Eliška Hesová

Připojil(a) se dne 9. 1. 2024
Verze z 9. 1. 2024, 20:11, kterou vytvořil Eliška Hesová (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „ Nemoc z ozáření je důsledkem výbuchu jaderné bomby, kdy se do okolí uvolní radioaktivní záření. Právě to ničí tělní buňky, a tak má devastující účinky na tělo člověka. Při silném ozáření nastávají změny v oblasti mozku, poruchám bdělosti či postižení trávicí soustavy. Člověk s těmito příznaky umírá během několika hodin. Pokud jedinec zvrací, trpí vodnatými průjmu a je dehydrován, smrt přicház…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Nemoc z ozáření je důsledkem výbuchu jaderné bomby, kdy se do okolí uvolní radioaktivní záření. Právě to ničí tělní buňky, a tak má devastující účinky na tělo člověka.

Při silném ozáření nastávají změny v oblasti mozku, poruchám bdělosti či postižení trávicí soustavy. Člověk s těmito příznaky umírá během několika hodin. Pokud jedinec zvrací, trpí vodnatými průjmu a je dehydrován, smrt přichází do dvou týdnů. Pouze slabší otravu je člověk schopen přežít. Do konce života však trpí anémií a krvácivým syndromem.

Roku 1986 došlo k tragickému výbuchu Černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny, při kterém se do okolí uvolnily radioaktivní látky. Zahubila bezmála 35 osob a mnoho dalších si odneslo doživotní následky. Postiženým v elektrárně zčervenala kůže, která později zčernala a postupně se odlupovala. Otekly jim citlivé tkáně, zvraceli a následně přišel kolaps celého organismu.