Ekologicky orientované systémy řízení
EM(A)S, Eco Management (and Audit) Scheme, environmentální management a audit podniků, je dobrovolný systém neustálého zlepšování environmentálního profilu daného podniku. EM(A)S je nástroj řízení, jehož účelem je průběžně měnit podnikové procesy tak, aby byly snižovány dopady na životní prostředí. Tento nástroj je aplikován na celou činnost podniku a je posledním předstupněm před certifikací podniku do EMAS nebo ISO 14001. Tento systém nicméně obnáší poměrně velké množství požadavků na podnik a jako první krok směrem k zelenějšímu chování může být příliš náročný. (EMAS a ISO 14001 jsou standardy EMS: EMS různých podniků mohou mít velmi různou kvalitu, proto byly vytvořeny EMAS a ISO 14001 jako dobrovolné standardy. Získá-li EMS určitého podniku certifikaci EMAS či ISO 14001, znamená to, že tyto standardy splňuje.)
Mezi standardy environmentálního managementu lze kromě EMAS, ISO 14001 zařadit také Ekoznačky], například značku Ekologicky šetrný výrobek.
(Dobrovolné) EMS závazky
Patří k nim především:
- hodnocení a zlepšování environmentálního profilu;
- poskytování relevantních informací veřejnosti.
Systém environmentálního managementu (EMS) tak spočívá ve vytvoření, zavedení a udržování vhodně strukturovaného řídícího systému, který je součástí celkového systému řízení a týká se všech prvků chování podniku. Znamená systematický přístup k ochraně životního prostředí ve všech aspektech podnikání, jehož prostřednictvím podniky začleňují péči o životní prostředí do své podnikatelské strategie i běžného provozu.
V praxi to znamená, že podnik nejprve určí všechny své vlivy, jimiž působí na životní prostředí (tzv. environmentální aspekty) a na jejich základě si stanoví environmentální politiku čili cíle týkající se snižování negativního dopadu na životní prostředí a do svého stávajícího systému řízení zabuduje organizační strukturu, plánování, odpovědnosti, techniky, postupy, procesy a zdroje pro rozvoj, provádění, posouzení a podporu této environmentální politiky. Vybudování systému řízení ochrany životního prostředí a jeho funkčnost pak pravidelně kontroluje (audituje) nezávislá organizace a výsledky jsou zveřejňovány.
Systémové nástroje a praktiky EMS upřednostňují prevenci vzniku znečištění a odpadu, což vede k současnému snižování nároků surovinových, materiálových a energetických.
Procesy a nástroje pro vytvoření úplného EMS
- analýza životního cyklu výrobku je základem pro "management od kolébky do hrobu" (LCA)
- strategie předcházení znečištění před tím, než k němu dojde (Pollution Prevention Pays - 3P)
- program managementu úplné kvality (TQM)
- design pro životní prostředí (DFE)
- strategie řízené trhem v akci - odlišení výrobků na trhu prostřednictvím jeho ekologických charakteristik
- marketing pro životní prostředí - založen na ukazování spotřebitelům, že výrobky firmy jsou jak vysoké kvality, tak přátelské vůči životnímu prostředí. Je to předpoklad pro reorientaci konzumní společnosti ve společnost udržitelnou
- environmentální audit jakožto systematické, průkazné, pravidelné a objektivní hodnocení firmy z hlediska životního prostředí
- účtování plných nákladů - zahrnující také externality související s budoucností v planetárním měřítku
- informační systémy managementu pro životní prostředí
- firma by měla myslet v širších souvislostech a zahrnout do svých úvah také partnerství s dalšími subjekty
Výhody EMS
Začlenění otázek ochrany životního prostředí do podnikatelské strategie vede na jedné straně k postupnému snižování negativních dopadů činností, výrobků nebo služeb na životní prostředí, na straně druhé také přispívá k trvalému ekonomickému růstu a prosperitě podniku. Mezi hlavní přínosy fungujícího systému environmentálního managementu a auditů patří:
- zavedení pořádku
- dosažení úplného souladu s právními požadavky
- zlepšení vztahů s veřejností a veřejnou správou
- omezení snah převádět problémy jedné složky prostředí do druhé za cenu neúměrně vysokých nákladů
- omezení provozních nákladů, úspory energií, surovin a dalších zdrojů
- snížení rizika environmentálních havárií, za něž podnik nese odpovědnost
- zvýšení podnikatelské důvěryhodnosti pro investory, peněžní ústavy, pojišťovny, veřejnou správu
- rozšíření možností vývozu a v oblasti státních zakázek a podpor podnikání
- získání obchodně využitelné vizitky (certifikátu ISO 14001, registrace v programu EMAS - viz http://www.cenia.cz/__C12571B20041E945.nsf/$pid/MZPMSFGSEV4B ).
Související legislativa
Pro stálé omezování negativních vlivů výrobních aktivit na životní prostředí systémem dobrovolné účasti průmyslových podniků v programu EMAS vytváří podmínky Nařízení Rady (EHS) č. 1836/93. Rozvoj obdobné dobrovolné aktivity průmyslových podniků na území České republiky byl podpořen usnesením vlády ČR č. 466 ze dne 1. 7. 1998 - "Národní program zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (Program EMAS)". Za tento program je odpovědné Ministerstvo životního prostředí jako orgán státní správy.
Eco-Management and Audit Scheme je název programu Evropské unie, který byl zaveden Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1836/1993, o dobrovolné účasti organizací v systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (EMAS). V roce 2001 bylo uvedené nařízení novelizováno a nahrazeno stejnojmenným Nařízením č. 761/2001 ze dne 19. března 2001.
V České republice byl Program EMAS ustanoven na základě Usnesení vlády České republiky č. 466/1998, o schválení Národního programu zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí. Na základě tohoto usnesení byla zřízena Rada programu EMAS a Agentura EMAS jako odpovědné orgány Programu EMAS. Byla vydána Pravidla k zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí" a jmenován akreditační orgán Programu EMAS, kterým se stal Český institut pro akreditaci (ČIA).
V návaznosti na novelizaci Programu EMAS v EU, byl Program EMAS novelizován i v ČR, a to Usnesením vlády České republiky č.651/2002, o aktualizaci Národního programu zavedení systému řízení podniku a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (Aktualizovaný program EMAS).
- Nařízení Rady EHS č. 1836/93 o dobrovolné účasti organizací v systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (v originále: Council Regulation (EEC) No 1836/93 of 29 June 1993 allowing voluntary participation by companies in the industrial sector in Community eco-management and audit scheme“.
- Nařízení č. 761/2001 o dobrovolné účasti organizací v systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí, tzv EMAS II.
Normy ISO 14000
- viz samostatné heslo Normy ISO 14000
Zdroje
Remtová, K. Výkladový slovník odborných termínů USV. [Citováno 2007-01-26] Dostupné z www: <http://www.slovnik-usv.info/index.php?option=com_glossary&Itemid=26>
EMAS na stránkách EU: http://europa.eu.int/comm/environment/emas/about/summary_en.htm
CENIA – systémy EMAS: http://www.cenia.cz/www/webapp.nsf/webitems/EMAS_Clanky
DHV: EMS - poradenství při zavádění systémů environmentálního managementu Dostupné na <http://www.dhv.cz/article.asp?id=106>
Mikoláš,J., Moucha,B.: Váš podnik a životní prostředí při vstupu České republiky do Evropské unie, Příručka pro podnikatele, MŽP Praha 2004, ISBN 80-7212-268-1.
Stead, W. E., Stead, J. G. (1998): Management pro malou planetu. Strategické rozhodování a životní prostředí. (překl. Bouzková, Š.). GpluG, Praha, ISBN 80-86103-15-3.
Ministerstvo životního prostředí:
- Agentura EMAS: http://www.cenia.cz/emas (2002): EMAS ve škole. Brána k lepšímu životnímu prostředí. Zdroj: Environment for Europeans, Supplement to No. 11 - June 2002 (původní text: Ashad Mauderbaccus)
- MŽP ČR: EMAS