Dopad umělých slalomových drah na životní prostředí

Z Enviwiki
Verze z 31. 1. 2022, 13:29, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (added Category:Vodní sporty using HotCat)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Umělá slalomová dráha (USD) je uměle vytvořená dráha, která slouží vodákům pro trénink na divoké vodě. Nejde jen o trénink ale také uspořádání různých závodů. USD neslouží pouze pro slalom na divoké vodě, ale také pro sjezd, případně rodeo apod. V České republice je 10 USD – Praha-Troja, Praha- Štvanice, Roudnice nad Labem, Veltrusy, Brandýs nad Labem, České Budějovice, Trnávka, Opava, Roztoky u Křivoklátu, Vír. (Umělé kanály, 2021)

Vliv na ŽP[editovat | editovat zdroj]

Zásah do přírody[editovat | editovat zdroj]

Pro výstavbu USD je potřeba vykopat velké a dlouhé koryto, kde se pak pomocí betonu postaví již zmíněná dráha. Nejdříve se však musí zajistit místo pro výstavbu trati. Například v Olomouci, kde by chtěli postavit USD, je problém s tím, že několik zahrádkářů nechtělo prodat své zahrádky. Z tohoto důvodu stavba nemohla být uskutečněna. Jakmile se podaří zajistit místo, stále není vyhráno. Na tomto místě může být mnoho stromů, keřů, zvířat apod. Tady už přichází otázka toho, zdali je dobré, aby se vykácelo např. kus lesa proto, aby mohla být postavena USD. Další příklad je stavba USD v Roudnici nad Labem, kde místní ekologové zakázali právě stromy vykácet, a proto musela být dráha několikrát zmenšena, zúžena. Na druhou stranu USD v Opavě je postavena tak, aby se voda dala pomocí tzv. zdymadla regulovat a přečerpávat. Dráha je postavena vedle splavu a součástí je zde také elektrárna, ale z toho důvodu nemůže dráha fungovat kdykoliv ale pouze podle stavu vody. Pokud přes splav neteče voda, nemůže se pustit voda do kanálu.

V Praze-Troji byla zase využita vorová propust Trojského jezu. (Trojský slalomový kanál, 2020) V Brandýse nad Labem se využila bývalá mlýnská odpadní strouha při levém břehu řeky Labe a tato dráha byla vůbec první v USD v České republice. Dráha v Roudnici nad Labem byla taktéž vybudována v bývalé vorové propusti na pravém břehu řeky Labe, později se rekonstruovala a byly zde problémy viz. výše. USD na Trnávce u vesnice Želiv je vybudována přímo pro vodáky bez předešlého využití. V Českém Vrbném se jedná o USD také v místě propusti a nachází se u přilehlé elektrárny. Ve Veltrusech nedaleko Kralup nad Vltavou je dráha vybudována taktéž v bývalé vorové propusti vltavského jezu Miřejovice, kde se již od roku 1962 pořádaly závody ve vodním slalomu právě na vorové propusti. Kanál v Praze na Štvanici se nachází na Vltavě v místě plavební komory u elektrárny a jezu Štvanice a tento Helmovský jez má historickou hydroelektrárnu. V Roztokách u Křivoklátu navazuje dráha na stávající propust a je tvořena nově vybudovanou levobřežní zděnou zdí. Ve Víru se dráha nachází pod hrází přehrady v oblouku řeky okolo vesnice Vír a překážky jsou zde z kamenů z řečiště, aby nebyl narušen přírodní charakter toku. (Štumbauer, 2017)USD jsou tedy v tomto ohledu dobré proto, že se dá regulovat průtok vody, což je výhodné třeba při povodních.

Co se týče vlivu na ŽP opravdu umělou dráhou, zde je jako příklad plán pro stavbu Whitewater park Zdiměřice. Tento kanál by měl být postaven v místě nově navržené retenční nádrže, ale aktivity budou probíhat mimo ni. Nádrž zůstane klidovou zónou přírodního charakteru. Tato retenční nádrž bude sloužit k zásobování areálu provozní vodou, tedy k naplnění sportovního kanálu. Nicméně nádrž bude splňovat revitalizační a krajinotvornou funkci. (White water park Zdiměřice, 2015)

Stroje[editovat | editovat zdroj]

Při výstavbě USD je využíváno mnoho strojů. Každý stroj vylučuje výfukové plyny, které jsou pro ovzduší nepřívětivé. Nejedná se samozřejmě pouze o plyny ale také o hmotnost těchto strojů. Z důvodu toho, že jsou stroje těžké a na stavbu se musí nějakým způsobem dostat, ničí tedy také půdu, silnice apod. Pokud půjdeme více do detailu, tak při mytí strojů je spotřebováno velké množství vody.

Materiál[editovat | editovat zdroj]

Pro výstavbu dráhy je potřeba velké množství materiálu, jako je beton, kterým je celá dráha obklopena. Dále se využívá plast pro stavbu překážet. Výroba těchto materiálů a zároveň výroba překážek z plastu dostane ovzduší další ránu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Některé USD jsou postaveny v místě, kde se nedá dojít pěšky. Jedná se například o kanál v Brazílii ve Foz de Iguacu, kde je možné dojet pouze autem, autobusem či jiným dopravním prostředkem. Jelikož se dopravní prostředek musí využít, do ovzduší se dostávají výfukové plyny, které jsou pro ŽP škodlivé.

USD a Olympijské hry[editovat | editovat zdroj]

Vodní slalom na olympijských hrách se zatím objevuje, ale je to sport velice náročný na provoz. Jak je zmíněno výše (viz. white water park Zdiměřice), tak většina USD vytvořených pro OH jsou stejného charakteru, tedy s čerpanou vodou. Pro příklad je taková USD v Řecku v Athénách, kde je dráha zcela zarostlá a již se nevyužívá. Co si pamatuji z roku 2011, kdy jsem byla v Řecku na soustředění právě na této USD, bylo to tam nádherné, tekla zde slaná voda a na celkově byl trénink na této trati přínosný. Nicméně dnes už se tam člověk nepodívá a rok, kdy jsem zde byla, byl jeden z posledních na této trati vůbec. Nejen v Řecku dopadla USD pro OH takto. V Riu v Brazílii je z USD dnes uděláno koupaliště, takže aspoň nějaké využití kanál má. Při zmínce využití USD, které byly navrženy pro OH, si vzpomínám také na USD ve Foz de Iguacu, což sice není dráha vytvořená pro OH ale z vlastní zkušenosti vím, že zde proplouvají ryby. Na konci této trati je vyznačena část, kde se nachází krokodýl, který je krmen místními. Nad kanálem jsou zase pyraně, které jsou taktéž krmeny. To je spíš taková zajímavost, že v rámci tréninku, soustředění, či závodu je možné potkat ve vodě právě tyto živočichy.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Stavba USD je určitě hodně náročná pro životní prostředí. Zabírá hodně místa, je likvidováno hodně přírodních zdrojů a výstavba trvá dlouhou dobu. Dále se do ovzduší dostane velké množství výfukových plynů. Nicméně USD se staví hlavně pro vodáky, aby měli kde trénovat a závodit, protože vodní slalom na divoké vodě je atraktivní a krásný sport.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Umělé kanály: Česká republika, Slovensko. Raft [online]. [cit. 2021-5-24]. Dostupné z: https://www.raft.cz/kanaly.aspx

Trojský slalomový kanál. Wikipedia [online]. 30.10.2020 [cit. 2021-5-24]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Trojsk%C3%BD_slalomov%C3%BD_kan%C3%A1l

ŠTUMBAUER, Bc. Petr. Historie vodáckého areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném [online]. České budějovice, 2017 [cit. 2021-5-24]. Dostupné z: https://theses.cz/id/ogp40d/21814737. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vedoucí práce Mgr. Tomáš Tlustý, Ph.D.

Whitewater park Zdiměřice. Whitewaterpark [online]. Praha, 2015, 2015 [cit. 2021-5-26]. Dostupné z: http://www.whitewaterpark.cz/