Regionální centrum expertízy

Verze z 15. 3. 2010, 20:37, kterou vytvořil JaDlo (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Regionální centrum expertízy je partnerská síť existujících formálních i neformální vzdělávacích organizací, zmobilizovaných za účelem rozšíření vzd…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Regionální centrum expertízy je partnerská síť existujících formálních i neformální vzdělávacích organizací, zmobilizovaných za účelem rozšíření vzdělávání pro udržitelný rozvoj mezi lokální a regionální komunity. RCE usilují o prosazování cílů Dekády vzdělávání pro udržitelný rozvoj (2005 2014), a to prosazováním globálních cílů, které jsou součástí implementačního plánu, v souladu s potřebami a zájmy jednotlivých místních komunit.

Regionální centra expertizy pomáhají

  • vzdělávat k udržitelnému rozvoji v každém věku na všech úrovních vzdělávacího procesu;
  • integrovat adekvátně vědu, technologii a další součásti udržitelného rozvoje, např. tradiční vědomosti, etiku a hodnoty do vzdělávacích osnov;
  • posilovat komunikaci a spolupráci a koordinaci mezi různými zainteresovanými subjekty (stakeholdery), kteří dosud vedli vzdělávání pro udržitelný rozvoj separátně bez dobré komunikace s ostatními institucemi;
  • zmírňovat rozdíly v dostupnosti nejnovějších informací a znalostí v různých částech světa.

Vznik RCE vytváří základní podmínky pro další rozvoj této institucionální formy:

  1. dodává impuls těm aktérům, kteří již vyvíjejí aktivity typu RCE;
  2. poskytuje model spolupráce těm, kteří chtějí takové aktivity vyvíjet;
  3. vytváří nové inovativní a kreativní postupy v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj.

Aktivity a funkce RCE

Aktivity a funkce RCE vycházejí z regionálních (resp. lokálních) podmínek a potřeb. Obecně by aktivity RCE měly sloužit k:

  • podpoře vývoje a výměny informací a zkušeností, a také spolupráce mezi organizacemi zajišťujícími vzdělávání na různých úrovních a dalších organizací podporujících vzdělávání pro udržitelný rozvoj, s výhledem na vývoj podnětných, inovativních programů opírajících se o současné znalosti z oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj.
    • jako příklad takových aktivit lze uvést environmentální vzdělávací programy pro žáky základních škol, redukce produkce odpadu na komunitní úrovni, recyklace, pozorování a monitorování stavu životního prostředí, environmentální aktivity nevládních organizací. Hlavní předností vybudované sítě je možnost zdokonalování aktivit a jejich lepší koordinace prostřednictvím sdílení informací, znalostí a zkušeností mezi jednotlivými aktéry.
  • vývoji osnov (učebních plánů) pro vzdělávání pro udržitelný rozvoj a jejich implementace
    • RCE může vytvořit ideální podmínky pro zakomponování aktuálních znalostí z oblasti udržitelného rozvoje do učebních osnov a vzdělávacích programů a podpořit tvůrčí přístup k vytváření osnov pro vzdělávání pro udržitelný rozvoj. Tento fakt hraje velmi významnou roli zejména v oblasti terciárního vzdělávání. Více než 75% existujících RCE má ve svém jádru jako klíčovou instituci univerzitu, z univerzitního prostředí vycházejí nejčastěji impulsy k zakládání RCE. Aktivní spolupráce mezi institucemi terciárního vzdělávání a dalšími stupni formálního i neformálního vzdělávání, nevládními organizacemi a dalšími zainteresovanými subjekty (stakeholdery).
  • podpoře možného a účinného užívání omezených finančních a materiálních zdrojů
    • založením RCE lze ovlivnit a koordinovat čerpání zdrojů různými organizacemi v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj. Efektivní a účelné využití dostupných zdrojů může zajistit širší pole aktivit a dlouhodobější trvání projektů v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj.
  • zvyšování povědomí o významu vzdělávání pro udržitelný rozvoj v širokém měřítku mezi osobami činnými v oblasti vzdělávání, u orgánů státní správy i širokou veřejností
    • v souladu s principem vzdělání jako klíčovým faktorem pro budoucnost by vzdělávání pro udržitelný rozvoj mělo být vyvíjeno, aplikováno, monitorováno a posuzováno na mezinárodní, národní, regionální i lokální úrovni, vždy s ohledem na okolnosti spojené s danou úrovní. Tyto okolnosti kladou zvláštní nárok zejména na osobnosti ve vzdělávání jako na tvůrce a navrhovatele budoucích reforem v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj.

Historie vzniku RCE

Na světovém summitu v Johannesburgu v roce 2002 bylo vzdělávání označeno za hlavní sílu, klíčový prvek procesu směřujícího k udržitelnému rozvoji. Byl položen základ partnerských institucí:

  • Global Higher Education for Sustainability Partnership (GHESP)
  • Globální Virtuální Univerzita (Global Virtual University)

Na Světovém summitu o udržitelném rozvoji (Johannesburg, Jihoafrická republika 26. srpna – 4. září 2002) bylo v rámci implementačního plánu přijato rozhodnutí o zahájení Dekády vzdělávání k udržitelnému rozvoji k 1. lednu 2005. Strategií směřování k udržitelnému rozvoji během této dekády by měla být podpora, propagace a prosazování integrace vzdělávání pro udržitelný rozvoj do vzdělávacích koncepcí a akčních plánů ve všech úrovních a sektorech vzdělávání.

Jedním z hlavních cílů by mělo být také vybudování partnerských sítí zahrnujících vládní i nevládní organizace, vzdělávací a výzkumné instituce, občanskou společnost, media a v neposlední řadě také zástupce průmyslu a obchodu, a na základě takové spolupráce podporovat vznik a rozvoj demonstračních projektů za účelem podpory inovací a vytváření tzv. „Best Practice“ (příkladů dobré praxe) v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj.

Celosvětová síť RCE, vzniklá pod záštitou United Nations University, se během několika posledních let velice rychle rozrostla, v současné chvíli funguje ve světě 62 RCE. Nastává období reflexe, hodnocení činnosti a vzájemného předávání zkušeností. Z této potřeby vycházejí příklady dobré praxe, tzv. „Best practices“, tedy obecný popis různých RCE v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj založený na zdůraznění jejich základních přínosů, jako je inovativní přístup ke vzdělávání, nové metodické postupy, vytváření nových typů partnerství a další.

Odkazy