Střešní fotovoltaická elektrárna

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Střešní fotovoltaické elektrárna má fotovoltaické panely umístěné na střeše objektu, typicky rodinného či bytového domu. Méně často obchodního centra či průmyslového objektu.

Financování

V Česku lze na stavbu střešní FVE využít dotaci Nová zelená úsporám.

Návrh

Návrh začíná analýzou spotřeby a finančních možností klienta.

Levnější systémy jsou jednofázové a bez baterií. Obvykle pokryjí pouze okolo 50% spotřeby běžné čtyřčlenné domácnosti. Jejich podíl mezi novými instalacemi rychle klesá.

Třífázové systémy s bateriemi jsou dražší, ale díky akumulaci nejen do vody, ale i do baterií, domácnost získá zhruba 70% nezávislost.

Studie osvitu

Dalším krokem je studie osvitu. Pro studii osvitu se využívá speciální software. Záleží, zda je střecha rovná, či šikmá. Je-li šikmá, jakou má orientaci (sever-jih, východ-západ, ...). Stíní přes den něco? Jak vysoko je obzor? Kolik hodin ročně zde svítí slunce a pod jakým úhlem?

Výběr střídače

Typ

Asymetrický je v Česku výhodnější díky měření po fázích. Symetrický je levnější, ale moc se nevyplatí.

Výrobce

GoodWe: čínský výrobce, nově umí i asymetrické. Dobrá cena. Kvalita ujde. Nabízí online monitoring.

RCT: německý výrobce asymetrických střídačů a designových baterií. Nízká spotřeba. Vyšší cena. Nově také nabízí online portál (čili jde sledovat odkudkoli, nejen ze stejné wifi).

Victron: údajně výborná dokumentace a opravitelnost.

Výběr baterií

Dnes se používají téměř výhradně litium-iontové baterie, konkrétně Litium-železo-fosfátové. Jejich battery management system si musí rozumět se střídačem.

Porovnání výrobců

Výběr panelů

Monokrystalické jsou sice dražší než polykrystalické, ale mají větší účinnost při dobrém osvětlení a jen o trochu menší účinnost při zatažené obloze. Při dnešních (2021) cenách tvoří jen malý zlomek ceny elektrárny, a proto není rozumné na nich nějak výrazně šetřit.

Žádost o připojení k distribuční soustavě

Posílá se distributorovi pro danou lokalitu. Vyplňuje se ještě před realizací, může se vyplnit i před uzavřením smlouvy o dílo. Distributor poté pošle Smlouvu o připojení zařízení pro výrobu a odběr elektřiny k distribuční soustavě z napěťové hladiny nízkého napětí. Tu je potřeba nechat podepsat investorem a poslat zpět distributorovi do termínu uvedeného ve smlouvě.

Smlouva o dílo

Jsme-li instalační firma, je nyní čas na uzavření smlouvy o dílo.

Instalace

Bezpečnost

Nebezpečí a jak jim předcházet:

Upevnéní panelů na střechu

Šikmé střechy: kotvíme zásadně do krokví

Montáž střídače

viz návod

Připojení baterií

viz návod

Připojení k distribuční síti

Musí se nejprve podat žádost o první paralelní spuštění. Poté přijde technik distributora a provede vizuální kontrolu, vyplní protokol o prvním paralelním spuštění a vymění hlavní jistič za čtyřkvadrantový. Teprve poté může dojít k trvalému spuštění elektrárny.

Dotace

Žádost o dotaci Nová zelená úsporám vyplnit dle pokynů na webu, vyplňuje se online. Jsou-li dodány všechny podklady, dotace přijde do 8 týdnů.