Ekologické vytápění

Verze z 12. 4. 2010, 20:39, kterou vytvořil M.Trunkát (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Soubor:Příklad.jpg== Ekologické vytápění== ---- Ekologické vytápění je v nynější době do značné míry diskutovaný pojem. Z dnešního pohledu vývoje …)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

== Ekologické vytápění==


Ekologické vytápění je v nynější době do značné míry diskutovaný pojem. Z dnešního pohledu vývoje cen uhlí a elektřiny se diskutuje o levnějších a vhodnějších způsobech vytápění, kdy se nabízí možnost využití alternativních zdrojů. Zájem spotřebitelů o ekologické a levné zdroje vytápění je značný, ale informovanost potenciálních spotřebitelů je v tomto směru malá. Vyplatí se tedy vůbec přechod z klasického vytápění uhlím na vytápění jinými, především ekologickými zdroji?


Současná situace a její vývoj

Celosvětová ekonomika značně závislá na nerostných surovinách, mezi které patří i plyn a uhlí je do značné míry závislá na světových vlastnících uvedených světových zdrojů. Ti pak určují vývoj jednotlivých cen těchto energií, které se značné promítnou do cen topení a ovlivní naše rozhodování, jak vytápět.

V současné situaci jsou nejrozšířenějšími způsoby vytápění elektřina, plyn a uhlí. Co se týče uvedených komodit, ceny za tytu suroviny v posledních 20-ti letech z důvodu vlivu liberalizace neustále stoupají. Na pohyb cen má vliv rovněž i vstup do Evropské Unie (2004), kdy došlo i k nárazovým zvýšením některých cen, kdy hovoříme například o plynu, jehož cena v roce 2005 vzrostla nárazově až o 20%. V minulosti došlo rověž k několika zlomům ve způsobu vytápění, kdy proběhla například k plošná plynofikace většiny měst a obcí se značným zapříčiněním státu. V české republice jsme rovněž podlehli iluzi levného vytápění elektřinou. V obou případech nemůžeme mluvit o levných a výhodných způsobech vytápění, kdy elektřina je způsob nejnákladnější