Vodní stopa
Vodní stopa ukazuje rozsah využití vody ve vztahu ke spotřebě lidí.[1] Vodní stopa jednotlivce, komunity nebo podnikatelského subjektu je definována jako celkový objem sladké vody použité k výrobě zboží a služeb spotřebovaných jednotlivcem nebo komunitou nebo podnikatelským subjektem. Spotřeba vody se měří jako množství spotřebované (odpařené) a/nebo znečištěné vody za jednotku času. Vodní stopu lze vypočítat pro každou jasně definovanou skupinu spotřebitelů (např. jednotlivce, rodinu, vesnici, město, provincii, zemi nebo stát) nebo výrobce (např. veřejnou organizaci, soukromý podnik nebo hospodářský sektor), pro jednotlivý proces (například pěstování rýže) nebo pro libovolný výrobek nebo službu.[2]
Historicky se k využívání vody hodnotilo z hlediska výroby, kvantifikací následujících tří ukazatelů využití vody: použití vody v domácnostech, v zemědělství a v průmyslu. I když tento přístup toto poskytuje cenná data, v globalizovaném světě, kdy se výrobky velmi často nespotřebovávají v jejich zemi původu, má jen omezenou vypovídací schopnost. Mezinárodní obchod se zemědělskými a průmyslovými produkty ve skute čnosti vytváří globální tok tzv. virtuální vody nebo tzv. vložené vody (podobně jako koncepce vložené energie).[1]
V roce 2002 byla zavedena koncepce vodní stopy, aby byl k dispozici ukazatel spotřeby vody založený na spotřebě, který by mohl poskytnout užitečné informace vedle tradičních indikátorů spotřeby vody založených na výrobním odvětví. Je to analogie konceptu ekologické stopy, zavedené v devadesátých letech. Vodní stopa je geograficky jasný ukazatel, který nejen ukazuje množství vody a znečištění, ale i místa.[3] Umožňuje tedy pochopit, jak ekonomické volby a procesy ovlivňují dostupnost odpovídajících vodních zdrojů a dalších ekologických skutečností v celosvětovém měřítku (a naopak).
OdkazyEditovat
ReferenceEditovat
Na této stránce byly použity překlady ze stránky Water footprint na anglické Wikipedii
- ↑ 1,0 1,1 HOEKSTRA, A. Y.; CHAPAGAIN, A. K.. Water footprints of nations: Water use by people as a function of their consumption pattern. Water Resources Management. 2006-06-27, roč. 21, čís. 1, s. 35–48. Dostupné online [cit. 2018-08-19]. ISSN 0920-4741. DOI:10.1007/s11269-006-9039-x. (anglicky)
- ↑ Home. waterfootprint.org [online]. [cit. 2018-08-19]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ WATSON, Nigel. Globalization of water: sharing the planet's freshwater resources–By Arjen Y Hoekstra and Ashok K Chapagain. Area, 2011, 43.1: 116-117.