Enviwiki:Envigogika/Návod na tvorbu metadat z referencí v Envigogice
Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání
Musí dělat člověk, který má v Envigogice práva editora
Zásadně je třeba pracovat v jazykové verzi English. Některé položky referencí jsou totiž jazykově specifické a jinak by v tom byl zmatek.
Přístup k referencím článku
- > User Home > Create Issue> Zde vybrat číslo, které chceme editovat v rozbalovací okně (na stránce Envigogika/Zpracované reference by měl být přehled toho, co je uděláno a co ne).
- Po vybrání toho správného čísla se objeví seznam článků v tom čísle
- Kliknout na název článku (respektive doporučuji kliknou pravým tlačítkem a dát "Otevřít v novém okně") a poté co se objeví, tak na záložku "References"
- Pokud se po kliknutí na "References" neobjeví v levém okně seznam referencí, tak článek reference nemá - pokud se jedná o recenzovaný článek, je někde chyba a je třeba upozornit Jirku Dl - takže zavřít okno a otevřít v novém okně další článek.
- Pokud se po kliknutí na "References" v levém okně seznam referencí objeví, je třeba nejprve kliknout na ouško "Export References". Pokud se po kliknutí na toto ouško objeví XML seznam referencí, jsou reference tohoto článku zpracovány a není třeba s ním něco dělat - takže zavřít okno a otevřít v novém okně další článek.
- Pokud se po kliknutí na "Export references" objeví hláška "You have not yet approved all citations", znamená to, že minimálně některé reference článku nejsou zpracovány a je třeba přistoupit na krok "Zpracování jednotlivých referencí"
Zpracování jednotlivých referencí
- Je vhodné si kliknout na "Fullscreen"
- Pokud se už nestalo, kliknout na ouško "Edit Citations"
Jednotlivá reference již byla zpracována
- Nyní kliknout na první citaci. Pokud už tato citace byla zpracována, tak v levém dolním rohu pravého okna bude tlačítko "Revoke Approval" a nahoře v pravém okně budou pod sebou původní citace a citace ve formátu APA, vytvořená ze zpracovaných metadat. Ve spodním okně by měly být všechny důležité informace z okna horního. Pokud byla omylem reference vytvořena v českém módu, je třeba překopírovat z horního okna rubriky "Publication Title", resp. "Article Title" text názvu publikace - viz postup dále. Kliknutím se postoupí na další referenci.
Jednotlivá reference ještě nebyla zpracována
- V pravém okně je v bílém okně pouze "Original Citation Text" - klikneme někam do něj, odčervení se a klikneme na tlačítko "Process" - začne zpracování reference a to po chvíli vydá nějaký výsledek. Často velmi úspěšně vyplní všechna potřebná políčka, někdy vůbec nic. Všeobecně u zahraničních publikací je úspěch většinou daleko větší. Může se také stát, že se neobjeví nic.
Objevilo se toho dost a ve vhodném formátu
- zkontrolujeme jednotlivá pole, opravíme češtinu, smažeme tečky na konci jednotlivých polí, občas se špatně rozpoznají některá pole, je třeba opravit
- případně kliknutím na ...click here to add a new field" doplníme chybějící pole metadat.
- Až bude v dolním okně vše potřebné, klikneme na "Save and Approve" a přejdeme tím na další referenci
- Nejdokonalejší informace by se měly objevit u článků s DOI - ale u nich bývají velmi často u elektronických časopisů počáteční a konečná stránka
Objevilo se docela málo informací, nebo se neobjevilo nic
- Klikneme na ouško "Expert internal citation service results"
- V jednotlivých oušcích si vybereme ty informace, které jsou správně a kliknutím na "Use" je přemístíme do polí metadat
- Pokud je vygenerovaných informací opravdu hodně málo, tak ručně přidáme pole "Publication type" - buď knihu, nebo časopis a případně DOI, pokud ho známe a poté klikneme na ouško "Citation services" a poté na tlačítko "Re-Query Citation Services", někdy to pomůže
- Jinak tam ty políčka musíme holt vytvořit ručně kopírováním z "Original Citation text"
- U každé publikace musí být vyplněné pole "Publication Type" - zatím jsme si vždy vystačili s dvěma typy - "book" a "Journal", pokud někdo prozkoumá i další dva typy, nechť sem přidá zkušenosti
- Úplně nejpodstatnější pro nás jsou správné citace článků ve vlastní Envigogice, v druhém sledu pak veškerých článků s DOI, citace knih vy měly být zpracované tak, aby to vypadalo správně ve formátu APA a pokud v původní referenci bylo ISBN, měli bychom ho v metadatech zachovat.
Publikace typu Book
- Nutná pole:
- "Publication Title" (Název knihy)
- Další ne úplně nutná pole
- "Authors" (občas problémy s českými znaky, pokud byly původně velké), Pokud se jedná o celou knihu, u které nejsou uvedeni autoři, ale editoři, tak je třeba za jména autoru dát "(ed.)", resp. "(eds.)"
- "Publisher name"
- "Publication Date" - zde se uvádí rok
- Kapitola v knize
- Pokud uvádíme kapitolu v knize, musíme vyplnit "Chapter Title" a také je vhodné vyplnit "Editors"
- ISBN
- ISBN se v citaci APA neobjevuje, ale do metadat se ukládá, takže pokud kniha ISBN má je vhodné ho do příslušné kolonky zapsat.
Publikace typu Journal
- Nutná pole
- "Article/Paper" title
- "Publication Title" - v tomto případě se jedná o název časopisu
- "Authors"
- Další pole
- Vyplývají z názvu
Článek s DOI
Pokud má článek číslo doi – ať už je uvedeno rovnou, nebo se při prvním hledání najde – ale často něco chybí: Do okna „Original citation text“ se na konec napíše doi číslo ve tvaru doi:10......., tedy např. doi:10.1037/0033-295X.84.2.191
A klikne se znovu na „Process“ To vede k bezchbnému načtení všech údajů reference
Ukončení editace reference
- Odkliknutím "Save and Approve" uložíme metadata a poskočíme na další referenci a pokračujeme dále a dále. Po ukončení zpracování všech referencí u jednoho článku se objeví samo o sobě XML metadat. To je pro nás znamení, že jsme s článem hotovi. Není třeba nic ukládat.
Tipy a poznatky
- I když se rovnou po kliknutí na referenci objeví některá metadata, je přesto vhodné kliknout do původního textu citace a dát znovu "Process"
- Pokud je vidět, že má publikace DOI, je nejlepší vytvořit ručně údaj DOI - a poté klikneme na ouško "Citation services" a poté na tlačítko "Re-Query Citation Services" - výsledek je většinou dokonalý
- Když se člověk přes "Create Issue" dostane na přehled čísla, je dobré si napsat čísla jednotlivých článků na papír (když se najede na odkaz na článek, tak je to to poslední, v odkazu) a potom při zpracovánání jednotlivých článků z čísla měnit jen číslo článku v odkazu a vůbec se nevracet do přehledu čísla.
Tato stránka vznikla za podpory projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje
<!dočasně deaktivováno> </noinclude> -->