Rozumně dosažitelná redukce emisí
Rozumně dosažitelná redukce emisí (přeloženo z angl.. reasonably achievable emissions reduction, zkratkou RAER) je jedním z možných způsobů, jak hodnotit technický i behaviorální aspekt změny v emisích skleníkových plynů [1]. RAER se zabývá rychle implementovatelnými řešeními; tedy jiným způsobem nastavení a využívání technologií, které jsou v domácnostech i při cestování běžně dostupné.
Při posuzování efektivity jednotlivých intervencí vzali Dietz a kolegové [1] do úvahy několik faktorů - potenciální redukci emisí a plasticitu. Potenciální redukce emisí vyplývá z dat a studií, kterých však není mnoho. Plasticita pak říká, kolik jedinců by bylo reálně možné přivést ke změně dle výsledků předchozích behaviorálních studií. Faktor plasticity podle autorů chybí ve většině inženýrských a ekonomických prací a jejich výsledky tak nejsou realistické. Předpokládají totiž většinově, že se změny ujmou u všech jedinců, kterým budou představeny.
Nejefektivnější představování změn pro jedince zahrnuje:
- Kombinaci různých vládních nástrojů (např. informační kampaně, opakované pobídky)
- Využití silného sociálního marketingu; často zahrnuje využití masových médií stejně jako marketing v místních komunitách a změna jejich sociálních norem
- Zacílení na různé skupiny jedinců (např. zacílení individuální, skupinové, na firmy a organizace)
- Další (např. využití finančních odměn nebo jiných výhod, odstranění nebo zmírnění bariér k vykonání daného chování [2] [3] [4].
Ukazuje se, že využití jen jednoho z těchto prvků je velmi neefektivní pro dlouhodobou redukci emisí. Akce o jednom prvku jako např. informační kampaně totiž dokáží významně změnit informovanost a postoje jedinců, avšak změna chování se s nimi často nepojí.
Mezi nejefektivnější intervence bylo zařazeno využívání vozidel s nízkou spotřebou pohonných hmot nebo zateplení domů a výměna oken. Výzkumníci zjistili, že kdyby byly v příštích 10 letech využívány nejefektivnější intervence z jejich seznamu, tak by RAER dosáhlo v USA až na 20 % [1].
Odkazy
Zdroje
- ↑ 1,0 1,1 1,2 DIETZ, Thomas et al.. Household actions can provide a behavioral wedge to rapidly reduce US carbon emissions. Proceedings of the National Academy of Sciences. 2009. Dostupné online.
- ↑ ABROMS, Lorien; MAILBACH, Edward. The Effectiveness of Mass Communication to Change Public Behavior. Annual Review of Public Health. 2008. Dostupné online.
- ↑ NATIONAL RESEARCH, Council. New Tools for Environmental Protection: Education, Information, and Voluntary Measures. [s.l.]: [s.n.], 2002. ISBN 978-0-309-08422-2.
- ↑ GARDNER, Gerald; STERN, Paul. Environmental problems and human behavior. [s.l.]: [s.n.], 1996. ISBN 978-0-205-15605-4.