Jaká východiska pro rozvojové země

Z Enviwiki
Verze z 1. 12. 2007, 13:41, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: Zkušenosti s působením mezinárodních mezivládních institucí v rozvojových zemích v minulých desítiletích by měly být poučením pro hledání a nalézání způsobů z...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zkušenosti s působením mezinárodních mezivládních institucí v rozvojových zemích v minulých desítiletích by měly být poučením pro hledání a nalézání způsobů změny jejich praktik. Odborníci proto doporučují, aby se více publikovaly historické zkušenosti rozvinutých zemí s řešením problémů jejich vlastního rozvoje: jde o to umožnit rozvojovým zemím činit informovanější rozhodnutí, než tomu bylo doposud. Dále:

  • radikálně by se měly změnit podmínky pro poskytování pomoci rozvojovým zemím;
  • pravidla Světové obchodní organizace by se měla redefinovat, aby rozvojové země mohly aktivně využívat tarify a subvence;
  • mělo by dojít k reformě institucí, tak, aby bylo možné uvážit, které by byly nejpřiměřenější pro který typ zemí v souladu s jejich stupněm rozvoje, jejich ekonomickými, politickými, sociálním a dokonce kulturními podmínkami (Chang, 2003).

Literatura

Mezřický, V. Národní stát a globalizace. In: Dlouhá, J., Dlouhý, J., Mezřický, V. (eds.) (2006) Globalizace a globální problémy. Sborník textů k celouniverzitnímu kurzu 2005–2007. pp 73-84. Univerzita Karlova v Praze, COŽP. ISBN 80-87076-01-X.