Postupy ekodesignu

Verze z 8. 5. 2023, 06:45, kterou vytvořil JaDlo (diskuse | příspěvky) (Stylistika)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Při navrhování výrobků uplatněte principy designového myšlení; kromě toho zkuste ke svému úkolu přistupovat kreativně, tak, abyste neopakovali zaběhané vzorce myšlení, které často s environmentálními požadavky nepočítaly.

Navrhujte výrobky tak, aby se líbilyEditovat

 
Nerezový stůl s FSC Teca dřevem - Brazilský ekodesign

Mnoho nákupních rozhodnutí je učiněno spíše z emocionálních než logických důvodů. Totéž platí i pro zacházení s výrobkem během jeho životnosti, včetně rozhodnutí o jeho likvidaci, často ještě před ukončením technické životnosti. Udržitelné výrobky by měly být navrženy tak, aby se líbily. Pokud si lidé výrobky zamilují, budou je chtít kupovat, budou o ně chtít pečovat a budou si je chtít ponechat co nejdéle. Ve skutečnosti se jejich hodnota pro jednotlivce může v průběhu času zvyšovat. Udržitelnost může přispět k tomu, že si výrobky zamilujete, protože zajišťuje, že výrobky skutečně splňují potřeby uživatele a nemají žádná temná tajemství. Jinými slovy jsou důvěryhodné.

Z hlediska environmentální udržitelnosti nákup udržitelných výrobků oproti neudržitelným výrobkům nabízí řadu výhod. Dlouhá životnost snižuje množství odpadu a spotřebu zdrojů.

Také z hlediska finanční udržitelnosti jsou dobře navržené výrobky výhodné – přitahují zákazníky, často funguje ústní propagace mezi zákazníky. Z finančního hlediska jsou naopak problémem zvýšené náklady na vývoj a zvýšené výrobní náklady a také snížený objem prodeje.

Dobře navržené výrobky podporují i sociální udržitelnost tím, že uspokojují fyzické a emocionální potřeby uživatelů.

Přepište zadáníEditovat

Design je o hledání kreativních, udržitelných řešení, ale velmi často je špatné samotné zadání. Ať se designéři snaží sebevíc, nemohou navrhovat udržitelně, pokud dostanou zadání, které je ze své podstaty neudržitelné. Manažeři musí psát zadání pečlivěji a designéři potřebují sebedůvěru, aby mohli zpochybnit špatné zadání a navrhnout lepší alternativy.

Z hlediska environmentální udržitelnosti platí, že pouze pokud správně porozumíte zadání, můžete navrhnout efektivní řešení.

V případě, že se jedná o řešení, které by bylo vhodné z hlediska cirkularity, je třeba se zaměřit na také na finanční udržitelnost: Lepší pochopení zadání vám umožní navrhnout lepší řešení, takže potřeby lidí uspokojíte s menšími prostředky. Klíčem k úspěchu je inovace. Problém je, že manažeři často píší popisné, neefektivní zadání, protože změna je považována za riskantní, takže mnoho společností bude skutečné inovace považovat za příliš velký hazard.

Začněte s prázdným listem papíruEditovat

Většina designérských projektů začíná s velkým množstvím předsudků, a proto jsou výsledné návrhy, které v jejich rámci vzniknou, jen o málo lepší než ty, které byly navrhovány dříve. Je tak nutné s otevřenou myslí přemýšlet o celém problému včetně jeho základních principů - je tak mnohem pravděpodobnější, že najdete skutečná zlepšení, která hledáte.

Z hlediska environmentální udržitelnosti bude větší pravděpodobnost, že vzniknou lepší řešení problémů, na druhou stranu je taky velmi pravděpodobné, že počet problémů, které budete muset řešit, bude vyšší.

Návrh, postupující od „prázdného listu papíru“ má naději i na lepší ekonomické řešení problémů. Na druhou stranu řádné promyšlení celé věcí trvá déle a tím je i nákladnější, než když prostě děláto to, co jste dělali vždy.

Změňte chování spotřebitelůEditovat

V mnoha případech vzniká velká část dopadu výrobků na životní prostředí při jejich používáním spotřebiteli. Strategie, jako je snížení spotřeby energie, mohou pomoci, ale často je to spíše chování spotřebitele, než samotný výrobek, co je ze své podstaty neudržitelné. Designéři by proto měli přemýšlet o tom, jak mohou navrhovat výrobky, aby podpořili nejen udržitelnější používání samotných výrobků, ale také udržitelnější životní styl v širším smyslu.

Podporovat udržitelnější chování může mít z hlediska environmentální udržitelnosti mnohem větší přínos než jakékoli postupné zlepšování účinnosti výrobků (z hlediska spotřeby energií, vody atd.). Na druhou stranu je třeba pečlivě přemýšlet, protože lidé se ne vždy chovají tak, jak byste očekávali, a špatně koncipovaný návrh by mohl situaci ještě zhoršit.

Z hlediska finanční udržitelnosti vyžaduje změna chování jiné myšlení, což musí odrážet úspěšný návrh, který pozitivně ovlivní život a chování lidí - musí být ovšem netradiční a posunout využití o krok před konkurenci. Problém může být, že se lidé se často zdráhají změnit své chování, a proto musí být každý pokus o tuto změnu pečlivě propočítaným rizikem.

Z hlediska sociální udržitelnosti můžete změnou chování lidí podpořit zdravější životní styl. I v tomto případě ale platí, že je třeba přemýšlet pečlivě, protože lidé se ne vždy chovají tak, jak byste očekávali, a špatný návrh zlepšení nepřinese.

Zkuste navrhnout uzavřený životní cyklusEditovat

Environmentální udržitelnost podpoří uzavřený životní cyklus výrobku snížením množství odpadu a sníženou spotřebou zdrojů.

Z finančního hlediska nám takový výrobek přinese dlouhodobé zdroje příjmů a dlouhodobé úspory nákladů. Na druhou stranu nevýhodou jsou zvýšené náklady na vývoj a zvýšené výrobní náklady.

Většina navržených strategií zlepší udržitelnost výrobku po celou dobu jeho životnosti, ale i když budou všechny účinně implementovány, je možné, že výrobek nebude splňovat kritéria udržitelnosti v rámci cyklu. Mají-li si výrobky udržet svou hodnotu po neomezenou dobu a být skutečně udržitelné, musí být navrženy s ohledem na tento záměr. Návrháři by tak měli plánovat potenciální využití výrobků na několik životních cyklů dopředu.[1]

Inspirujte se permakulturním designem  Editovat

Permakulturní design je jedním z příkladů fungování cirkulární ekonomiky – přírodní cykly jsou z principu uzavřené, a je možné je využít pro plánování nejen přírodních celků (zahrad atd.), mohou fungovat i při utváření společenských vztahů, například v komunitě nebo ve škole.

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

Text připraven s využítím stránek Sustainable Design Strategies | Sustainable Design Guide - ESP Design [online]. 2009-08-19 [cit. 2022-12-06]. Dostupné online. 

  1. McDonough W & Braungart M, Cradle to Cradle, North Point Press, 2002.