, kterou vytvořil Hasonova (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „= '''Nemoc z rýžového oleje''' = == Obecné informace == V roce 1968 byl velkým množství látky PCB kontaminován rýžový olej látkou v západním Japonsku. Otráveno bylo více než 1600 lidí. Toto otravě se říkalo „nemoc z rýžového oleje“. Jedná se o jeden z největších případů otravy touto látkou. == Historie PCB == Polychlorované bifenyly jsou skupinou perzistentních látek, které vznikají chlorací bifenylů. Zač…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nemoc z rýžového oleje

Obecné informace

V roce 1968 byl velkým množství látky PCB kontaminován rýžový olej látkou v západním Japonsku. Otráveno bylo více než 1600 lidí. Toto otravě se říkalo „nemoc z rýžového oleje“. Jedná se o jeden z největších případů otravy touto látkou.

Historie PCB

Polychlorované bifenyly jsou skupinou perzistentních látek, které vznikají chlorací bifenylů. Začaly být hojně využívány ve 30. letech 20. století v USA a jejich použití se rozšířilo do celého světa. Nejčastěji se používaly v barvách, lacích, hydraulických zařízeních a teplonosných médiích, atd.

V 60. letech, ač PCB nemělo být nikdy užíváno jako látka používaná v potravinářství, rozbory ukázaly její přítomnost v tkáních živých organismů – zejména predátorů. Další nálezy následovaly v mléce a mase koz a krav. Pravděpodobně se do jejich organizmu dostala díky přidávání PCB do nátěrových hmot kravínů a siláží. A posledním článkem řetězu jsme my – konzumenti masných a mléčných výrobků. Dle prof. Ivany Holoubkové mají české ženy nejvíce polychlorovaných bifenylů v mateřském mléku z celé Evropy, takže toxikací této látky jsou zasaženy i děti.

Kvůli karcinogenním účinkům látky bylo její užívání zakázáno ve výrobě v ČSSR 1984, v USA 1979 avšak s výjimkami. Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech reguluje nakládání s PCB od roku 2001.

Zdravotní rizika

Lidé polychlorované bifenyly přijímají s tučnými živočišnými potravinami jako je (máslo, mléko, olej, vejce nebo i ryby.) A právě rýžový olej byl kontaminován i v Japonsku kde propukla tzv. „nemoc z rýžového oleje“. Příznaky byly svědění, nadměrné pocení, poruchy vidění, znecitlivění pokožky, kožní otoky spojené s nádory, bolestí, kašlem, změnami menstruačního cyklu.

Toxikologický výzkum odhalil, že akutní toxicita PCB je nízká ale opakované užívání v nízkých dávkách je mnohem nebezpečnější. Látka je schopná se v těle udržet a nahromadit. PCB je karcinogenní látkou a může způsobit rakovinu slinivky či jater. Další z účinků jsou snížení funkcí imunitního systému, poškození jater a snížení plodnosti a spousty dalších.

Citace

Polychlorované bifenyly, 2012. Wikipedie, otevřená encyklopedie [online]. 7. 3. 2023 [cit. 2024-01-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Polychlorovan%C3%A9_bifenyly

Distribuce organochlorových pesticidů do životního prostředí, 2010. Brno. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně.