Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu
Anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO
Vznik[editovat | editovat zdroj]
Ústava podepsaná na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945 v Londýně. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie, Brazílie, Čína, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Egypt, Francie, Indie, Jižní Afrika, Kanada, Libanon, Mexiko, Norsko, Nový Zéland, Řecko, Saudská Arábie, Spojené království, Turecko a USA.
Cíle a činnost[editovat | editovat zdroj]
Hlavní úkolem Organizace spojených národů pro vědu, výchovu a kulturu („UNESCO“) je usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce mezi státy v oblasti výchovy, vědy a kultury, prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO je v rámci systému OSN jedinou organizací zabývající se základními a společenskými vědami, je průkopníkem v oblasti ochrany životního prostředí (biosféra, hydrologie, oceánografie). Známé jsou aktivity v oblasti ochrany hmotného i nehmotného kulturního dědictví.
Ve vztahu k životnímu prostředí vyvíjí UNESCO činnost v těchto oblastech:
- výchova a vzdělávání;
- monitorování a výzkum složek životního prostředí (probíhá v biosférických rezervací);
- shromažďování informací o životním prostředí a jejich šíření;
- ochrana biologické rozmanitosti a ochrana vod;
- udržitelný rozvoj cestovního ruchu;
- spolupráce s mezinárodními úmluvami;
- využití solární energie a alternativních zdrojů energie.
V oblasti přírodních věd se UNESCO soustřeďuje na vytvoření sítě vědeckých institucí a školících středisek v rámci rozvojového světa.
Člověk a biosféra[editovat | editovat zdroj]
Česká republika je členem mezivládního programu UNESCO "Člověk a biosféra" (Man and Biosphere - MAB), který je věnován teoretickým, praktickým a výchovným otázkám setrvalého rozvoje a ochrany životního prostředí. Reprezentantem ČR v této mezinárodní organizaci je "Český národní komitét programu MAB".
Komitét vyvíjí činnost ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO, Mezinárodní koordinační radou programu MAB UNESCO a sekretariátem programu MAB při Oddělení ekologických věd UNESCO v Paříži. Komitét též koordinuje své aktivity s jinými vládními i nevládními organizacemi, které se zabývají problematikou životního prostředí. Gestorem programu MAB v České republice, na základě doporučení ministerstva zahraničních věcí, je Akademie věd České republiky.
Mnohostranné mezinárodní smlouvy sjednané v rámci UNESCO v oblasti životního prostředí[editovat | editovat zdroj]
- Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví - http://whc.unesco.org/world_he.htm
- Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva - Ramsarská úmluva - http://www.ramsar.org
- Protokol o změně Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva - http://www.ramsar.org/
Zdroje[editovat | editovat zdroj]
Informace o UNESCO na stránkách MŽP