Environmentální zóny

Řada měst se zaměřuje na regulaci nákladních vozidel ve svých centrech, protože ta představují největší zdroj emisí a hluku. Proto omezují vjezd starších nákladních vozidel nebo příliš těžkých vozidel či vozidel nesplňujících určité emisní parametry k vjezdu do vybraných částí měst.

NěmeckoEditovat

 

Od roku 2008 platí takovéto environmentální zóny v řadě německých měst, další jejich přijetí teprve plánují (seznam obsahuje tabulka 5). Německy se označují jako tzv. Umweltzone (ekologické či environmentální zóny). Do těchto ekologických zón nesmí vozidla, která nesplňují určité parametry vypouštěných emisí, a to především emisí pevných částic. Postihuje hlavně starší vozidla na naftu bez výfukových filtrů a benzinové automobily bez katalyzátoru nebo jen s řízenými katalyzátory první generace. Kdo bude chtít autem vjíždět do chráněných pásem, musí si u zkušeben obstarat speciální nálepky na přední sklo. Zelená je pro nejmodernější vozy, červená a žlutá pro starší, které ještě bude možné do zón vpustit.

Vozidla bez ekologické známky nemohou do zelené zóny vjíždět, řidičům hrozí pokuta 40 € a trestné body. To platí, i pokud vozidlo nevybavené ekologickou známkou jinak splňuje emisní limity pro vydání této známky. Vše výše uvedené platí pro úplně všechna vozidla, včetně vozidel registrovaných v zahraničí.

Od 1.1. 2008 mají Umweltzonen tři města – Berlín, Hannover a Kolín nad Rýnem. Tabulka podává přehled měst, kde jsou již environmentální zóny zavedeny, či se jejich zavedení plánuje do roku 2010.

Tabulka: Přehled německých měst plánujících zavedení ekologických zón [1]

1.1.1008 Berlín, Hannover, Kolín nad Rýnem
1.3.2008 Ilsfeld, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Swäbisch-Gmünd, Stuttgart, Tübingen
1.7.2008 Hochům
1.10.2008 Mnichov
Rok 2008 bez upřesnění data Augsburg, Dortmund, Düsseldorf, Essen, Frankfurt nad Mohanem, Mühlacker, Pforzheim, Řezno, Reutlingen
1.1.2009 Norimberk, Herrenberk
1.1.2010 Freiburg (Breisgau)
Výhledově (datum neupřesněno) Braunschweig, Darmstadt, Drážďany, Heidelberg, Karlsruhe, Lipsko, Magdeburg, Neu-Ulm, Pleidelsheim, Ulm

LondýnEditovat

Podobné nízko-emisní oblasti zavede i Londýn (tzv. Low Emission Zone, LEZ). Od 4. 2. 2008 bude LEZ platit 24 hodin denně všechny dny v roce. Omezení se bude týkat naftových vozidel (nákladní vozidla, autobusy, velké vany, mikrobusy a jiná specializovaná vozidla jako karavany) nad 12 tun váhy. Cílem LEZ je zvýšit kvalitu ovzduší v Londýně omezením nejvíce znečišťujících vozidel v této oblasti.

 

Hlavními regulovanými polutanty budou pevné částice (PM10) a oxidy dusíku (NOx). Tyto emise jsou hlavním zdrojem zdravotních problémů včetně astmatu. LEZ budou pokrývat velkou část vnitřního Londýna (Greater London), její součástí bude také stávající zpoplatněná zóna. Pokud pojedou vozidla přes LEZ do zpoplatněné zóny, budou platit v plné výši všechny příslušné poplatky. Vozidla, která nesplní emisní standardy, budou muset platit stanovený denní poplatek pro pohyb v LEZ. Ten bude nastaven ve výši 200 liber pro vozidla nad 3,5 tuny a 100 liber pro mikrobusy a velké vany, karavany, ambulance a podobná vozidla pod 5 tun hmotnosti.

Platit je možné online, telefonem nebo poštou v daný den, dopředu nebo následující zpoplatněný den. Jakmile je poplatek jednou zaplacen, opravňuje majitele řídit vozidlo v daný den v rámci zóny bez omezení.

Úvodní fáze vzniku nízko-emisní zóny bude trvat od 4.2.2008 do ledna 2012.

Emisní standardy jsou postaveny na EURO normách.

  • Od února 2008 platí standard EURO III pro PM pro vozidla nad 12 tun,
  • Od října 2010 standard EURO III pro větší vany a mikrobusy,
  • Od ledna 2012 standard EURO IV pro PM pro vozidla nad 12 tun.

V případě, že do zóny vjede vozidlo, které nesplňuje požadované emisní standardy, nemá výjimkou nebo nespadá pod 100 % slevu, a nezaplatilo požadovaný denní poplatek, bude pokutováno. Výše pokuty je 1.000 liber na den, tato výše bude snížena na 500 liber, pokud bude zaplacena během 14 kalendářních dnů, ale zvýšena na 1.500 liber, pokud nebude zaplacena během 28 kalendářních dnů. Obdobně velké vany a mikrobusy budou podléhat pokutě 500 liber za den.

Obrázek: Rozsah nízko-emisní zóny v Londýně[2]

 

 


Zdroje a poznámkyEditovat